علت وجود لکه هاى سفید (لوکونیشیا) روى ناخن هایمان چیست؟

به گزارش تا بینهایت، لوکونیشیا (Leukonychia)، شرایطى است که خطوط یا نقاط سفید رنگ روى ناخن­هاى دست و پا ظاهر ­می­ شود. این مسئله بسیار رایج و کاملا بى خطر است.

علت وجود لکه هاى سفید (لوکونیشیا) روى ناخن هایمان چیست؟

ناخن از لایه­ هاى پروتینى سخت به نام کراتین تشکیل شده است. ناخن سالم ویژگى هاى قابل تشخیصى دارد؛ آن ها باید صاف و سخت، عارى از هرگونه شکاف یا شیار باشند، بعلاوه ناخن هاى سالم همرنگ هستند و باید فاقد لکه هاى سفید باشند.

لوکونیشیا (Leukonychia)، شرایطى است که خطوط یا نقاط سفید رنگ روى ناخن­هاى دست و پا ظاهر ­می­ گردد. این مسئله بسیار رایج و کاملا بى خطر است. بسیارى از افراد ممکن است در طول زندگى خود، این حالت را چندین بار تجربه نمایند، بنابراین احتمال پدیدار شدن آن­ ها اخطارى براى یک شرایط جدى پزشکى نمى­ تواند باشد. براى بعضى افراد به صورت نقاط کوچک ظاهر مى­ گردد و براى برخى ممکن است نقاط عظیمتر هم دیده گردد. بعلاوه لکه ­ها مى توانند بروى یک ناخن و یا چندین ناخن نمایان گردد.

شایع ترین دلیل ابتلا به لوکونیشیا، آسیب تماشا ناخن مى باشد. این آسیب ها ممکن است در اثر ضربه تماشا ناخن آشکار شوند. مانیکور و پدیکور مکرر و یا ژل کردن ناخن­ ها براى دفعات زیاد، مى تواند از اصلى ترین دلایل این صدمات باشند.

علل ایجاد لوکونیشیا

واکنش هاى آلرژیک

عفونت هاى قارچى

آسیب تماشا ناخن ها

کمبود ویتامین ها و مواد معدنى

واکنش ­هاى آلرژیک

حساسیت به لاک، براق نماینده­ ها (برق ناخن)، سفت نماینده هاى ناخن و پاک نماینده ­هاى لاک، موادى هستند که باعث ایجاد لکه­ هاى سفید روى ناخن­ ها مى­ گردد.

عفونت­ هاى قارچى

یکى از عفونت­ هاى قارچى رایج به نام آنیکومایکوزیس سبب ایجاد سطحى سفید رنگ روى ناخن هاى پا مى گردد که اولین نشانه­ى این نوع عفونت، آشکار شدن چنتماشا نقطه سفید کوچک مى­ باشد. عفونت مى­ تواند در بستر ناخن رشد نموده و توسعه یابد. این آسیب باعث پوسته پوسته شدن و شنمایندگى ناخن­ هاى پا مى­ گردد.

آسیب تماشا ناخن

صدمه تماشا قسمت­ های پایینی ناخن در هنگام رشد مى­ تواند باعث پدید آمدن لکه­ هاى سفید روى ناخن گردد. به اسم مثال؛ ضربه تماشا ناخن ها با اجسام سنگین سبب آسیب مى­ گردد. بعلاوه مانیکورهاى مکرر در تشکیل نقاط سفید ناخن ها نقش دارد.

کمبود مواد معدنى

در صورت کمبود ویتامین­ ها و مواد معدنى مهمى همانند روى و کلسیم، به احتمال زیاد نقاط سفید روى ناخن ها مشاهده مى­ گردد.

علل دیگر که خیلی شایع نیست، اما می­تواند ایجاد نماینده­ لکه هاى سفید ناخن باشد، شامل موارد زیر است:

بیمارى هاى قلبى

نارسایى کلیوى

ذات الریه

اگزما

مسمومیت با آرسنیک

علائم و نشانه هاى لوکونیشیا

لکه هاى سفید ممکن است به طرق مختلف ظاهر شوند:

نقاط کوچک سفید

خطوطى بلند که در طول ناخن کشیده شوند.

نقاط عظیم سفید

به اسم مثال، آسیب به ناخن باعث تشکیل یک نقطه ­ى عظیم سفید در وسط ناخن گردد و یا یک واکنش آلرژیک ممکن است سبب ایجاد چندین نقطه سفید رنگ در ناخن گردد.

تشخیص لوکونیشیا چگونه است؟

اگر لکه ­هاى سفید روى ناخن شما نادر است و گمان مى­ کنید احتمالا در نتیجه آسیب، ایجاد شده است، احتیاجى به مراجعه به پزشک نیست و فقط باید بیشتر مراقب جلوگیرى از ایجاد صدمه باشید.

اما اگر متوجه شدید که لکه هاى سفید پایدار هستند یا بدتر و عظیمتر مى­ شوند، باید به پزشک مراجعه کنید. بیشتر عللى که مى ­تواند باعث تشکیل لکه ها شوند، به محض تشخیص، به راحتى درمان مى­ شوند. اگر متخصص درمورد دلیل ایجاد لکه­ ها، مشکوک به کمبود ویتامین­ ها و مواد معدنى باشد، براى مطمئن شدن از تشخیص خود، چندین آزمایش دیگر را هم درخواست مى­ کند.

برای از بین بردن لکه­ های سفید ناخن چه باید کرد؟

با توجه به دلیل تشکیل لکه ­ها، درمان­ هاى متفاوتى هم وجود خواهد داشت.

درمان واکنش ­هاى آلرژیک

اگر فکر مى کنید استفاده از لاک، براق نماینده و دیگر محصولات آرایشی ناخن باعث ایجاد لکه ­ها روى ناخن شما هستند، استفاده از آن ها را براى مدتى متوقف کنید ولى اگر پس از قطع مصرف محصولات، همچنان شاهد لکه هاى سفید بودید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

برترین راه برای جلوگیری از ایجاد واکنش ­های آلرژیک، اجتناب از ماده­ آلرژن است.

قارچ ناخن ها؛ از علائم و علل تا درمان های پزشکی و خانگی

درمان عفونت های قارچی

معمولا پزشکان براى درمان این نوع عفونت، داروى ضد قارچ خوراکى را تجویز مى­ نمایند. میانگین زمان لازم برای درمان این عارضه، 3 ماه است و استفاده از این روش درمانى براى مدت زمانى تجویز شده از سوی پزشک، مهم مى­ باشد.

در ادامه روش­ هایی که می­ توانید بکار برید تا سلامت ناخن ­های خود را ارتقا داده و از آسیب به آن­ ها جلوگیری کنید را با هم آنالیز می­ کنیم:

روش هاى خانگى براى تقویت ناخن­ ها

هیچ راه حل علمى ثابت شده ­اى براى رشد سریع ناخن­ ها و تقویت آن­ ها وجود ندارد، اما مراقبت خوب از بدن، به وسیله رژیم غذایى مناسب و استفاده از نکات زیر مى ­تواند به رشد و تقویت ناخن ­ها یاری شایانى کند.

بیوتین مصرف کنید

بیوتین نوع مهمى از ویتامین B. است که به بدن اجازه می دهد مواد غذایى را به انرژی مورد احتیاج بدن تبدیل کند. بعلاوه به اسم یک مکمل قوى براى تقویت مو و ناخن بسیار حائز اهمیت است.

برخى از مطالعات نشان داده­اند که مصرف روزانه مکمل بیوتین می تواند سبب رشد ناخن­ها گردد. تعدادى از دانشمندان هم معتقدند که دوز 2.5 میلى گرم بیوتین روزانه قادر است در عرض چند هفته استحکام ناخن­ها را بهبود بخشد.

بیوتین به طور طبیعى در موادغذایى زیر هم یافت مى گردد:

تخم مرغ

آجیل

کره

غلات

سویا و لوبیا

گل کلم

موز

قارچ

از تقویت نماینده هاى ناخن بهره ببرید

نرمى ناخن باعث مى­ گردد ناخن بیشتر در معرض شکستن قرار بگیرد. براى جلوگیرى از شکستن ناخن­ها، متخصصان معمولا سفت نماینده­ هاى ناخن را تجویز می نمایند. این مواد مانند پولیش یا لاک روى ناخن رنگ می گردد. سفت نماینده­ها در کوتاه مدت مفید هستند و سبب تقویت ناخن­ها مى شوند. اما استفاده طولانى مدت از آنها، اثرات منفى روى ناخن داشته و باعث ضعیف شدن ناخن­ها و شکستگى بیشتر هم می گردد.

رنگ و حالت ناخن ها به شما چه می گویند؟

محدود کردن استفاده از چسب هاى ناخن مصنوعى، ژل کردن و لاک هاى شیمیایى

محققان دریافته ­اند که استفاده منظم از چسب ناخن مصنوعى می تواند ناخن­ها را ضعیف نموده و آن ها را مستعد شکستن نمایند. همچنان براى جلوگیرى از تضعیف شدن ناخن باید از لاک­هایى که فاقد مواد شیمیایى همانند تولوئن، فرمالدهید و … بهره ببرید. فرمولاسیون­ بعضی لاک­ها بر پایه آب هستند و مواد شیمیایی ناچیزی دارند که باعث ضعیف شدن ناخن­ها نمی گردد.

مراقب پاکیزگى ناخن هایتان باشید

نظافت منظم ناخن ها باعث تقویت استحکام ناخن­ها، ترغیب رشد و کاهش شکستگى می گردد. برخى از راه­ های حفظ سلامتی ناخن ها شامل موارد زیر می گردد:

1- همواره ناخن هاى خود را تمیز نگه داشته تا از رشد باکترى در زیر آن جلوگیرى گردد.

2- ناخن هایتان را بیش از حد بلند نکنید.

3- از جویدن ناخن ها وکوتاه کردن بیش از اندازاه ناخن ها اجتناب کنید.

4- دست­ها و ناخن ها را با لوسیون مرطوب کنید و لوسیون را به ناخن ها به ویژه قسمتى که پایه­ و محل رشد آن­ها قرار گرفته است، بمالید.

References:

healthline.com

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1784

به "علت وجود لکه هاى سفید (لوکونیشیا) روى ناخن هایمان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت وجود لکه هاى سفید (لوکونیشیا) روى ناخن هایمان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید