خواص روغن نارگیل برای زیبایی پوست و مو

به گزارش تا بینهایت، لافارر/ اگر خیلی هوادار محصولات شیمیایی نیستید و ترجیح می دهید از روغن های طبیعی برای مو و پوست خود بهره ببرید، حتماً از خواص روغن نارگیل برای سلامت و زیبایی پوست و مو شنیده اید. حقیقت این است که روغن نارگیل یکی از محبوب ترین روغن های طبیعی برای درمان مسائل مو و پوست است.

خواص روغن نارگیل برای زیبایی پوست و مو

خوشبختانه، تحقیقات علمی هم این نکته را تأیید می نمایند. بیشتر ما فقط در خصوص مفید بودن این روغن برای مو و پوست اطلاعاتی داریم و نمی دانیم که چگونه باید از این روغن به درستی استفاده کنیم.

به همین دلیل، در مقاله پیش رو، نحوه درمان مسائل مختلف پوست و مو با یاری روغن نارگیل را شرح داده ایم. همچنین، با زبانی ساده، بعضی از پژوهش هایی که فواید روغن نارگیل را تأیید می نمایند، معرفی نموده ایم. پیشنهاد می دهیم حتماً متن زیر را بخوانید.

علت محبوبیت روغن نارگیل چیست؟

روغن نارگیل از جمله روغن هایی است که درجه اشباع بالایی دارند. این روغن به طور سنتی از نارگیل های نارس یا مغز نارگیل خشک شده (کوپرا: Copra) استخراج می گردد. روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است.

اگر آن را گرم کنید به شکل نرم و حتی ذوب شده در می آید. به زبان ساده، روغن نارگیل روغنی است که از مغز میوه نارگیل به دست می آید. این روغن بیشتر در آشپزی و مواد آرایشی مصرف می گردد.

یکی از برجسته ترین دلایل محبوبیت روغن نارگیل، فواید آن برای موست. به هیمن دلیل است که این روغن را در بسیاری از خانه ها می بینید و همه اعضای خانواده آن را برای سلامت موهایشان ترجیح می دهند.

روغن نارگیل در سراسر دنیا، علاوه بر داشتن ارزش غذایی و فواید زیبایی، به عنوان یک روغن ماساژ عالی و مرطوب نماینده پوست نیز مطرح است. در ادامه این متن، خواص روغن نارگیل برای سلامت و زیبایی پوست و مو را بیان نموده ایم.

خواص روغن نارگیل برای مو

روغن نارگیل بهترین روغنی است که می توانید برای موهای خود استفاده کنید. محافظت از مو در مقابل حرارت، ترمیم موهای شنماینده و آسیب دیده، جلوگیری از ریزش و یاری به رشد مو از خواص این روغن است. روغن نارگیل (به دلیل داشتن ویژگی حفظ رطوبت) در موهای شما باقی می ماند و تبخیر نمی گردد. به همین دلیل، استفاده از روغن نارگیل یکی از مؤثرترین روش های درمان مو است. سایر خواص این روغن فوق العاده عبارت است از:

به درمان ریزش مو یاری می نماید.

بیشترین مشکل مو، که مردم از قدیم تا به امروز گرفتارش بوده اند، ریزش آن است. اما از همان زمان نیز، روغن نارگیل همواره درمانی طبیعی و در دسترس برای ریزش مو بوده است. در هند باستان از این روغن برای آرایش مو و حفظ سلامت آن استفاده می کردند.

گاهی برای درمان ریزش مو روغن نارگیل را گیاهان دیگر ترکیب می نمایند. می توانید برگ های گیاه مریم گلی را در روغن نارگیل بجوشانید و مخلوط به دست آمده را برای بهبود وضع پوست سر خود استفاده کنید. همچنین، می توانید این روغن را با آب آهک یا انگور فرنگی (خارتوت) مخلوط کنید تا به بهترین نتیجه را از آن بگیرید.

تحقیقات چه می گویند؟

پژوهشی که در هند انجام شد، نشان داد روغن نارگیل تمایل زیادی برای اتصال به پروتئین های مو دارد. به همین دلیل، به آسانی به فولیکول و ساقه مو جذب می گردد و به درمان ریزش مو یاری می نماید.

همچنین، ماساژ مرتب پوست سر با آب ولرم و روغن نارگیل جریان خون را در پوست سر تحریک می نماید. این امر برای کنترل و جلوگیری از ریزش مو مفید است.

اثر خنک نمایندگی دارد.

اگر روغن نارگیل را به پوست سر خود بمالید، به طور شگفت انگیزی آن را خنک می نماید. افرادی که از تعریق زیاد کف سر رنج می برند، می توانند از این روغن استفاده نمایند. روغن نارگیل میزان سلامت پوست کف سر را افزایش می دهد. افزون بر این، موهای شما را به خوبی تغذیه می نماید.

به درمان شوره سر یاری می نماید

شوره سر مسئله ای رنج آور و گاه، موجب خجالت است. نمی توانید بفهمید تمام این تبلیغاتی که از تلویزیون به عنوان شامپوهای کنترل شوره سر پخش می شوند، چقدر تأثیر گذارند. اینجاست که روغن نارگیل به عنوان یک چاره اساسی مطرح می گردد.

درمان شوره شر یکی از خواص روغن نارگیل است. اسیدهای چرب مختلفی که در روغن نارگیل وجود دارند، ضد شوره سرند، در نتیجه، مصرف مرتب روغن نارگیل، شوره سر را از بین می برد. می توانید با مخلوط کردن روغن نارگیل با آب ولرم و روغن کرچک شوره سر را درمان کنید.

تحقیقات چه می گویند؟

در جنوب و شمال هند و بعضی مناطق دیگر، مردم به طور مرتب از روغن نارگیل استفاده می نمایند. بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته است، شوره سر در این مناطق کمتر به چشم می خورد.

از موها در برابر شپش محافظت می نماید.

وجود این حشره کوچک روی پوست سر ممکن است موجب ناراحتی، خجالت و رنج زیاد شما باشد. بسیاری از داروهای بدون نسخه ای که ادعا می نمایند در مقابل شپش از شما محافظت می نمایند، به پوست سر و موی شما آسیب می زنند، اما وقتی روغن نارگیل را در دسترس داشته باشید و از آن استفاده کنید، دیگر مسئله ای به وجود نخواهد آمد.

طرز استفاده روغن نارگیل برای مو و از بین بردن شپش سر: به سادگی می توانید موهای خیس خود را با روغن نارگیل بپوشانید و با یک شانه خوب شپش ها را از روی موهای خود بردارید.

تحقیقات چه می گویند؟

بعضی پژوهش ها نشان می دهند که برای از بین بردن شپش سر، اسپری مخلوط نارگیل و رازیانه از بعضی لوسیون های شیمیایی (مثل پرمترین که بدون نسخه در داروخانه ها موجود است) مؤثرتر است.

استفاده از روغن نارگیل یاری می نماید تا رشک (تخم) شپش به موهایتان نچسبد. این کار از تکثیر شپش سر جلوگیری می نماید. بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه آریزونا انجام شد، روغن نارگیل درمان مناسبی برای کشتن شپش های نابالغ است که می توانید آن را به جای شامپوهای ضد شپش (که ممکن است اثرات جانبی داشته باشند) استفاده کنید.

موجب حفظ رطوبت در موها می گردد.

حفظ رطوبت یکی از بهترین خواص روغن نارگیل برای سلامت موهای شماست. این روغن یکی از بهترین نگهدارنده های رطوبت است و ظرفیت بالایی برای نگهداری رطوبت دارد. روغن نارگیل، در برابر شکسته شدن و تبخیر پایدار است. بنابراین، رطوبت را در موهای شما نگه می دارد، موهایتان را نرم و مرطوب می نماید.

ماسک روغن نارگیل: شما می توانید با روغن نارگیل (بهتر است از روغن نارگیل اصل استفاده کنید)، برای موهای خود ماسکی بسازید که رطوبت آن را حفظ و موهایتان را خوشبو می نماید.

به درمان برآمدگی های کف سر یاری می نماید.

جوش ها و دانه های پوست سر تحریک پذیرند. ممکن است این مشکل را در زمستان یا حتی تابستان (به دلیل تابش زیاد آفتاب) تجربه کنید. تمیز نگه داشتن پوست کف سر و مو برای پیشگیری از بروز جوش ها بسیار مؤثر است.

ماساژ مو با مخلوط روغن نارگیل و روغن زیتون از بروز جوش جلوگیری و آن را درمان می نماید. به هر حال در صورت طولانی شدن این عارضه، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

طبق تحقیقات صورت گرفته، روغن نارگیل ضد میکروب است و درمان یاریی خوبی برای جوش ها و دانه های پوست سر است.

از آسیب دیدن ساقه مو جلوگیری می نماید.

روغن نارگیل نقش زیادی در حفظ پروتئین موهای آسیب دیده و سالم دارد. این روغن سرشار از اسیدلوریک است که به راحتی در ساقه مو نفوذ می نماید. به همین دلیل، مو را از آسیب دیدن حفظ می نماید.

البته آسیب دیدگی مو ممکن است به دلیل از دست دادن بعضی پروتئین های طبیعی مو باشد. روغن نارگیل پروتئین های مو را به فراوانی در اختیار دارد و آنها را با فولیکول های مو به اشتراک می گذارد. بنابراین، مو را به خوبی تغذیه می نماید.

می توانید روغن نارگیل را کمی گرم کنید و آن را از بالا به پایین روی کف سر و موهای خود بمالید. یک ساعت بعد بدون اینکه خیلی روغن را روی سرتان پخش کنید، آن را با شامپو بشویید. همچنین، می توانید از محصولات مراقبت از مو مانند ماسک مو که حاوی روغن نارگیل هستند، استفاده کنید.

تحقیقات چه می گویند؟

تحقیقی که در برزیل صورت گرفته، این مسئله را اثبات نموده است که روغن نارگیل به طور مؤثری، پروتئین موهای آسیب دیده و سالم را حفظ می نماید. این پژوهش تأثیر مثبت روغن نارگیل روی موهای آسیب دیده را تأیید می نماید.

محققان تأکید می نمایند که روغن نارگیل نسبت به روغن های گیاهی دیگر و میوه های مغزدار تأثیر بیشتر و بهتری دارد.

به درمان موخوره یاری می نماید.

بهترین درمانی که برای موخوره پیشنهاد می دهند، کوتاه کردن موست. اما، اگر حجم و تعداد موخوره ها زیاد نیست، از روغن نارگیل یاری بگیرید. به این منظور، به راحتی موهایتان را تا چند دقیقه با مخلوط روغن نارگیل و بادام ماساژ دهید، این کار یاری می نماید موخوره ها کم شوند.

رطوبت رسانی خاصیت روغن نارگیل است، برای همین کاملا از خشکی و ایجاد موخوره جلوگیری می نماید. مصرف این روغن بهترین راه برای یاری به ترمیم خشکی موهای دندانه دار است.

موجب نرمی و لطافت موها می گردد.

نکته قابل توجه درباره روغن نارگیل، طبیعی بودن و دور بودن آن از مواد شیمیایی ای است که در محصولات مراقبت از مو پنهان شده اند و در بازار موجودند.

وجود مواد معدنی، ویتامین ها و اسیدهای چرب و خاصیت نرم نمایندگی این روغن، از عواملی است که آن را بسیار ارزشمند نموده است. این ویژگی ها، روغن نارگیل را به یک نرم نماینده بدون احتیاج به آبکشی تبدیل نموده اند.

استفاده از روغن نارگیل گرم و مالیدن آن به موها هنگام شب و آبکشی و شستن آن در صبح روز بعد، برای سلامت، درخشش، نرمی و استحکام موهای خشک و آسیب دیده بسیار مفید است. خوب است این کار هر چند روز یک بار انجام دهید تا از خواص روغن نارگیل استفاده کنید.

تحقیقات چه می گویند؟

تغذیه مو با روغن نارگیل و نفوذ آن در ساقه مو، موجب نرم شدن عمیق مو می گردد. این روغن سرشار از ویتامین E و K است، که نرم نماینده هایی بسیار عالی محسوب می شوند. این ماده برای رشد مجدد مو و بازسازی موی آسیب دیده بسیار مفید است.

موها را حالت می دهد

روغن نارگیل در حرارت ذوب و پس از سرد شدن دوباره متراکم و غلیظ می گردد، به این دلیل است که از آن به عنوان حالت دهنده مو استفاده می نمایند. هنگامی که شما روغن نارگیل را روی پوست سرتان می مالید، حرارت بدنتان آن را گرم می نماید. بنابراین، در سطح وسیعی پخش می گردد. این روغن وقتی به موهای شما می رسد، متراکم می گردد و مانند ژل حالت دهنده مو عمل می نماید.

روغن نارگیل به خوبی موهایتان را حالت می دهد و گره موهایتان را باز می نماید. مقدار کمی از روغن نارگیل را روی نواحی گره دار مو و موخوره ها بمالید تا موهایتان صاف و بدون گره گردد.

فواید روغن نارگیل برای مراقبت از پوست

تعدادی از خواص روغن نارگیل برای مراقبت از پوست عبارتند از:

نرم نماینده لب

ترک های روی لب ظاهر آن را ناخوشایند می نمایند و موجب نگرانی و ناراحتی شما می شوند. مصرف ژل های شیمیایی برای لب در طولانی مدت زیانبار و سمی است. بعضی از انواع ژل ها خوراکی اند، اما حتماً به دلیل شیمیایی بودن آن، تمایلی به خوردن آنها ندارید.

روغن نارگیل جایگزین مناسبی است، خیلی سریع عمل می نماید. علاوه بر این، اگر آن را بخورید، نه فقط مضر نیست، بلکه از فواید آن بیشتر بهره مند می شوید.

نرم و لطیف نماینده پوست

روغن نارگیل یک نرم نماینده قوی و خوب برای پوست است. این روغن یاری می نماید تا از خشکی و زبری پوستتان نجات پیدا کنید. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، روغن نارگیل علائم اگزما (eczema) و بیماری خشکی پوست (xerosis) را هم به شکل موثری بهبود می دهد.

برای آبرسانی و رفع خشکی پوست خود، مقداری از این روغن را روی کف دست های خود بریزید و کف دست هایتان را یک یا دو بار به هم بمالید، بعد آن را به صورت، دست یا هر جایی که می خواهید رطوبت بگیرد، بمالید.

ممکن است بر اثر سرمای شدید یا ایستادن طولانی مدت، پاهایتان خشک و پر از ترک می شوند. روغن نارگیل برای خشکی و ترک پا هم مفید است. البته، ترک پا را از بین نمی برد، اما اگر روغن نارگیل را به قسمت های آسیب دیده بمالید، بعد از چند روز آنها را نرم تر می نماید.

می توانید از این روغن به عنوان لایه بردار نیز استفاده کند. البته، روغن نارگیل همراه با لایه بردارها یا دانه هایی نظیر نمک و شکر مؤثرتر خواهد بود. با این لایه بردار می توانید بدون اینکه به پوستتان آسیب بزنید، لایه های مرده آن و مواد دیگری را که منافذ پوستتان را مسدود نموده اند، از بین ببرید. ترکیب روغن نارگیل با دانه های نمک، شکر و ذراتی نظیر آن، رنگ پوستتان را یکنواخت می نماید و منافذ آن را می بندد. در نتیجه، پوستتان نرم خواهد شد.

پاک نماینده آرایش

می توانید روغن نارگیل را به عنوان پاک نماینده آرایش نیز به کار ببرید. این مسئله بین همه رایج نیست، اما زنان در بیشتر نقاط دنیا به این کار (یعنی پاک کردن آرایش با این روغن) روی آورده اند تا از اثرات جانبی مواد شیمیایی موجود در آرایش پاک کن ها و پاک نماینده های شیمیایی (به خصوص برای نواحی حساس یا لطیف پوست) به دور باشند.

رفع نماینده اختلالات پوستی

به گفته دپارتمان کشاورزی امریکا، روغن نارگیل حاوی ویتامین E است و سلامت پوست را افزایش می دهد. ادعا شده که روغن نارگیل به بهبود و سلامت پوست های مبتلا به آکنه، پسوریازیس و اگزما یاری می نماید.

در واقع، پروتئین های موجود در روغن نارگیل، موجب جایگزینی سریع سلول های مرده یا بیمار پوست با سلول های سالم و جدید می گردد. به این ترتیب روغن نارگیل علاوه بر مبارزه با میکروب ها، ترمیم آسیب و نشانه های مشهود اختلالات پوستی را هم به عهده می گیرد. پس با مصرف روغن نارگیل با یک تیر دو نشان زده اید!

جلوگیری از پیری پوست

از گذشته تا امروز، روغن نارگیل برای صورت به دلیل خواص ضد پیری و جوانسازی آن محبوب بوده است. اثرات آن بر چین و چروک پوست بر هیچکس پوشیده نیست.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن ضروری است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید

منبع: همگردی
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1303

به "خواص روغن نارگیل برای زیبایی پوست و مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص روغن نارگیل برای زیبایی پوست و مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید