بورل: هدف مکانیسم ماشه بازگشت تحریم ها نیست

به گزارش تا بینهایت، به گزارش خبرنگاران، جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی اظهاراتی با توجه به فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی 3 کشور اروپایی طرف برجام، یادآور شد که این سازوکار بیش از هر چیز روندی برای حل مسائل مربوط به اجرای توافق هسته ای است و هدف از آن یافتن راهی برای بازگشت و تطابق کامل با چارچوب این توافق است.

بورل: هدف مکانیسم ماشه بازگشت تحریم ها نیست

بورل اضافه کرد: بنابراین آنگونه که بعضی رسانه ها مدعی هستند؛ مسئله اعمال تحریم در میان نیست و همه اعضای باقی مانده در برجام بر عزم خود مبنی بر حفظ آن تاکید دارند. این اتحاد حیاتی است و من هم برای حفظ آن سخت کوشش می کنم.

وی ادامه داد: موضع اتحادیه اروپا این است که بدون این توافق، ما یکی از ارکان معماری عدم اشاعه هسته ای و یکی از اجزای مهم امنیت منطقه ای را از دست می دهیم. ناکامی در حفظ برجام فقط به تشدید تنش های منطقه ای منجر می گردد.

لازم به ذکر است در مکانیسم ماشه برجام، شورای امنیت در خصوص قطعنامه ادامه لغو تحریم های ایران رأی گیری می نماید. فقط کافی است یکی از سه کشور آمریکا، فرانسه یا انگلیس این قطعنامه را وتو و طی 30 روز به تصویب نرسد، آنگاه به شکل اتوماتیک، تمامی تحریم ها علیه ایران به کار می افتد.

این فرایند ذیل بند 36 و 37 برجام اینگونه تعریف شده که هر یک از طرف های برجام می توانند در صورتی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد، موضوع را در کمیته حل اختلاف مطرح نمایند.

این کمیته 15 روز فرصت حل اختلاف را دارد و اگر به نتیجه نرسد با ورود وزیران امور خارجه 15 روز دیگر زمان وجود خواهد داشت. البته در این جا امکان افزایش زمان رسیدگی نیز پیش بینی شده است.

به طور همزمان امکان طرح شکایت در شورای مشاوران وجود دارد و آنها باید تا 15 روز بعد نظر غیر الزام آور خود را ارائه نمایند.

چنانچه اختلافات در 30 روز حل نگردد؛ گام سوم، فرصت پنج روزه برای کمیته مشترک است که با یاری شورای مشاوران راه حلی بیابد.

اما اگر همچنان اختلافات پابرجا باشد، طرفین می توانند تعهدات خود را به طور کامل یا گام به گام متوقف نمایند و موضوع را با 15 عضو شورای امنیت در میان بگذارند.

در مرحله پنجم، پس از ارجاع موضوع به شورای امنیت، اعضای آن 30 روز فرصت رأی گیری دارند. تا بدون رأی وتوی اعضای دائم این شورا- آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین- قطعنامه به تصویب برسد.

پس از این پنج مرحله، اگر شورای امنیت در مدت یک ماه قطعنامه ای صادر نکند، مکانیسم ماشه به کار می افتد و تحریم ها به طور اتوماتیک بازمی گردند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 12 اسفند 1398 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 726

به "بورل: هدف مکانیسم ماشه بازگشت تحریم ها نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورل: هدف مکانیسم ماشه بازگشت تحریم ها نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید