فراوری داروی گیاهی برای درمان پارکینسون

به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پارکینسون نام بیماری است که یکی از مسائل سلامت عمومی در سراسر دنیا محسوب می گردد. این بیماری مزمن با مرگ تدریجی سلول های عصبی فراوری کننده دوپامین در قاعده مغز بروز می نماید که نتیجه آن عدم تعادل دوپامین در مغز است. اختلالات حرکتی شامل سفتی عضلات، لرزش، کندی حرکات و در حالت شدید از دست دادن حرکات فیزیکی از جمله نشانه های این بیماری محسوب می شوند.

فراوری داروی گیاهی برای درمان پارکینسون

اما راه حل درمان و بهبود علائم بیماری استفاده از دارویی به نام لوودوپا است.داروهای شیمیایی و گیاهی در کشورهای مختلف حاوی این ماده فراوری می گردد اما در کشورمان داروی گیاهی به صورت بومی برای این بیماری فراوری نمی شد تا اینکه محققان کشورمان در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران پیروز به فراوری داروی گیاهی برای بهبود علائم این بیماری شدند. تحقیقات برای فراوری این دارو با انجام طرحی پژوهشی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شروع شد.

سمیرا رحمانی پژوهشگر این طرح پژوهشی اعلام کرد: در این طرح از گیاه مونوکا پرو که بومی هند است استخراج و استاندارد سازی لوودوپا انجام شد. این گیاه تا 15 درصد حاوی لوودوپا طبیعی است و در طب سنتی نیز کاربرد دارد و عمده مصرف آن نیز برای بهبود علائم پارکینسون است.

وی ادامه داد: عصاره گیری و فرمول کردن برای فراوری دارو انجام شد و پیروز شدیم برای نخستین بار در ایران گیاه دارویی برای این بیماری را بومی سازی کنیم و شکل دارویی گیاهی پایدار حاوی لوودوپا تهیه شد. لوودوپا در بدن توسط آنزیم به دوپامین تبدیل می گردد وعلاوه بر بهبود علائم پارکینسون بر روی خلق و خو هم اثرات مثبت دارد.

رحمانی درباره اهمیت انجام این طرح پژوهشی بیان کرد: جستجو برای یافتن روش های جدید و مالی سنتزی و استفاده از منابع گیاهی به منظور فراوری مواد اولیه دارویی مورد احتیاج صنایع داروسازی (به ویژه لوودوپا) در کشور جز اولویت های فراوریی محسوب می گردد و در صورت دستیابی به دانش فنی فراوری امکانات خودکفایی کشور در این زمینه را فراهم خواهد نمود.

وی اضافه نمود: همچنین با توجه به روند افزایشی بیماری پارکینسون در میان افراد سالخورده، دستیابی به منابع و اشکال داروهای گیاهی حاوی لوودوپا با اثرات جانبی کمتر و موثر بر درمان و بهبود بیماری از اهمیت ویژه ای دارد. از سویی غربالگری از گیاهان منتخب خانواده Leguminosae، به منظور معرفی منابع با ارزش گیاهی حاوی لوودوپا برای فراوری مواد اولیه دارویی که فرصت های جدیدی را برای صنعت داروسازی ایجاد می نماید.این دارو مجوزهای لازم برای فراوری از سازمان و غذا و دارو را دریافت نموده است و در مراحل تجاری سازی واقع شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 26 مهر 1398 شناسه مطلب: 257

به "فراوری داروی گیاهی برای درمان پارکینسون" امتیاز دهید

3 کاربر به "فراوری داروی گیاهی برای درمان پارکینسون" امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری داروی گیاهی برای درمان پارکینسون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید