رواج پدیده خانه های هوایی در مشهد

به گزارش تا بینهایت، رئیس اتحادیه املاک مشهد از رواج پدیده بام فروشی در مناطق دو تا هفت این شهر اطلاع داد؛ اتفاقی که به آن خانه های هوایی هم می گویند.

رواج پدیده خانه های هوایی در مشهد

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش ایسنا، علی مرادزاده درباره تخلفاتی که در حوزه فروش مسکن وجود دارد، اظهار کرد: اجاره دادن یک خانه به دو نفر از ابتدا در تهران شایع و اطلاع رسانی شده است. در مشهد گزارشی در این خصوص نداشته ایم، مگر این که افرادی به عنوان تیم های دانشجویی بخواهند یک خانه اجاره نمایند که از قدیم الایام این موضوع عرف بوده و چیز جدیدی نیست. به صورت عام در مشهد چنین تخلفی نداشته ایم.

بام فروشی به گرانی های اخیر مسکن ارتباطی ندارد

وی با اشاره به پدیده بام فروشی ادامه داد: پدیده بام فروشی شایع و زیاد است و به گرانی های اخیر مسکن نیز ارتباطی ندارد. در مناطق دو تا هفت مشهد این پدیده بیشتر رایج بوده که از جاده قدیم قوچان در بلوار توس شروع شده و به سمت جاده رسالت و جاده سیمان، اواخر طلاب، محدوده بلوار پنجتن و خیابان سرخس، قلعه ساختمان و تا منطقه سیدی خارج از رینگ کمربندی شهر مشهد ادامه دارد.

در این مناطق به دلیل این که قطعات زمین کوچک تر است، هیچ کدام از خانه ها سند ندارد و به راحتی می توانند یک طبقه کم و زیاد نمایند، این اتفاق بیشتر رخ می دهد. شهرداری هم تا زمانی که به خودش بیاید، این افراد شبانه یک طبقه زیاد می نمایند. این مناطق برای خود شهری جداگانه شده و بام فروشی در این مناطق معمولا به خانه های هوایی معروف است.

مرادزاده توضیح داد: برای این خانه ها قولنامه نمی نویسند که از نظر ما ممنوع است و اگر مشاهده کنیم با آن ها برخورد خواهیم کرد. شاید خانه ای هم وجود نداشته باشد، اما افراد به صورت مجازی خانه خود را به فروش می رسانند. مالک زمین هنوز طبقه سوم را نساخته، طبقه چهارم را می فروشد. گاهی اوقات مالک طبقه سوم بی خیال ساختن خانه خود می گردد، در حالی که مالک طبقه چهارم به دنبال ساختن خانه خود است.

وی افزود: قوه قضاییه به دنبال این موضوع است. برای این مشکل باید به خوبی اطلاع رسانی گردد. وقتی مردم به این سمت و سو می فرایند، کنترل آن ها بسیار سخت می گردد و نمی توان برای تمام مردم مامور مشخص کرد. وقتی شهرداری برای یک خانه متری یک میلیون تومان پروانه می گیرد، باید برای یک خانه 60 متری، 60 میلیون تومان پول بابت پروانه به شهرداری بدهند، اما این افراد خانه ساخته شده را متری یک میلیون تومان معامله می نمایند.

یعنی یک آپارتمان هوایی را به 60 میلیون تومان می فروشند، اما اگر کسی بخواهد اصولی بسازد و پروانه بگیرد، در ابتدا باید 60 میلیون بابت پروانه هزینه کند. هیچ فردی در حاشیه شهر چنین کاری انجام نمی دهد، شبانه خانه را قاچاقی می سازد و در آن ساکن می گردد.

رئیس اتحادیه املاک مشهد بیان نمود: افرادی که بام فروشی می نمایند معمولا وضع اقتصادی خوبی ندارند و قوانین سفت و سخت شهرداری بابت اخذ پروانه، این افراد را به ساخت خانه های هوایی تشویق می نماید. مردم بابت هر واحد به شهرداری و نظام مهندسی پول نمی دهند و با همان پول به طور شبانه خانه می سازند. به عنوان مثال یک فرد پشت بام خانه ای را 20 میلیون تومان می خرد و با 60 میلیون هم یک خانه می سازد، اما اگر بخواهد پروانه بگیرد، هزینه های نظام مهندسی را پرداخت کند و اصولی بسازد، 100 میلیون هزینه دارد.

مرادزاده گفت: شهرداری و نظام مهندسی باید هزینه های خود را کاهش داده و فکری به حال مردم بنمایند. شورای شهر باید در این قضیه ورود کند. چندی پیش در این رابطه در شوراری شهر جلسه داشتیم. امیدوارم اتفاقات خوبی رقم بخورد و هزینه ها کاهش یابد.

افزایش سه تا چهار برابری قیمت مسکن مهر نسبت به 98

وی در مورد میزان افزایش قیمت مسکن مهر مطرح کرد: در گلبهار، جاده رسالت و بینالود مسکن مهر داریم که با توجه به افزایش تورم، افزایش قیمت داشته اند. در سال گذشته در شهر بینالود، یک واحد آپارتمان 60 متری حدود 50 میلیون تومان معامله می شد، اما همان آپارتمان 60 متری در حال حاضر حدود 180 میلیون تومان معامله می گردد. در ابتدای سال 97 در گلبهار، یک واحد آپارتمان 70 متری تقریبا 50 میلیون تومان قیمت داشت. در سال 98 به 90 میلیون و در حال حاضر به 240 میلیون تومان رسیده است.

رئیس اتحادیه املاک مشهد افزود: در حال حاضر ساخت مسکن مهر با کندی پیش می رود. هزینه ها افزایش یافته و سازنده ها با احتیاط جلو می فرایند. کسانی هم که پیش از این اقدام به ساخت خانه نموده اند، وعده های دولت برای آن ها عملی نشده است. سازنده و پیمانکاران تحت فشار هستند.

سنگ اندازی در وام ودیعه باعث کدفروشی شده است

مرادزاده با اشاره به تخلفاتی که در حوزه کدفروشی وام ودیعه انجام می گردد، توضیح داد: در این حوزه قطعا تخلف داریم. وزارت مسکن چند روز گذشته آمار داد که تا به امروز از 100 هزار وام در نظر گرفته شده تنها به 317 نفر در کل کشور وام تعلق گرفته است. 500 هزار نفر برای وام ودیعه ثبت نام نموده اند و دولت تنها 100 هزار نفر را واجد شرایط می داند و به آنان وام می دهد. در طی دو ماهه ابتدایی تابستان فقط 0.3 درصد وام دریافت نموده و مابقی نیز در بروکسی های اداری درگیر شده اند.

وی گفت: مانع تراشی ها و سنگ اندازی ها به کسانی که دنبال کدفروشی و کار خلاف هستند یاری زیادی می نماید. در این میان عده ای بیان می نمایند می توانند اقدامی انجام دهند که افراد در صف دریافت وام، سریع تر آن را دریافت نمایند. کسانی که در نوبت هستند، احتمال برنده شدن خود را نزدیک به صفر می دانند و به این افراد سودجو پولی می دهند تا کارشان جلو بیفتد.

کد های وام ودیعه 5 تا 10 میلیون فروخته می گردد

رئیس اتحادیه املاک مشهد افزود: اگر دولت اعلام می کرد که برای 10 هزار نفر وام دارد و تنها برای همین تعداد ثبت نام می نماید بهتر بود تا این که به تمام مردم اعلام کند ثبت نام نمایند، اما تنها به 300 نفر وام دهد. اگر به خوبی رفتار گردد، مردم همانند کشور های متمدن قرارداد خود را دریافت می نمایند و پول اضافی هم به کسی نمی دهند، در نتیجه دیگر کدفروشی معنا ندارد. در حال حاضر شنیده ام که کد های وام ودیعه بین 5 تا 10 میلیون تومان فروخته می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1172

به "رواج پدیده خانه های هوایی در مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رواج پدیده خانه های هوایی در مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید