اوکراین پیشنهاد پوتین برای ملاقات با زلنسکی را رد کرد

به گزارش تا بینهایت، الکسی رزنیکوف معاون نخست وزیر اوکراین و معاون سرپرست هیات مذاکره کننده این کشور در گروه تماس سه جانبه برای حل مناقشه دونباس پیشنهاد اخیر پوتین برای ملاقات با همتای خود در مسکو را رد کرد.

اوکراین پیشنهاد پوتین برای ملاقات با زلنسکی را رد کرد

از شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه، رزنیکوف روز شنبه در یک برنامه سیاسی تلویزیونی از شبکه تلویزیونی سراسری اوکراین توضیح داد: ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین نمی تواند دعوت ولادیمیر پوتین همتای روس خود را برای مذاکره در مسکو بپذیرد.

معاون سرپرست هیات مذاکره نماینده این کشور در گروه تماس سه جانبه برای حل مناقشه دونباس گفت: رئیس جمهوری اوکراین نمی تواند در هنگام جنگ به پایتخت کشوری برود و با شخصی که نماینده کشور دشمن است ملاقات کند.

رزنیکوف پیشنهاد پوتین برای ملاقات با زلنسکی در مسکو را عجیب خواند و اضافه نمود: چنین ملاقاتی باید در چارچوب گروه چهار نورماندی (با شرکت روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان) برگزار گردد.

گروه تماس سه جانبه برای حل مناقشه دونباس از نمایندگان روسیه، اوکراین و جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوگانسک تشکیل یافته و تا به امروز چندین دور مذاکرات در چارچوب آن در مینسک پایتخت بلاروس برگزار شده است.

رئیس جمهوری روسیه در واکنش به دعوت همتای اوکراینی خود برای ملاقات در منطقه مورد مناقشه دونباس در شرق اوکراین، از وی برای ملاقات در مسکو دعوت کرد.

ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه هفته گذشته در ملاقات با الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس در کاخ کرملین پیشنهاد ملاقات با زلنسکی را مطرح نمود و گفت: اگر رئیس جمهوری اوکراین می خواهد روابط با روسیه را احیا کند، آماده ام در هر فرصت مناسب با او در مسکو ملاقات کنم.

وی اضافه نمود: دولت اوکراین در سال های اخیر اقدامات بسیار زیادی را برای نابودی روابط با روسیه بکار گرفته است.

پوتین به مسائلی که دولت اوکراین بوجود آورده است از جمله اقداماتی علیه زبان روسی در این کشور و سیاست های خصمانه علیه کلیسای ارتدوکس روس اشاره نمود.

وی گفت: اگر مقام های اوکراینی می خواهند در خصوص مناقشه در منطقه دونباس گفت و گو نمایند باید با سران جمهوری های (خودخوانده) دونتسک و لوگانسک وارد مذاکره شوند و پس از آن با روسیه گفت و گو نمایند.

پیشنهاد رییس جمهوری اوکراین برای ملاقات با پوتین

پیش از این ولادیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین به پوتین پیشنهاد ملاقات در منطقه مورد مناقشه دونباس در شرق اوکراین را داده بود.

تنش ها در دونباس میان جدایی طلبان و دولت اوکراین از ماه گذشته اوج گرفته است.

زلنسکی هفته گذشته طی یک مکالمه تلفنی با دبیرکل ناتو ینس استولتنبرگ گفت که تنها با ورود اوکراین به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می توان به درگیری در دونباس سرانجام داد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در خصوص این اظهارات رییس جمهوری اوکراین در خصوص پیوستن به ناتو واکنش نشان داد و اعلام کرد: پیوستن این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) تنها اوضاع این کشور را وخیم تر می نماید.

، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1614

به "اوکراین پیشنهاد پوتین برای ملاقات با زلنسکی را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوکراین پیشنهاد پوتین برای ملاقات با زلنسکی را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید