تورم چین در بالاترین سطح 8 سال اخیر

به گزارش تا بینهایت، تورم دومین اقتصاد بزرگ دنیا تا سرانجام ماه نوامبر به 4.5 درصد افزایش یافت.

تورم چین در بالاترین سطح 8 سال اخیر

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم چین در 12 ماه منتهی به نوامبر 2019 به 4.5 درصد افزایش یافت که در طول هشت سال اخیر بی سابقه بوده است. این نرخ تورم که 0.7 درصد بیشتر از تورم ماه قبل و 0.3 درصد بیشتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده است، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش مواد غذایی قرار گرفته است که تورم آن از 15.5 درصد در ماه اکتبر به 19.1 درصد در ماه نوامبر افزایش پیدا نموده است.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه سپتامبر به 0.4 درصد رسیده است که 0.5 درصد کمتر از تورم ثبت شده این کشور برای ماه اکتبر به حساب می رود.

لیو ژو ژی، تحلیل گر بانک ارتباطات چین گفت: شاخص بالای بهای مصرف کننده قطعا روی سیاست های پولی چین تاثیر خواهد گذاشت اما در مجموع فکر نمی کنم اوضاع از کنترل خارج شده باشد و در نتیجه احتمالا سیاست محرک فعلی به طرز خیلی محسوسی تغییر نخواهد کرد.

در بین سایر بخش های تورمی، تورم آب و برق از 0.5 درصد به 0.4 درصد کاهش پیدا نموده است. هم چنین نرخ تورم در بخش مراقبت های درمانی از 2.1 درصد به دو درصد و بخش خدمات از 5.5 درصد به 4.5 درصد کاهش یافته است. نرخ تورم در بخش حمل و نقل کماکان منفی باقی مانده است و به منفی 2.8 درصد در ماه نوامبر رسیده است.

در شرایطی که تورم در بخش های زیادی کاهش یافته است، بالا بودن نرخ مواد غذایی مانع از آغاز روند کاهشی شاخص قیمت ها شده است و تورم مواد غذایی هنوز در یک بالاترین سطوح 10 سال اخیر خود قرار گرفته است. به دنبال شیوع آنفلونزای خوکی و تصمیم چین به ممنوعیت واردات گوشت از کانادا، نرخ گوشت در چین در یکی از بالاترین سطوح یک دهه اخیر خود قرار گرفته است.

هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی گیرد در ماه نوامبر به 1.4 درصد رسیده است که در مقایسه با ماه قبل تغییری پیدا ننموده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی 1986 تا 2019 معادل 5.13 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه 1989 با 28.40 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل 1999 با منفی 2.2 درصد بوده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 531

به "تورم چین در بالاترین سطح 8 سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم چین در بالاترین سطح 8 سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید