بیماری گلین باره؛ علت، علائم و درمان سندرم گلین باره

به گزارش تا بینهایت، بیماری گلین باره (GBS) یک بیماری است که در اثر حمله اشتباهی سیستم ایمنی به سلول های عصبی بدن رخ می دهد. این سندرم منجر به فلج موقت می گردد و در بیشتر مواقع پس از مدتی، هرچند طولانی، بهبود می یابد.

بیماری گلین باره؛ علت، علائم و درمان سندرم گلین باره

خبرنگاران | سرویس سلامت - سندروم گلین باره یک مشکل در سیستم عصبی است. این بیماری می تواند باعث ضعف عضلانی، از دست دادن رفلکس و بی حسی دست و پا و یا سوزش در قسمت هایی از بدن شود. بیماری گلین باره ممکن است به فلج موقت نیز منجر شود. بیشتر افراد مبتلا به بیماری گلین باره، بهبود می یابند، حتی مبتلایان به نوع شدید این بیماری. درواقع 85 درصد مبتلایان طی 6 تا 12 ماه بهبود کامل یافته و احتمال بازگشت بیماری نیز بسیار ناچیز است.

بیماری گلین باره و علت آن

هر کسی ممکن است به سندرم گلین باره (Guillain-Barre: GBS) مبتلا شود، اما این بیماری بیشتر در افراد 50 سال به بالا رایج است. علل احتمالی این بیماری عبارتند از:

  • برخی احتمال می دهند که ویروس یا میکروبی مانند ویروس زیکا، علت این بیماری باشد که البته چنین چیزی ثابت نشده است.
  • برخی از بیماری ها سلول های عصبی را تغییر می دهند و در نتیجه سیستم ایمنی بدن این سلول ها را به عنوان یک تهدید می بیند؛ این موضوع می تواند منجر به علائم بیماری گلین باره شود.
  • علت دیگری که برای آن مطرح شده این است که سیستم ایمنی بدن در افراد، فراموش می نماید که به کدام سلول ها نباید حمله کرد.

این بیماری معمولا چند روز یا چند هفته پس از سرماخوردگی، ویروس معده یا آنفولانزا رخ می دهد. در موارد نادر، عمل جراحی یا واکسیناسیون هم می تواند موجب این سندروم شود. ممکن است پزشک شما برای اشاره به این بیماری از اصطلاح کامپیلوباکتر campylobacter استفاده کند؛ نام نوعی باکتری که با بیماری گلین باره در ارتباط است.

زمانی که شما به این بیماری مبتلا می شوید، سیستم ایمنی بدنتان شروع به حمله به سلول های عصبی بدن می نماید. این کار توانایی آن ها برای ارسال پیغام به مغز را مختل نموده و عضلات نمی توانند به سیگنال های عصبی پاسخ دهند. در نتیجه مغز شما پیغام های کمتری به بدن می رساند و پیغام های کمتری نیز دریافت می نماید.

علائم بیماری گلین باره

بیماری گلین باره، به سرعت اتفاق می افتد. شما معمولا ابتدا آن را در پا ها و دست هایتان حس می کنید. ممکن است متوجه ضعف عضلانی یا سوزن سوزن شدن دست ها و پاهایتان شوید که به مرور به سمت قسمت های میانی حرکت می نماید. همچنین ممکن است احساس خستگی ناخوشایندی داشته و رفلکس اعضای بدنتان کند شود.

برخی از افراد احساس ضعف ملایمی دارند، برخی دیگر تقریبا به کل فلج شده و حتی برای بلع یا تنفس نیز دچار مشکل می شوند. اگر چیزی فراتر از ضعف کم احساس می کنید، باید با اورژانس تماس بگیرید چرا که علائم خیلی سریع تشدید می شوند. بیشتر افراد در طول 3 هفته بدنشان در ضعیف ترین حالت قرار می گیرد.

تشخیص بیماری گلین باره

اگر پزشک شک کند که به سندروم گلین باره مبتلا هستید، عملکرد عضلات و اعصاب شما را مورد آزمایش قرار خواهد داد. آزمایشاتی مانند دریافت مایع مغزی- نخاعی از قست پشت بدن برای انجام تست پروتئین. میزان پروتئین در بیماران مبتلا به بیماری گلین باره بالاست.

راه های درمان سندرم گلین باره

بعد از تشخیص بیماری، بلافاصله باید درمان شروع شود. در برخی موارد، به منظور افزایش سرعت بهبود، پزشکان خون شما را گرفته، پاکسازی نموده و دوباره به بدن تزریق می نمایند. این فرایند پلاسما فرز نامیده می شود. یا ممکن است ایمونوگلوبولین یا آنتی بادی تجویز شود. یا دوز های بالایی از سلول های سالم به شما تزریق خواهد شد تا به کاهش حمله سیستم ایمنی بدنتان یاری شود. برخی از بیماران، باید چندروز در بیمارستان بستری شوند، و برخی دیگر چندهفته.

شما تا زمانی که کنترل کامل بر بدنتان پیدا کنید، به حمایت احتیاج خواهید داشت و ضروری است یک پرستار یا یک از اعضای خانواده شما مدام پا ها و دست های شما را تمرین بدهد. در ادامه با روش های درمان بیشتر آشنا شوید.

پلاسما فرز (تعویض پلاسما)

سیستم ایمنی بدن، پروتئینی به نام آنتی بادی فراوری می نماید که به طور معمول مواد خارجی مضر مانند باکتری و ویروس ها را از بین می برد. گلین باره زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما اشتبا ها آنتی بادی هایی فراوری می نماید که سیستم عصبی را مورد حمله قرار می دهد.

تعویض پلاسما، برای حذف آنتی بادی هایی که به اعصاب حمله می نمایند انجام می شود. در طی این فرایند، خون شما توسط دستگاهی گرفته می شود، این دستگاه آنتی بادی های خونتان را حذف نموده و سپس خون را به بدنتان باز می گرداند.

تزریق ایمونوگلوبولین

دوز های بالایی از ایمونوگلوبولین می تواند آنتی بادی هایی را که بیماری گلین باره ایجاد نموده، از بین ببرد. ایمونوگلوبولین حاوی آنتی بادی های سالم است و از اهدا نمایندگان گرفته می شود.

پلاسما فرز و تزریق ایمونوگلوبولین داخل وریدی به یک اندازه موثر هستند. این به شما و دکترتان بستگی دارد که کدام درمان را انتخاب کنید.

انتظار چه چیزی را باید داشت؟

ممکن است طول بکشد تا بتوانید دوباره خودتان را کنترل نموده و بدنتان را به درستی احساس کنید. بعد از مرخص شدن از بیمارستان، ممکن است هنوز احساس ضعف داشته باشید و لازم باشد با ویلچر یا واکر حرکت کنید. همچنین فیزیوتراپی به شما یاری خواهد نمود تا هرچه زودتر قدرت خود را بازیابی کنید. تعداد کمی از افراد نیز به آسیب دائمی عصب دچار می شوند.

بیماری گلین باره، معمولا بین 14 تا 30 روز طول می کشد. اگر علائم شما ادامه دار باشد، ممکن است به نوع مزمن بیماری، به نام پلی نوروپاتی دمیلینه نماینده التهابی مزمن مبتلا شده باشید و در نتیجه به درمان های تهاجمی بیشتری احتیاج خواهید داشت.

پیچیدگی های احتمالی بیماری گلین باره

گلین باره بر اعصاب شما تاثیر می گذارد، ضعف و فلج عضلانی ایجاد شده و می تواند بر چند ناحیه مختلف بدن اثر بگذارد. برای مثال زمانی که فلج یا ضعف به عضلات کنترل نماینده تنفس گسترش یابد، می تواند عوارضی مانند دشواری در تنفس ایجاد کند و ممکن است شما برای تنفس آسان احتیاج به استفاده از دستگاه داشته باشید.

سایر عوارض عبارتند از:

  • ضعف، بی حسی، یا احساسات عجیب و غریب حتی پس از بهبودی
  • مسائل قلبی یا فشار خون
  • درد
  • کم کاری روده و مثانه
  • لخته شدن خون و مشکل پروستات به خاطر فلج

گلین باره در بلند مدت

دوره درمان بیماری می تواند طولانی باشد، اما بیشتر افراد بهبود می یابند. به طور کلی، نشانه ها دو تا چهار هفته قبل از تثبیت بدتر می شوند و پس از 6 تا 12 ماه بهبودی کامل اتفاق می افتد. حدود 80 درصد مبتلایان می توانند بعد از 6 ماه مستقل حرکت نمایند و 60 درصد قدرت عصلانی خود را بازمی یابند. البته برای برخی این بازیابی بیشتر طول می کشد و 30 درصد از مبتلایان نیز پس از 3 سال همچنان دچار ضعف خواهد بود.

حدود 3 درصد از مبتلایان نیز ممکن است بعد از بهبودی کامل، دوباره علائم ضعف را تجربه نمایند. در موارد نادر و خصوصا زمانی که درمان به موقع صورت نگیرد، این بیماری می تواند منجر به مرگ شود.

برگرفته از: healthline و webmd

منبع: setare.com
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1691

به "بیماری گلین باره؛ علت، علائم و درمان سندرم گلین باره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری گلین باره؛ علت، علائم و درمان سندرم گلین باره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید