احتمال بیماری های قلبی در بچه ها در معرض دود سیگار

به گزارش تا بینهایت، آنالیز 80 دانش آموزان 12 تا 15 ساله نشان داد که میزان CRP بزاق در بچه هایی که در معرض دود سیگار هستند، بالاتر است و این می تواند پیش بینی کننده بیماری های قلبی در آینده باشد.

احتمال بیماری های قلبی در بچه ها در معرض دود سیگار

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سیگار کشیدن غیرفعال؛ استنشاق ناخواسته دود سیگار و قلیان توسط افراد غیر سیگاری است. بچه هایی که در معرض دود تنباکوی محیط قرار می گیرند، آسیب پذیری بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند.

پروتئین واکنشی C یا CRP پروتئینی در خون است که نسبت به بروز التهاب حساس است. این پروتئین به عنوان نشانه عفونت و بیماری های التهابی شناخته می گردد و افزایش آن به میزان مشخصی، احتمال بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

با توجه به این موضوع پژوهشگران با انجام مطالعه ای میزان پروتئین C موجود در بزاق بچه ها را اندازه گیری کردند و میزان آن را در بچه ها و نوجوانان در معرض دود سیگار، با افراد غیر سیگاری مورد مقایسه قرار دادند.

برای انجام این مطالعه 80 دانش آموز 12 تا 15 ساله شامل 40 نفر سیگاری غیر فعال که در معرض دود سیگار قرار داشتند و 40 نفر غیر سیگاری، مورد آنالیز قرار دریافتد.

آنالیز های این مطالعه نشان داد که میزان CRP بزاق در دانش آموزان گروه سیگاری غیرفعال به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از گروه غیر سیگاری بود.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ بالا رفتن CRP که پیش بینی کننده خطر بیماری های قلبی و عروقی است، نشان دهنده این است که قرار دریافت در معرض دود سیگار می تواند موجب بیماری های جدی در بچه ها و نوجوانان گردد.

این محققان می گویند: تدوین برنامه های آموزشی ضد استعمال سیگار برای والدین و سرپرستان می تواند جهت کاهش قرار دریافت در معرض دود سیگار در خانه و جلوگیری از بروز زودهنگام بیماری های قلبی عروقی در بچه ها مفید باشد.

در انجام این مطالعه فاطمه نشاط، معصومه شیرزایی و راضیه قدسی؛ پژوهشگران گروه بیماری های دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان تاثیر دود سیگار بر پروتئن واکنشی C بزاق در بچه ها و نوجوانان در مجله دانشکده دندان پزشکی مشهد، منتشر شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1544

به "احتمال بیماری های قلبی در بچه ها در معرض دود سیگار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال بیماری های قلبی در بچه ها در معرض دود سیگار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید