ساده ترین روش تهیه قهوه عربی در خانه

به گزارش تا بینهایت، در خاورمیانه و کشورهای عربی یک روش مخصوص دم آوری قهوه وجود دارد که به قهوه عربی مشهور است. فنون به کار رفته در این روش، نحوه ی برشته کاری دانه های قهوه، ادویه ها و طعم دهنده هایی که به آن اضافه می گردد و همچنین طعم قهوه تهیه شده با توجه به هر منطقه متفاوت است. قهوه عربی روی اجاق گاز و در ظرفی مخصوص به نام دلة (دالاه) تهیه می گردد، سپس در ظرفی شبیه به قمقمه ریخته شده و در فنجان های کوچک و بدون دسته ای سرو می گردد.

ساده ترین روش تهیه قهوه عربی در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

امروز در خبرنگاران مگ قصد داریم تا طرز تهیه قهوه عربی را به شما آموزش دهیم. ممکن است از تفاوت روش تهیه آن با دیگر روش ها کمی متعجب شوید، اما باور کنید که ارزش یک بار امتحان کردن را دارد.

دلة یا دالاه چیست؟

این وسیله یک قهوه جوش سنتی عربی است که از قرن ها پیش برای تهیه و سرو قهوه از آن استفاده می شده است. دالاه شکلی متفاوت دارد، بدنه اش شبیه به پیاز است، یک کمر باریک در وسط قسمت مخروطی شکل خود دارد و قسمت بالایی آن باز می شود.

درپوش دالاه حالتی شبیه به گلدسته دارد و با یک دسته حلزونی شکل نگه داشته می شود. متمایزترین قسمت دالاه لوله هلالی شکل آن است که شبیه به منقار طراحی شده است. اگر قرار باشد قهوه را گرم نگه دارند روی این لوله را با یک پوشش فلزی می بندند تا حرارت خارج نشود. دالاه از فلزهای مختلف مانند برنج، فولاد، نقره و حتی طلای 24 عیار ساخته می شود. خاستگاه آن نامشخص است و آنطور که از مشاهدات تاریخی به دست آمده استفاده از آن از اواسط قرن هفدهم مرسوم بوده است.

طرز تهیه قهوه عربی

برای تهیه این قهوه خوش طعم و متفاوت از ادویه های مختلفی استفاده می شود. به غیر از هل، استفاده از مابقی ادویه ها اختیاری است و در صورت علاقه به عطر و طعمشان، می توانید از آن ها بهره ببرید.

مواد لازم برای تهیه قهوه عربی

  • پودر قهوه عربیکا: 3 قاشق غذاخوری
  • آب: 3 فنجان
  • هل خرد شده یا پودر شده: 1 قاشق غذاخوری
  • میخک خرد نشده: 5 یا 6 عدد (در صورت تمایل)
  • زعفران: کمی (در صورت تمایل)
  • گلاب: 1 قاشق چایخوری (در صورت تمایل)

آماده سازی مواد

  • اگر آسیاب دارید می توانید دانه های برشته شده قهوه عربیکا را خریداری نموده و در خانه آن را پودر کنید. اگر قهوه را به صورت آنلاین می خرید می توانید برای مشخص میزان ترشی آن به توضیحات مربوط به برشته کاری توجه کنید تا طعم مورد علاقه تان را تهیه کنید. اگر هم آن را به صورت باز و از قهوه فروشی تهیه می کنید، می توانید به صورت خالص یا ترکیب با کمی قهوه روبوستا خریداری کنید تا به طعم دلخواهتان برسید. فروشنده قهوه می تواند به شما در انتخاب درصد ترکیب مناسب یاری کند.
  • در خیلی از دستورالعمل های تهیه، استفاده از دانه قهوه با آسیاب درشت توصیه شده است اما می توانید برای آسیاب کردن دانه های قهوه از درجه ریز و پودری بهره ببرید. این موضوع کاملا بستگی به ذائقه شما دارد. هر دو نوع را امتحان کنید و ببینید کدام را بیشتر می پسندید. اگر هم که آسیاب ندارید می توانید پودر قهوه آماده عربیکا را خریداری کنید.
  • بعد از آماده سازی قهوه، دانه های هل را در هاون ریخته و کمی خرد کنید تا غلاف آن باز شده و از دانه ها جدا شود. سپس دانه های هل را از داخل هاون برداشته، در آسیاب ریخته و با درجه ریز حسابی پودر کنید.
  • اگر می خواهید سرو قهوه را به صورت سنتی انجام دهید احتیاج است که از یک قمقمه هم بهره ببرید. پس قبل از اینکه قهوه را تهیه کنید در قمقمه آب داغ ریخته، در آن را ببندید تا گرم شود.

روش تهیه

1. آب را در دالاه بریزید و روی حرارت متوسط بگذارید تا جوش بیاید. اگر دالاه ندارید می توانید از سِزوه، که برای تهیه قهوه ترک استفاده می شود، یا یک قابلمه کوچک بهره ببرید.

2. پس از اینکه آب جوش آمد حدود 30 ثانیه آن را از روی شعله بردارید تا کمی خنک شود. قبل از اینکه دوباره آن را روی شعله بگذارید حتما درجه حرارت را کم کنید.

3. پودر قهوه را به آب اضافه کنید و مجددا دالاه را روی شعله قرار دهید. قهوه را در آب هم نزنید، جوش آمدن آن باعث مخلوط شدن پودر قهوه با آب می شود.

4. حدود 10 تا 12 دقیقه اجازه دهید که قهوه روی شعله کم بجوشد و دم بکشد. در این زمان در قسمت بالایی دالاه میزان کف روی قهوه زیاد می شود. به خاطر داشته باشید که قهوه نباید بجوشد، هر بار که قهوه به جوش آمد آن را از روی شعله برداشته و اجازه دهید کمی خنک شود، سپس مجددا روی شعله بگذارید و حتما حرارت شعله را کمتر از قبل کنید.

5. وقتی قهوه دم کشید شعله را خاموش کنید اما دالاه رو از روی آن برندارید. اجازه دهید با حرارت باقی مانده از شعله، کمی جا بیفتد. اگر از اجاق برقی استفاده می کنید لازم نیست این مدت زمان را صرف کنید و می توانید بلافاصله آن را از منبع حرارت جدا کنید.

6. حالا دالاه را از روی اجاق بردارید و کف ایجاد شده را از روی آن جمع کنید، سپس پودر هل را به مخلوط اضافه کنید. اگر از میخک استفاده می کنید آن را در این مرحله همراه با هل به مخلوط اضافه کنید.

7. ظرف را روی شعله بگذارید و آنقدر حرارت دهید که دوباره به جوش بیاید. در این مرحله هم مانند مرحله قبل روی قهوه کف ایجاد می شود.

8. پس از جوشیدن، ظرف را از روی اجاق برداشته و اجازه دهید 5 دقیقه به همان حالت باقی بماند. با این کار مخلوط کمی خنک شده، تمام مواد آن ته نشین می شود.

9. آب داغی که در قمقمه ریخته بودید خالی کنید. اگر از گلاب و زعفران استفاده می کنید آن ها را در قمقمه بریزید.

10. قهوه را در قمقمه بریزید و زمانی که مواد ته نشین شده را کامل مشاهده کردید، ریختن را متوقف کنید. کمی قهوه همراه با کف در دالاه باقی خواهد ماند. شما می توانید مابقی قهوه را از صافی گذرانده و در قمقمه بریزید اما لزومی به این کار وجود ندارد و انجام آن تاثیری روی طعم قهوه نخواهد داشت.

11. اجازه دهید قهوه به مدت 5 تا 10 دقیقه در قمقمه بماند، سپس آن را سرو کنید. برای سرو به روش سنتی می توانید از فنجان های کوچک مخصوص این کار بهره ببرید.

نکات مهم

قهوه عربی به طور سنتی بدون شکر تهیه می شود و آن را همراه با خرما مصرف می نمایند.

به قهوه عربی شیر اضافه نمی شود. اگر تصمیم دارید به قهوه تان شیر اضافه کنید بهتر است از دانه های قهوه ای که به برشته کاری سبکی دارند بهره ببرید.

آداب نوشیدن قهوه عربی

برای ریختن قهوه، دریافت فنجان از میزبان و نوشیدن از دست راست خود بهره ببرید. اگر این کارها را با دست چپ انجام دهید نشانه بی احترامی است.

بیشتر از یک فنجان قهوه بخورید. یک مهمان باید در بدو ورود 1 فنجان قهوه را بخورد و در طول مدت زمان حضورش در آن مکان، حداقل 3 فنجان قهوه بنوشد.

اگر دیگر تمایلی به نوشیدن قهوه ندارید فنجان را همراه با نعلبکی زیرش در سینی بچرخانید. این کار به میزبان نشان می دهد که دیگر قهوه میل ندارید و می تواند با خوراکی های دیگری از شما پذیرایی کند.

سخن آخر

قهوه یک نوشیدنی خوش طعم و پرطرفدار است که در هر نقطه از دنیا به روشی خاص تهیه و سرو می شود. قهوه عربی روشی از دم آوری قهوه است که در خاورمیانه و کشورهای عربی مرسوم است. سابقه این سبک از دم آوری قهوه به قرن هفدهم بازمی شود و برای دم آوری از وسیله ای خاص به نام دلة یا دالاه استفاده می شود.

منابع: wikihow و wikipedia

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1559

به "ساده ترین روش تهیه قهوه عربی در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساده ترین روش تهیه قهوه عربی در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید