سبک زندگی مردم ایران در دوران باستان

به گزارش تا بینهایت، بررسی سبک زندگی انسان هایی که در زمان های قدیم و دوران باستان در یک سرزمین می زیسته اند، می تواند نقش مهمی در شناخت تاریخی آن سرزمین داشته باشد. محققان کشور به همین دلیل، سبک زندگی مردم در ایران باستان را مورد پژوهش قرار داده اند.

سبک زندگی مردم ایران در دوران باستان

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، سبک زندگی از مفاهیم علوم اجتماعی است که به بیان نوع و حیات بشر می پردازد. مؤلفه های آن نیز در حوزه های مذهبی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، جغرافیایی، سیاسی و امنیتی است که در دو بعد فرهنگی و اجتماعی طبقه بندی می شوند.

سبک زندگی، جنبه عینی حیات بشر است که بر اساس جنبه های ذهنی که خود مبتنی بر جهان بینی و باورهای مذهبی جامعه است شکل می گیرد. درواقع سبک زیستی، نوعی الگو برای جامعه و نشانه شاخص فرهنگ و تمدن است که بر اساس قوانین مشروع، آن را از سایر جوامع جدا می کند. پایبندی به این ضوابط، ضامن یک نظام مبتنی بر نظم عمومی، انسجام اجتماعی و وظایف افراد جامعه نسبت به یکدیگر است.

بنا بر نظر متخصصان دانشگاهی، سلسله های شاهنشاهی فلات ایران از ماد تا ساسانی با سابقه تاریخی و فرهنگی چند هزار ساله یکی از همین جوامع هستند که سبک زندگی در آن ها متأثر از دین و اعتقادات بود و آموزه های دین زرتشت و جهان بینی حاکم بر جامعه بر کنش حکومت و شهروندان تأثیر فراوان داشت.

در این دوره، شیوه حیات، تابع باورهای مذهبی و ساختار اجتماعی بود و تحولات زندگی، متأثر از شرایط و نیازهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بود که ریشه در گذشته داشت. جامعه نیز محصول تعامل و حضور بخش های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بود و موجودیت آن ها انعکاسی از موارد فوق بود.

گروهی از محققان کشور از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی در رابطه با این موضوع، به انجام پژوهشی پرداخته اند که در آن سبک زندگی شهری در ایران پیش از اسلام مورد بررسی قرار گرفته است.

در این پژوهش تحلیلی که با بهره مندی از داده ها و اطلاعات اسنادی اجرا شده است، سبک زندگی جوامع ایران باستان (پادشاهی ماد، هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان) از جنبه های عینی و ذهنی، مطالعه و واکاوی شده است.

طبق یافته های این پژوهش، به اقتضای شرایط زیست بوم، نوعی هم طرازی در سبک زندگی ایرانیان مطابق با مؤلفه های زیست محیطی پدید آمده است که می توان از این تجارب در شرایط کنونی نیز بهره برد.

طبق گفته مهرناز بهروزی، استادیار گروه تاریخ و باستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و همکارانش، سبک زندگی در جوامع شهری ایران باستان، ریشه در جهان بینی آنان داشته و باوجود آن که تعالیم دینی مبتنی بر موازین اخلاقی و کرامت انسانی بود و پایبندی به آیین ها بخشی از زندگی مردمان آن روزگار را در بر می گرفت، اما قوانین مدنی وضع شده و شیوه اجرای آن با کاستی ها و نابرابری های اجتماعی همراه بوده است. درواقع، با وجود توسعه سبک زندگی در جوامع ایران باستان، فرصت های برابر برای همه اقشار جامعه در زمینه بهره مندی از ظرفیت های جامعه وجود نداشت. در این دوره باور بر این بود که نعمت ها متعلق به شاهان است و اشراف به لحاظ روحی و عقلی برتر هستند و مردم موظف اند تا در برابر آنان سر تعظیم فرود آورند.

این محققان می افزایند: در آن ایام به ویژه در دوره ساسانی، پادشاهان قدرت خود را برگرفته از فره ایزدی می دانستند و همین امر حکومتشان را در نزد رعایا مقبولیت و مشروعیت می بخشید. پایبندی به آیین ها و انجام مراسم دینی بخشی از زندگی مردمان آن روزگار را در بر می گرفت و در حیات مادی و معنوی و سبک زندگی شان ساری و جاری بود. بااین حال، در این دوران به واسطه تبعیض و شکاف طبقاتی، هر فرد و هر خانواده دارای جایگاه و مقامی بود و بر اساس جایگاه خویش از امتیازات زیستی برخوردار می شد.

بر اساس یافته های تحقیق فوق، هیچ کس نمی توانست و حق نداشت که درجه ای برتر ازآنچه که استحقاقش را داشت و قوانین معین کرده بود خواستار باشد. خون، نژاد و مالکیت، عامل عمده ای در برخورداری از امتیازات طبقاتی به شمار می آمد و بدین سبب طبقات جامعه از یکدیگر جدا می شدند. چنین جامعه ای هم خود را از کفایت اشخاص مستعد که محکوم به رکود می ماندند محروم می ساخت و هم از نالایقی افرادی که به سبب وضع طبقاتی متصدی مراتب و مقامات می شدند زیان می دید و هم در درون طبقات فرودست، ناراضیانی می پروراند.

بهروزی و همکارانش به عنوان مجریان این پژوهش اعتقاد دارند: چنین مواردی که اغلب و به ویژه در دوران ساسانی از سوی بعضی موبدان حمایت می شد، توده مردم و حتی بعضی از نجبا را آماده پذیرش آیینی غیر از آیین زرتشت کرده بود. بدین گونه جامعه ساسانی آماده پریشانی و پاشیدگی می شد و ظلم و فساد هر روز بر این پریشانی می افزود.

این یافته های پژوهشی در مجله اخلاق زیستی که متعلق به مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شده اند.

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 570

به "سبک زندگی مردم ایران در دوران باستان" امتیاز دهید

4 کاربر به "سبک زندگی مردم ایران در دوران باستان" امتیاز داده اند | 1.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبک زندگی مردم ایران در دوران باستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید