خبرنگاران رئیس ستاد انتخابات کشور: شوراها مورد کم لطفی قرار دارند

به گزارش تا بینهایت، تهران -خبرنگاران- رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه پایه واگذاری امور به مردم از طریق شوراها است، گفت: به شوراها کم لطفی شده است.

خبرنگاران رئیس ستاد انتخابات کشور: شوراها مورد کم لطفی قرار دارند

به گزارش خبرنگاران، جمال عرف در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با ارائه آمار و ارقام مربوط به ثبت نام شوراهای شهر و ریاست جمهوری در ادوار مختلف اعلام کرد: در دوره جدید افراد بیشتر با موبایل ثبت نام کردند. در ثبت نام شورای ششم 88 درصد مرد و 12 درصد زن هستند و تغییری نسبت به دوره قبل نداشتیم.

وی ادامه داد: تحصیلکرده ها و جوانان در این دوره بیش از دوره های قبل حضور داشته اند. کارمندان و در ادامه افرادی که شغل آزاد و فرهنگی دارند بیشترین ثبت نام ها را داشته اند.

رئیس ستاد انتخابات کشور شرح داد: 13 درصد ثبت نام کنندگان ما ایثارگر بوده اند. در نهایت مراجع چهارگانه نظراتشان را درباره متقاضیان به هیات های اجرایی و سپس به هیات نظارت اعلام می شود.

عرف با بیان اینکه امیدوارم تاییدشدگان وظایفشان را به درستی انجام دهند تاکید کرد: 1500 نفر عضو شوراهای شهر داریم اما در شورای روستاها با توجه به اینکه حدود 40 هزار روستا داریم، 120 هزار تن منتخب مردم می شوند.

وی با بیان اینکه به شوراها کم لطفی شده است گفت: پایه واگذاری امور به مردم از طریق شوراها است و خوشحالم امروز جوانان تحصیل کرده برای شوراها آمده اند.

رییس ستاد انتخابات کشور شرح داد: شوراها باید جایگاه خود را داشته باشند و نهاد شورا، یک نهاد پراهمیت است و امیدوارم اهمیت آن برای همه جا بیفتد.

عرف با بیان اینکه 8 فروردین ثیت نام متقاضیان میان دوره مجلس و 16 فروردین ثبت نام شوراهای روستایی را داریم شرح داد: 21 اردیبهشت ثبت نام برای ریاست جمهوری در 5 روز انجام خواهد شد.

انتخابات با رنگ و بوی کرونا

عرف گفت: با توجه به دستگاه احراز هویت ماجرای اثر انگشت حذف شده است. در شرایط کرونا همه پروتکل ها را رعایت کردیم. ما به دنبال این بودیم ثبت نام افراد متقاضی، 50 درصد غیر حضوری و 50 درصد حضوری باشد اما برخی تصورات از احراز هویت با کارت بانکی موجب شد بیشتر ثبت نام ها حضوری باشد.

کارت بانکی تنها برای احراز هویت از متقاضیان گرفته می شود و هزینه ای دریافت نمی شود.

رییس ستاد انتخابات کشور گفت: در هر سه مرحله ثبت نام، تبلیغات و اخذ رای تلاش کردیم پروتکل ها رعایت شود و برای این مهم برنامه ریزی کردیم. در این دوره تعداد صندوق ها را افزایش می دهیم تا شاهد صف های طویل نباشد.

با نرم افزار شعبه یاب هم مردم می توانند شعبه های نزدیک را پیدا کنند. حتما در شعب تهویه های مطلوب خواهد بود.

عرف با بیان اینکه از همه ظرفیت ها برای جلوگیری از تراکم جمعیت استفاده می کنیم اعلام کرد: حدود 70 هزار صندوق در سراسر کشور خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: کمیته رصد فضای مجازی در ایام انتخابات فعال است و از قبل تبلیغات داوطلبان را توجیه می کنیم تا یاد بگیریم حرکت های ایجابی داشته باشند نه سلبی. اگر کسی اصول را در تبلیغات در فضای مجازی رعایت نکند متخلف خواهد بود.

رییس ستاد انتخابات کشور شرح داد: مشارکت مردمی در انتخابات، مستلزم تجمع است که این مهم موجب افزایش بیماری کرونا می شود؛ از اینرو پروتکل هایی تعیین شده که در ستادها چه تعداد افراد می توانند حضور داشته باشند اما عمده فعالیت تبلیغات از طریق رسانه ها خواهد بود.

وی شرح داد: در هر شهری متناسب با رنگ آنها براساس شرایط کرونا، پروتکل های انتخاباتی متفاوت خواهد بود.

عرف درباره شائبه های مربوط به تعرفه انتخابات شرح داد: در سال آینده تعرفه ها در کشور توزیع می شود. تعرفه ها تنظیم شده و مسئله ای در این زمینه نخواهیم داشت و تعرفه های هر استان مختص آن است و قابل جابجایی نیستند.

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: دو اصل را در وزارت کشور تاکید داریم و به عنوان بخشنامه ابلاغ کردیم که شامل قانونمداری و بی طرفی می شود.

افراد و عوامل آموزش های لازم را دیده اند و 5 هزار تن آموزش دیده اند. اعلام کردیم از افراد زیر 60 سال برای صندوق ها استفاده کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1542

به "خبرنگاران رئیس ستاد انتخابات کشور: شوراها مورد کم لطفی قرار دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رئیس ستاد انتخابات کشور: شوراها مورد کم لطفی قرار دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید