راهبردهایی برای رونق گردشگری

به گزارش تا بینهایت، علیرضا مساح- رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی گردشگری شهرداری اصفهان:به نظر می رسد صنعت گردشگری اصفهان و همچنین جنبه های مختلف آن مانند گردشگری طبیعی، میراثی و معنوی مغفول مانده و تنها به مرکزیت اصفهان و بازدید از چند اثر تاریخی مطرح پرداخته شده و گردشگران به طور معمول این بناهای مطرح را بازدید می نمایند.

راهبردهایی برای رونق گردشگری

در حالی که توجه به دیگر ظرفیت های موجود در این حوزه موجب تقویت حضور گردشگران و اقبال بیشتر آنها برای ماندن در اصفهان می گردد که باید برنامه ریزی جدی در این خصوص برای تقویت ظرفیت های موجود انجام گردد. یکی دیگر از انتقاداتی که به گردشگری اصفهان وارد است، نبود یک موزه در شان این شهر است. راه اندازی موزه اصفهان به معرفی این منطقه پر استعداد و جذب گردشگر یاری می نماید و موزه های فعلی معنای واقعی این موضوع را به همراه ندارد و باغ موزه اصفهان تنها یک باغ است و جوابگوی احتیاج موزه نیست.

رویدادهای فرهنگی نیز به تقویت گردشگری یاری می نماید. برنامه ریزی برای اجرای رویدادهای فرهنگی برای اعتلای این صنعت ضروری است چرا که به واسطه این رویدادها زمینه جذب گردشگر و مسافر فراهم می گردد. رویداد و رخدادهای فرهنگی خاطرات خوشی را برای مسافران می سازد و زمینه ساز حضور آنها در اتفاقات بعدی را فراهم می نماید. برای تقویت یک حوزه احتیاجمند فرهنگ سازی و معرفی قابلیت های آن حوزه هستیم، صنعت گردشگری و منفعت های آن برای مردم و مسئولان ناشناخته مانده است و باید برای این موضوع فرهنگ سازی گردد و منفعت آن را برای اقشار مختلف اعلام کرد.

با آگاهی بخشی نسبت به منفعت های این صنعت، همکاری، همراهی و سرمایه گذاری در این حوزه بهبود و افزایش می یابد و نگرش کسب منفعت کوتاه مدت به منفعت طلبی بلندمدت تغییر پیدا خواهد نمود. اگر چنین آگاهی در جامعه حاکم گردد و و سود آن را احساس نمایند همدلی و همکاری ها افزایش خواهد یافت و فرصت های گردشگری بیش از بیش توسعه پیدا می نماید و هیچ دستگاه و یا نهاد حقیقی و حقوقی به این صنعت و منفعت صدمه نمی زند.

مشکل خشکی زاینده رود در سال های گذشته، نه تنها در روحیه مردم اصفهان اثر گذاشته بلکه اقبال را برای جذب گردشگر و مسافر داخلی و خارجی نیز کاهش داده و چند روزی که آب در اصفهان باز بود تعداد گردشگران و مسافران در این شهر افزایش یافت. برای تقویت این صنعت باید مشکل خشکلی زاینده رود برطرف و این رودخانه همواره جاری باشد. در مجموع به جای افزایش گردشگر باید به دنبال کیفیت در ارائه خدمات باشیم و میزبانی خوبی از مسافران انجام گردد که توزیع مسافر در سراسر استان و مناطق اطراف اصفهان به این موضوع یاری می نماید. گردشگری احتیاجمند فرهنگ سازی است، با فرهنگ سازی و آموزش مفاهیم مهم گردشگری ناهنجاری های این عرصه مثل تخریب آثار میراث فرهنگی کاهش و رفتارها با همدیگر و گردشگران خارجی بهبود می یابد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 282

به "راهبردهایی برای رونق گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهبردهایی برای رونق گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید