در بخش مراقبت های ویژه برای بیمار کرونایی چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش تا بینهایت، در بخش مراقبت های ویژه همه به یکسان تحت درمان قرار نمی گیرند. در آنجا برای یاری به تنفس بیمار دو روش وجود دارد: روش تهاجمی و غیر تهاجمی. در روش تهاجمی برای اکسیژن رسانی به بیمار لوله اکسیژن را وارد نای او می نمایند. به این فرآیند لوله گذاری گفته می گردد.

در بخش مراقبت های ویژه برای بیمار کرونایی چه اتفاقی می افتد؟

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

برخی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا به بخش مراقبت های ویژه یا آی سی یو منتقل می شوند تا پزشکان اقدامات ویژه ای برای نجات جان آن ها انجام دهند. در نخستین گام به این بیماران اکسیژن وصل می گردد و به صورت ویژه تحت نظر پزشکی قرار می گیرند.

علی انصاریان، فوتبالیست سابق تیم ملی و تیم های پرسپولیس و استقلال از هفته گذشته پس از ابتلا به کرونا در بخش آی سی یو بستری شد و طی ساعات گذشته به دلیل وخامت حال تحت تهویه مکانیکی قرار گرفته است. محمدرضا هاشمیان، پزشک معالج آقای انصاریان روز سه شنبه 14 بهمن از افت شدید اکسیژن خون انصاریان به سطح 70 اطلاع داد.

وی گفت: متاسفانه شرایط ایشان اصلا پایدار نیست و تحت تهویه مکانیکی هستند. با توجه به شدت درگیری ریوی که داشتند، تصمیم گرفتیم ایشان را در به شرایط خواب مصنوعی ببریم..

اما معنی همه این ها چیست؟ برای درک بهتر این اقدامات پزشکی و این که چرا برخی از بیماران مبتلا به کووید 19 به بخش مراقبت های ویژه منتقل می شوند و در آنجا چه اتفاقی می افتد در این گزارش توضیحاتی داده شده است:

چرا برخی کرونایی ها را به بخش مراقبت های ویژه می برند؟

افراد معمولاً فقط در صورتی که از نظر جسمی در شرایط حادی قرار داشته باشند به بخش مراقبت های ویژه منتقل می شوند. مسائل تنفسی یک علامت شایع در کووید 19 است و فرد وقتی دچار مشکل تنفسی می گردد باید به بیمارستان برود تا با تجهیزات موجود به نفس کشیدن او یاری نمایند.

افراد بستری در بیمارستان می توانند با درمان های ساده تر آغاز نمایند و فقط اکسیژن درمانی معمولی بشوند. برخی افراد با همین سطح تنفس بهبود یافته با اکسیژن به حال عادی باز می گردند. اما برای برخی دیگر این جایی است که ممکن است حالشان بدتر گردد و همچنان نتوانند به راحتی نفس بکشند و بنابراین کارشان به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه می کشد.

در بخش مراقبت های ویژه چه اتفاقی می افتد؟

در بخش مراقبت های ویژه همه به یکسان تحت درمان قرار نمی گیرند. در آنجا برای یاری به تنفس بیمار دو روش وجود دارد: روش تهاجمی و غیر تهاجمی. در روش تهاجمی برای اکسیژن رسانی به بیمار لوله اکسیژن را وارد نای او می نمایند. به این فرآیند لوله گذاری گفته می گردد.

در این مرحله، چون خود بیمار قادر به نفس کشیدن نیست، لوله وارد شده به گلوی او به ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی متصل می گردد تا هوا را وارد ریه های بیمار کند. برای این کار معمولا فرد را بیهوش می نمایند.

نوع دیگر تنفس دادن به شکل غیر تهاجمی است که می تواند با نهادن یک ماسک مخصوص اکسیژن روی دهان و بینی بیمار انجام گردد.

رویکرد رایج برای این کار با نام سی پی ای پی یا فشار هوایی پیوسته مثبت برای کوتاه مدت نامیده می گردد. با این نوع یاری تنفسی، با هر نفس بیمار دستگاه به او یاری می نماید تا ریه های خود را پر کند و همچنین در هنگام تنفس اکسیژن اضافی نیز فراهم می نماید.

پزشکان در بیماران کرونایی در آی سی یو چه چیزی را کنترل می نمایند؟

آن ها به طور مداوم بسیاری از پارامتر های فیزیولوژیکی را رصد می نمایند و به میزان اکسیژن موجود در خون توجه خاص دارند. به این کار اندازه گیری درصد اشباع اکسیژن (SpO2) گفته می گردد که آن را با دستگاهی به نام پالس اکسیمتر که یک سر آن به انگشت بیمار وصل می گردد انجام می دهند.

شانس بهبودی بیمار کرونایی در آی سی یو چقدر است؟

با توجه به جدید بودن این بیماری و این که شمار زیادی از بیماران کرونایی همچنان روزانه در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها بستری می شوند، آمار و ارقام دقیقی که نشان دهنده میزان بهبودی این گونه بیماران باشد در دست نیست. عوامل زیادی از جمله تأخیر در گزارش داده های بیماران نیز در این مورد مؤثر است.

منبع: یورونیوز

منبع: فرادید
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1459

به "در بخش مراقبت های ویژه برای بیمار کرونایی چه اتفاقی می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در بخش مراقبت های ویژه برای بیمار کرونایی چه اتفاقی می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید