شانس آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه چقدر است؟

به گزارش تا بینهایت، با اعلام درخواست رسمی ایالات متحده برای فعال شدن مکانیسم ماشه، تروئیکای اروپایی به سرعت علیه این اقدام موضع گرفته اند.

شانس آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه چقدر است؟

مهسا مژدهی: پس از شکست و انزوای آمریکا در جلسه هفته گذشته شورای امنیت و رد شدن پیش نویس قطعنامه علیه ایران، ترامپ موضع خود را گفت و گفت که قصد دارد مکانیسم ماشه را هرچه سریع تر فعال کند. سپس پنجشنبه شب، درخواست ایالات متحده برای فعال شدن این مکانیسم رسمی شد.بعد از اقدام آمریکا در ارائه درخواست رسمی فعال سازی ساز و کاری برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران روسیه خواستار برگزاری کمیسیون مشترک برجام در روز جمعه شد و تروئیکای اروپایی مخالفت خود را با نظر ایالات متحده گفتند.

وبسایت روزنامه استاندر در گزارشی با عنوان نمایش خطرناک ترامپ با موضوع ایران در شورای امنیت سازمان ملل نوشت: اگر پیش نویس قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل شانس تصویب را نداشته باشد، اغلب پس گرفته می شود. اگر همچنان اصرار بر ارائه باشد، معمولا علل سیاسی خاصی در پشت آن وجود دارد. چرا دولت ترامپ کاری کرد که نیمی از جهان فریاد بزنند آمریکا از همیشه منزوی تر است؟ طرح قطعنامه غیرمنتظره در روز جمعه پیش درآمد اقدامی بود که دونالد ترامپ روز شنبه گفت: آمریکا مکانیزم ماشه را فعال خواهد کرد. اما بیشتر اعضای شورای امنیت بر این عقیده اند که آمریکا نمی تواند به طور قانونی این کار را انجام دهد.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، در ادامه تلاش های آمریکا برای بازگرداندن تحریم های ایران و نفوذ در شورای امنیت، تاکید می کند که توسل ایالات متحده به مکانیسم حل اختلاف مندرج در قطعنامه 2231 از اساس بدون مبنا است. از سوی دیگر کننده کشورمان در سازمان ملل تاکید کرده: آمریکا باید از نشست قبلی شورای امنیت که توانست فقط جمهوری دومنیکن را با خود همراه کند، درس بگیرد.

پمپئو اما موضعی سرسختانه از خود نشان می دهد. او در روزهای اخیر در دو مصاحبه گفته است که کشورش قصد عقب نشینی از مواضع ضد ایرانی خود را ندارد. پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در گفت وگو با شبکه فاکس نیوز ضمن هشدار به چین و روسیه به دلیل مخالفت با قطعنامه بازبینی شده واشنگتن برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت توضیح داد که ایالات متحده برای اجرای تحریم های سازمان ملل علیه ایران مصمم است. وزیر خارجه آمریکا در مورد شکایت از ایران در سازمان ملل توضیح داد: من راهی نیویورک می شوم و نزد رئیس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل می روم تا آنها را در جریان مکانیسم ماشه قرار دهم و ظرف 30 روز تمامی تحریم هایی که به طور موقت بخاطر این توافق هسته ای مضحک متوقف شده بود از سرگرفته خواهد شد و جهان به مکان امن ترین تبدیل خواهد شد. او همچنین در مصاحبه اختصاصی با روزنامه نیویورک پست گفت که هیچکس نمی تواند جلوی ما را در بازگرداندن تحریم های ضد ایرانی سازمان ملل بگیرد.

پمپئو در این مصاحبه که (29 مرداد) و پیش از اعلام رسمی رئیس جمهوری آمریکا در مورد عزم واشنگتن برای فعالسازی مکانیسم ماشه منتشر شد، گفت: باراک اوباما و جان کری بارها گفته بودند که آمریکا هر زمان و به هر علت می تواند تحریم ها را بازگرداند و هیچ کشوری نمی تواند مانع آنها شود. هیچکس جلودار ما نیست. نه چین، نه روسیه و نه ایران! ما حق یکجانبه ای برای انجام این کار داشته و آن را اجرا خواهیم کرد.

از سوی دیگر ایالات متحده هنوز دست ازاعمال فشار برکشورها برای اطاعت از کاخ سفید برنداشته است.به گزارش روزنامه تایمز،ایالات متحده به انگلیس فشار آورده است تا از اقدام این کشور برای اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران حمایت کند. به گفته این روزنامه، کلی کرفت، کننده آمریکا در سازمان ملل از لندن پرسیده است که آیا انگلیس از صدور مجوز برای خرید و فروش تسلیحات به آنچه که بزرگترین حامی تروریست در جهان خوانده شد، حمایت می کند؟

روسیه و چین روز پنجشنبه نسبت به اقدامات آمریکا علیه ایران دست به اعتراض زدند.وزارت خارجه روسیه باپوچ و بی معنیخواندن تلاش آمریکا برای توسل به مکانیسم ماشه،تاکید کرد واشنگتن هیچ حق قانونی یا سیاسی برای ارائه درخواست بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران را ندارد.

وزارت خارجه چین با محکوم کردن تصمیم آمریکا برای توسل به مکانیسم موسوم به ماشه، گفت واشنگتن به دلیل خروج از برجام هیچ حقی برای درخواست بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران را ندارد.

رسانه های بین المللی هم در روزهای اخیر نسبت به اینکه آمریکا می تواند طرح اسنپ بک را اجرایی کند یا نه؟ به اظهار نظر پرداختند.

لارا جیکس خبرنگار دیپلماتیک روزنامه نیویورک تایمز رو چهارشنبه در یادداشتی نوشت، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه به صورت رسمی از سازمان ملل درخواست می کند به دلیل آنچه نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توصیف می کند، تحریم ها علیه ایران را بازگرداند. این در حالی است که آمریکا دو سال قبل از این توافق خارج شده است. این اقدام آمریکا تقابل جدیدی را در شورای امنیت ایجاد خواهد کرد. متحدان اروپایی آمریکا در برابر فعال شدن مکانیسم ماشه مقاومت می کنند تا بتوانند حیات برجام را حفظ کنند.

نشریه آمریکایی فارین پالیسی در گزارشی به بررسی تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و پیش بینی اقدامات بیشتر آمریکا پس از شکست در شورای امنیت، در هفته های پیش رو پرداخت. در این گزارش آمده است:

روسیه و چین بحثی فنی و قانونی را علیه حرکت آمریکا مطرح کرده و می گویند، آمریکا با خروج از توافق هسته ای ایران حق خود برای اعمال مکانیسم ماشه را از بین برده است.این استدلال بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت است که در برجام ذکر شده و بر اساس آن تنها کشوری که عضو توافق هسته ای باشد، می تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند. این موضعی قانونی است که حتی جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق آمریکا که از مخالفان توافق هسته ای ایران است و در دوره او آمریکا از توافق خارج شد، اخیراً آن را تایید کرد. بنابر این مطلب، در نهایت اما این مسئله بیشتر از این که دعوایی قانونی باشد، سیاسی است. جنبه سیاسی آن که به نظر می رسد بیشتر مورد حمایت کشورهای اروپایی است، این است که ایالات متحده فاقد مشروعیت توسل به این مکانیسم است زیرا انگیزه آمریکا در درجه اول صدمه زدن به توافق چند جانبه با ایران است و واشنگتن در دو سال گذشته تلاش کرده پایه های این توافق را تضعیف کند.

رویترز هم نوشت: ایران قصد دارد حتی با وجود تلاش واشنگتن برای استفاده از مکانیسم اسنپ بک و بازگشت تمامی تحریم های بین المللی، در دام آمریکا نیفتد و در برجام باقی بماند.

به گزارش رویترز، چندین مقام ایرانی در گفت وگو با این خبرگزاری آمریکایی تاکیدکردند که سرنوشت توافق هسته ای شکننده 2015 میان ایران و قدرت های جهانی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده ماه نوامبر (آبان) بستگی دارد و نه به طرح پیشنهادی جدید واشنگتن برای استفاده از اسنپ بک (مکانیسمی که سبب بازگشت همه تحریم های بین المللی علیه ایران می شود).

شب گذشته وزیر خارجه کشورمان همزمان با اظهارنظرها در مورد تصمیم ترامپ و ساعاتی قبل از اینکه این تصمیم رسمی شود، نامه ای به گوترش،دبیرکل شورای امنیت نوشت و در آن به این موضوع اشاره کرد که ترامپ حق بازگشت به چیزی که خود را از آن محروم کرده را ندارد.

با همه اینها ایالات متحده بی گدار به آب زد و با وجود مخالفت های فراوان، درخواست رسمی برای فعال شدن مکانیسم ماشه را ارائه داد. همزمان ظریف در اینستاگرام خودش نوشت: ترامپ که زمانی با افتخار خروج خود از برجام را اعلام می کرد و توافق با ایران را ناچیز می شمرد، امروز بی فایده تلاش می کند که با قطعنامه 2231 شورای امنیت، به مقابله با همان قطعنامه و حتی تمامیت شورای امنیت برود؛ خود را سراسیمه مشارکت کننده در برجام معرفی می کند که بتواند بدون کمترین حقی از سازوکار پیچیده و زمان بر بازگرداندن قطعنامه های لغو شده علیه ایران - آن هم از راستا میان بر - سوءاستفاده کند.

به نظر می رسد که در روزهای آینده ایالات متحده منزوی تر از قبل باشد چرا که جوابیه فوری تروئیکای اروپایی و مخالفت روس ها، نشان می دهد که پیشنهادات ترامپ برای بازگشت به برجام به مذاق هیچ یک از طرفین، حتی انگلیسی ها که ایالات متحده سعی در اقناع آنها داشت، خوش نیامده است.

23/ 312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1163

به "شانس آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شانس آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید