سبزیجات را چگونه مصرف کنیم؟ خام یا پخته؟

به گزارش تا بینهایت، مصرف سبزیجات از مواردی است که باید در رژیم غذایی هر فردی قرار داشته باشد چون موادمغذی ضروری بدن را تامین می نماید اما این سوال همواره مطرح است که بهتر است سبزیجات را پخته مصرف کنیم یا خام؟ که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

سبزیجات را چگونه مصرف کنیم؟ خام یا پخته؟

مانند هر ماده غذایی دیگری، راه های مختلف برای خوردن سبزیجات وجود دارند: خام، بخار پز، پخته یا حتی سرخ شده اما باید توجه داشت که بعضی روش های پخت، باعث از بین رفتن ارزش غذایی سبزیجات می شوند.

بهترین روش مصرف سبزیجات

باید توجه داشت که حفظ ارزش غذایی سبزیجات به دو عامل: نوع سبزیجات و روش پخت بستگی دارد. سبزیجات با جدا شدن از ریشه اصلی، بخشی از ارزش غذایی خود را از دست می دهند.

یکی از راه های دیگری که منجر به کاهش ارزش غذایی سبزیجات می گردد، کنسرو کردن یا بلانچینگ (قرار دادن سبزی در آب جوش یا در معرض بخار آب برای بی اثر کردن آنزیم های آن) پیش از منجمد کردن است. این کار باعث کاهش چشمگیر ویتامین C موجود در سبزیجات می گردد درعین حال، زمانی که سبزی حاوی ویتامین C پخته می شوند، باقی مانده ویتامین نیز وارد آب می گردد.

مطالعه اجرا شده توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا در دیویس نشان می دهد که بیشترین میزان کاهش مواد مغذی، ناشی از روش (نادرست) پردازش موادغذایی است به عنوان مثال نحوه پردازش یا پخت سبزیجات می تواند باعث کاهش 15 تا 55 درصدی سطح ویتامین C گردد.

در روش پخت در مایکروویو، به دلیل سرعت بالای طبخ، ارزش غذایی سبزیجات بیش از روش های دیگر از جمله سرخ کردن یا پخت در آب حفظ می شوند.

مصرف سبزیجات به صورت خام یا پخته؟

باید به این نکته توجه داشت که مصرف خام سبزیجات به حفظ ارزش غذایی آنها یاری زیادی می نماید اما پخت سبزیجات همواره بی فایده نیستند به عنوان مثال پختن هویج در آب باعث افزایش کاروتنوئیدها (مانند بتا-کاروتن) می گردد. بخارپز کردن باعث کاهش میزان ویتامین C و کاروتنوئیدها می گردد، اما میزان اسیدهای فنلی (نوعی از آنتی اکسیدان ها) را افزایش می دهد.

ساده ترین راه برای اطمینان از حفظ ارزش غذایی سبزیجات، رعایت این نکات است:

چه سبزیجاتی بهتر است به صورت خام مصرف شوند؟

مناسب ترین روش پخت برای سبزیجاتی که باید به صورت پخته مصرف شوند، کدام است؟

ذکر این نکته نیز لازم است: با هر ذائقه ای که دارید، مصرف سبزیجات را ترک نکنید، چه به شکل خام یا به شکل پخته چرا که بخش زیادی از مواد مغذی مورد احتیاج بدن توسط سبزیجات تأمین می شوند.

منبع: سلامت نیوز

منبع: همگردی
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 685

به "سبزیجات را چگونه مصرف کنیم؟ خام یا پخته؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبزیجات را چگونه مصرف کنیم؟ خام یا پخته؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید