شمارش معکوس برای افتتاح بزرگترین پروژه در خاورمیانه ، پروژه مهدی آباد نمونه شاخص مشارکت دولت و بخش خصوصی

به گزارش تا بینهایت، فاز نخست بزرگترین کارخانه فرآوری سرب و روی خاورمیانه تا انتهای سال تکمیل می گردد. مجتمع سرب و روی مهدی آباد که با تیم مدیریتی متخصص و جوان و حمایت های ایمیدرو، اقدامات توسعه ای را از سال 96 با شتاب چشمگیری به پیش برد ..

شمارش معکوس برای افتتاح بزرگترین پروژه در خاورمیانه ، پروژه مهدی آباد نمونه شاخص مشارکت دولت و بخش خصوصی

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از ایمیدرو به گفته مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد، این پروژه در سه حوزه معدن، کارخانه و زیرساخت به دستاورد های قابل توجهی دست یافته است و به رغم شرایط تحریم، تمام تجهیزات آن تامین، و از همه مهم تر تامین اقتصادی پروژه در بازه های زمانی مختلف، به بهترین شکل انجام شده است.

امین صفری اعتقاد دارد پروژه سرب و روی مهدی آباد، نمونه شاخص مشارکت دولت و بخش خصوصی واقعی است. در ادامه به منظور انعکاس برنامه ها، دستاورد ها و جدیدترین خبر های طرح فوق، گفت و گویی را با وی ترتیب داده ایم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

سرب و روی مهدی آباد چند سالی به دلایل مختلف، پروژه بر زمین مانده معدن و صنایع معدنی کشور محسوب می شد. اما امروز شاهد شتاب در اجرای برنامه ها هستیم و به نوعی همگرایی ملی برای راه اندازی آن اتفاق افتاده است. توسعه در مهدی آباد از چه زمانی شروع شد؟

صفری: ایمیدرو مطابق مقررات و قوانین در سال 95 سرمایه گذاری در معدن مهدی آباد را به عنوان عظیمترین ذخیره سرب و روی کشور به منظور سرمایه گذاری، تامین اقتصادی و اجرای عملیات معدنکاری، احداث کارخانه ها و تأمین زیرساخت های مورد احتیاج، طی یک فراخوان عمومی و بین المللی به مزایده گذاشت که با استقبال چشمگیر متقاضیان روبرو شد و طی یک فرآیند رقابتی، کنسرسیومی متشکل از پنج شرکت برنده این مزایده شدند.

پس از آن مطابق قرارداد و با موافقت رسمی کلیه اعضای کنسرسیوم شرکت پروژ های به نام شرکت پیشگامان صنعت سرب و روی مهدی آباد برای اجرای قرارداد تاسیس و طی یک الحاقیه قرارداد مربوط به شرکت مذکور منتقل شد.

از سال 96 مطالعات دوره پیشبرد و سپس عملیات اجرایی شروع شد و در این زمینه ایمیدرو وظیفه قانونی خود را به نحو مطلوبی انجام داده است.

در حال حاضر پروژه در چه شرایطی است و چه عملکردی در حوزه های استخراج، فراوری و تامین تجهیزات داشته اید؟

صفری: آخرین شرایط پیشرفت طرح عظیم مهدی آباد در سه بخش معدن، کارخانه ها و زیر ساخت قابل آنالیز است.

این پروژه روی زمین مانده که اجرای آن ده ها سال به دلایل مختلف از جمله احتیاج به سرمایه گذاری بسیار کلان، مسائل فنی از جمله تامین آب، دانش فنی و عیار کم ماده معدنی و... به تعویق افتاده بود؛ طی چهار سال اخیر اقدامات جدی در راستای بهره برداری انجام شده است که حاصل مدل واگذاری و برطرف موانع و مسائل بخش خصوصی از سوی ایمیدرو بوده است.

دسترسی به ماده معدنی سولفیدی محقق شد

در بخش معدن هم اکنون 77 میلیون تن استخراج و باطله برداری انجام شده است و 180 متر پیشروی در عمق داشته که حدود هفت میلیون تن مواد معدنی اکسیدی استخراج شده و دسترسی به مواد معدنی قابل استفاده در کارخانه سولفیدی نیز محقق شده است. بدین ترتیب یکی از مسائل معدن مهدی آباد که قرارگیری ماده معدنی در عمق بوده حل شده است.

برنامه فراوری 800 هزار تن کنسانتره روی با راه اندازی کامل پروژه

در بخش کارخانه ها، عملیات احداث در سه فاز برنامه ریزی شده است که دو فاز نخست، برای فراوری 400 هزار تن کنسانتره سولفیدی و فاز سوم مربوط به استحصال از خاک اکسیدی است.

ظرفیت فراوری کارخانه ها با راه اندازی کامل فاز های این پروژه، سالانه 800 هزار تن کنسانتره روی با عیار حداقل 35 درصد یا معادل آن به عنوان محصول اصلی و نیز فراوری 80 هزار تن متریک کنسانتره سرب- نقره با عیار 60 درصد سرب به عنوان محصول جانبی خواهد بود.

حدود 60 درصد پیشرفت فیزیکی در عظیمترین پلنت کنسانتره روی کشور

در حال حاضر برنامه فاز نخست پروژه به منظور احداث کارخان های با خوراک دومیلیون تن ورودی و معادل 200 هزار تن محصول کنسانتره روی با 55 درصد پیشرفت فیزیکی به سرعت در حال انجام است. شرح اینکه همین فاز نخست عظیمترین پلنت کنسانتره سرب و روی کشور میباشد.

تامین کلیه تجهیزات پروژه

در این بخش کلیه تجهیزات همچون سنگ شکن ها، آسیا، خط فلوتاسیون و... از بهترین برند های جهان تأمین و پس از بتن ریزی و ایجاد استراکچر نصب شده است. حجم بالای ورودی موجب شده کلیه تجهیزات با اسکیل بسیار عظیم و حجم کار بسیار سنگین روبرو است، به طوری که 25 هزار مترمکعب بتن ریزی برای فاز اول نشان دهنده این موضوع است. همچنین تجهیزات مربوطه از جمله آسیا گلوله ای نصب شده از جمله عظیمترین تجهیزات صنایع معدنی کشور است.

با توجه به بحران کم آبی در کشور و استان یزد، به طور حتم یکی از مسائل اصلی پروژه، تامین آب خواهد بود. در این خصوص چه اقداماتی انجام شده است؟

صفری: در بخش زیر ساخت نیز خط انتقال آب به طول 100 کیلومتر با دبی 100 لیتر بر ثانیه از محل تصفیه خانه پساب یزد وارد سایت خواهد شد که در حال حاضر بیش از 95 کیلومتر آن اجرا شده است و ایستگاه های پمپاژ (سه ایستگاه) در حال ساخت است. این خط بهمن سال جاری، پیش از راه اندازی کارخانه به بهره برداری میرسد و مهمترین مشکل مهدی آباد را که تأمین آب مورد احتیاج بوده است را حل میکند.

در بخش برق نیز اقدامات اولیه از جمله پرداخت حق انشعاب و مجوز های لازم و مطالعات مربوطه به طور کامل انجام شده و پیمانکار احداث پست و خط انتقال برق انتخاب شده است. در حال حاضر پست برق در حال احداث است. ترانسفورماتور مربوطه سفارش ساخت شده به زودی برای نصب به محل مربوطه منتقل میگردد.

چه میزان سرمایه گذاری در این طرح ملی انجام شده است و با راه اندازی آن، برای چند نفر اشتغال ایجاد خواهد شد

صفری: کل سرمایه گذاری مورد احتیاج حدود یک میلیارد دلار ارزیابی می گردد که در فاز اول تا به امروز بیش از 4 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شده است. مطابق برنامه فاز نخست در انتهای سال 1400 به بهره برداری میرسد. با راه اندازی این طرح، بیش از 2 درصد فلز محتوی روی جهان در مهدی آباد فراوری خواهد شد.

اشتغال مهدی آباد به 1500 نفر می رسد

تا به امروز بیش از 500 نفر در این پروژه مشغول به کار شده اند که عمدتا بومی هستند. پس از بهره برداری پروژه، این رقم به 1500 نفر مستقیم میرسد.

تامین اقتصادی؛ رکن اصلی پیشبرد اهداف پروژه است. با توجه به شرایط ویژه کشور به دلیل اعمال بی سابقه ترین تحریم ها، در این بخش چه اقداماتی انجام شده است؟

تامین اقتصادی پروژه در شرایط سخت تحریم

صفری: تا به امروز کلیه موارد سهامداران مطابق قانون تجارت انجام شده است و قطعاً تامین اقتصادی در زمان مورد احتیاج مهمترین ویژگی سرمایه گذار بوده که در شرایط سخت تحریمی و اقتصادی کنونی به بهترین نحو انجام شده است؛ لذا هرگونه افزایش سرمایه و یا ترکیب سهامداران متناسب با مشارکت در تامین اقتصادی و مطابق قانون تجارت بوده و از موضوعات داخلی شرکت پروژه است که توسط بخش خصوصی به خوبی دنبال شده است.

ترکیب سهامداران سرمایه گذار و میزان مشارکت آن ها در افزایش سرمایه و تامین اقتصادی را چگونه ارزیابی می کنید؟

مجتمع سرب و روی مهدی آباد و ایمیدرو پیشرفت پروژه مطابق قرارداد را دنبال می نماید و ترکیب سهامداران و نحوه مشارکت در افزایش سرمایه از مسائل داخلی شرکت سرمایه گذار می باشد که تا به امروز مطابق قانون تجارت پیش رفته است. مهم حجم تامین اقتصادی در زمان مناسب می باشد که در شرایط سخت کنونی به خوبی انجام شده و طی چند سال اخیر با وجود ریسک های بالای سرمایه گذاری در مهدی آباد به موقع تامین اقتصادی انجام شده است که نتایج آن در پیشرفت فیزیکی و تامین زیر ساخت های پروژه کاملا مشهود است؛ و برای سخن پایانی چه مطلبی دارید؟

پروژه سرب و روی مهدی آباد؛ نمونه شاخص مشارکت دولت و بخش خصوصی

صفری: ایمیدرو، مجتمع مهدی آباد و سرمایه گذار با تمام توان و سرعت در حال برطرف موانع و پیشرفت پروژه هستند.

بسیار خرسندیم که اعلام کنیم پروژه سرب و روی مهدی آباد؛ نمونه شاخص مشارکت دولت و بخش خصوصی است.

انتظار دلسوزان کشور و صاحبان صنایع و رسانه ها در سال فراوری و برطرف موانع تسهیل و مانع زدایی از پروژه بالاست. امیدواریم ثمرات این پروژه نصیب کشور، صنعت و اشتغال گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1672

به "شمارش معکوس برای افتتاح بزرگترین پروژه در خاورمیانه ، پروژه مهدی آباد نمونه شاخص مشارکت دولت و بخش خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمارش معکوس برای افتتاح بزرگترین پروژه در خاورمیانه ، پروژه مهدی آباد نمونه شاخص مشارکت دولت و بخش خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید