دریاچه تار؛ مقصدی رویایی برای طرفداران آرامش، اگر مسافر این دریاچه هستید بخوانید!

به گزارش تا بینهایت، اگر قصد سفر به دریاچه تار را دارید، رعایت چند نکته ضروری است.

دریاچه تار؛ مقصدی رویایی برای طرفداران آرامش، اگر مسافر این دریاچه هستید بخوانید!

به گزارش ، چند کیلومتر دور از شهر پرهیاهوی تهرانی، می توان سکوت و آرامشی یافت که مثال زدنی است. دریاچه افسانه ای تار که گفته می شود گنجینه ای ارزشمند در دل خود دارد، کجاست؟

نام دماوند؛ گوشواره تهران، با سرسبزی و زیبایی عجین است. طبیعت با این منطقه بسیار سخاوتمند بوده و از نعمت کم نگذاشته است. یکی از همین نعمت ها، تار است؛ دریاچه ای که میان دو کوه دوبرار و زرین کوه بساط خود را پهن کرده است.

می گویند دریاچه آب شیرین تار، در اثر لغزش زرین کوه ایجاد شده است. دریاچه بیش از یک کیلومتر طول، 400 متر پهنا و حدود 50 متر عمق دارد و چند سالی است که به لطف اداره محیط زیست به زیستگاه قزل آلای خال قرمز و ماهی زردک تبدیل شده است.

بارش های فصلی تنها بخش کوچکی از آب دریاچه را تامین می کند. سرشاخه های اصلی آب این دریاچه از رود های تار و هویر گرفته شده است و بخش دیگر آن از چشمه های آب شیرین کوه های قره داغ، سیاه چال و شاه نشین در شمال و آبراهه های فصلی از جنوب تامین می شود.

  • نگاهی به 8 ساحل رویایی دنیا + تصاویر

با نیم ساعت پیاده روی از شرق دریاچه تار، دریاچه هویر رخ نمایی می کند. تار و هویر مانند دو فرزند طبیعت هستند که در فاصله 500 متری از هم قرار دارند و کوه های البرز از آن ها میزبانی می کنند. کوه دوبرار این دو دریاچه را از هم جدا کرده است. دریاچه هوبر به طور میانگین 900 متر طول و 150 عرض دارد و عمق آن به 15 متر می رسد.

دقیقا درست فکر کردید شاید به نظر ممکن نباشد که در جایی هم هیجان وجود داشته باشد و هم آرامش، اما در با سفر به دریاچه تار هر دو ممکن می شود. بعد از عبور از دماوند و راستا چنار شرق، جاده ای باریک، خاکی و کوستانی با سربالایی و سراشیبی های تند و پیچ های خطرناک و پرتگاه های بسیار در مقابل روی شماست. حتما در این راستا 20 کیلومتری، هیجانی را لمس خواهید کرد که می توانید به عنوان تجربه ای خاص از آن یاد کنید.

بعد از این همه هیجان، نوبت به آرامش و سکوت دریاچه می رسد. به دریاچه که می رسید تا چشم کار می کند، کوه است و آب. هیچ آبادی در اطراف نیست و شما تنها مهمانان دریاچه هستید. اگر از سر و صدای گاه به گاه گروه های آفرودی قسر در رفتید، اقامتی آرام در تار خواهید داشت.

اگر قصد سفر به دریاچه تار را دارید، رعایت چند نکته ضروری است. کیسه زباله مهم ترین وسیله لازم برای سفر به دریاچه تار و البته هر مکان گردشگری دیگری است. اطراف دریاچه زیبا و عاری از زباله است، لطفا شما هم این زیبایی را حفظ کنید.

شرایط سلامت خودروی خود را بررسی کنید و ابزار و آچار همراه داشته باشید. با توجه به اینکه دریاچه در منطقه ای کوهستانی و به دور از سکونت قرار گرفته است، باید وسایل مورد نیاز خود برای مدت زمان اقامت را همراه داشته باشید. از مهم ترین وسایل خوراک، مواد غذایی و آب است. لباس نیز مورد بعدی است که حتما باید به آن توجه کرد. دریاچه روز های گرم، ولی شب های سرد دارد حتما لباس گرم همراه داشته باشید. کفش مناسب کوهنوردی بپوشید مخصوصا اگر قصد گشت وگذار اطراف دریاچه را دارید. با توجه به روز های گرم و آفتابی اطراف دریاچه، همراه داشتن کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب ضرری است.

بسیاری از گردشگران تمایل به شب ماندن در کنار دریاچه را دارند، اگر شما هم قصد اقامت شبانه دارید حتما زیرانداز، چادر، کیسه خواب، پتوی مسافرتی و چراغ قوه یا هد لامپ با خود ببرید. بسیاری از کسانی که شب را در کنار دریاچه تار به صبح می رسانند، تمایل به برپا کردن آتش دارند. دو نکته را باید در نظر داشته باشید. هیچ هیزمی اطراف دریاچه نیست پس باید همراه خود هیزم داشته باشید و مهم تر اینکه اگر آتشی برافروختید حتما قبل از رفتن از خاموش شدن آن مطمئن شوید.

منبع: ایرنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1131

به "دریاچه تار؛ مقصدی رویایی برای طرفداران آرامش، اگر مسافر این دریاچه هستید بخوانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه تار؛ مقصدی رویایی برای طرفداران آرامش، اگر مسافر این دریاچه هستید بخوانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید