خواص ضد باکتریایی مرزه را بشناسیم

به گزارش تا بینهایت، یک عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: خاصیت ضد باکتریایی مرزه می تواند باعث بهبود جای نیش زنبور شود، بنابراین توصیه می شود اگر مستعد ابتلا به نیش پشه هستید، سعی کنید گیاهان مرزه را پرورش دهید.

خواص ضد باکتریایی مرزه را بشناسیم

شهلا احمدی با اشاره به این که مرزه اغلب در مناطق مدیترانه ای پراکندگی دارد، اظهار کرد: این گیاه در ایران دارای 15 گونه است که از میان آن ها 9 گونه انحصاری کشور هستند و سایر گونه ها علاوه بر ایران در تالش، ترکمنستان، ترکیه، قفقاز، ماورای قفقاز و عراق نیز می رویند.

وی ادامه داد: گونه های این جنس بیشتر در دامنه های کوهستانی مناطق شمال، شمال غربی، شمال شرقی، مرکزی و جنوب غربی ایران پراکندگی دارد و روی صخره های آهکی یا دامنه های سنگلاخی می رویند.

احمدی با اشاره به این که مرزه یکی از اعضای خانواده نعناع است که معمولاً در غذاهای اروپای شرقی و آمریکا استفاده می گردد، مطرح نمود: استفاده از این گیاه فلفلی و تند به عنوان یک داروی طبیعی به گذشته بر می گردد، این گیاه می تواند طیف وسیعی از بیماری ها، ازجمله مسائل پوستی، عفونت ها و مسائل گوارشی را درمان کند.

این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با اشاره به این که طبع سبزی مرزه گرم و خشک بوده و به پوست کمک می کند، مطرح نمود: مرزه یک قابض بوده و در مراقبت از پوست رایج است، زیرا می تواند به سفت شدن منافذ و پوست کمک کند که این ویژگی ها در درمان آکنه و سایر مسائل پوستی مفید هستند زیرا به بهبود زخم ها، مبارزه با باکتری ها و متعادل سازی pH پوست کمک می کند.

وی با بیان این که خصوصیات قابض مرزه که آن را برای مراقبت از پوست عالی می کند، همچنین می تواند نیش حشرات را تسکین دهد، مطرح نمود: طبیعت سرد آن ها رطوبت را از محل خارج کرده، التهاب را کاهش داده و سوزش ناشی از نیش را کاهش می دهد.

احمدی ادامه داد: خاصیت ضد باکتریایی این گیاه همچنین می تواند باعث بهبودی گردد، بنابراین توصیه می گردد اگر مستعد ابتلا به نیش پشه هستید، سعی کنید گیاهان مرزه را پرورش دهید، هنگامی که گزیده شُدید یک برگ انتخاب و آن را بر روی محل نیش زده شده مالش دهید تا از سوزش خلاص شوید.

این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با اشاره به این که مرزه یک محرک اشتهاست، اضافه کرد: پیری و البته برخی داروها و شرایط بهداشتی خاص، همگی می توانند در اشتها اختلال ایجاد کنند، مرزه می تواند به ایجاد گرسنگی کمک و اطمینان حاصل کند که افراد به اندازه کافی برای انرژی و نیازهای غذایی خود خوراکی مصرف می کنند.

وی با بیان این که مرزه دارای بسکمک از فنل های اساسی ازجمله تیمول و کارواکرول است، شرح داد: تیمول ضدعفونی کننده و ضد قارچ است در حالی که کارواکرول ضد باکتری بوده و به متوقف کردن رشد بسکمک از انواع باکتری ها ازجمله اشرشیاکلای کمک می کند و مرزه می تواند به سهولت و بهبودی گلودرد و عفونت های برونش کمک کند.

منبع: همگردی
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1622

به "خواص ضد باکتریایی مرزه را بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص ضد باکتریایی مرزه را بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید