ظریف: آمریکا قادر به ناامن کردن خلیج فارس نیست

به گزارش تا بینهایت، وزیر امور خارجه گفت: ما برای حفظ امنیت خلیج فارس کوشش می کنیم و آمریکا بداند نمی تواند ناامنی برای این منطقه ایجاد کند.

ظریف: آمریکا قادر به ناامن کردن خلیج فارس نیست

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف در موسسه امور بین الملل در موضوع خطر جنگ و آینده خلیج فارس، گفت: بر اساس قطعنامه 2231 کشورها باید روابط مالی را با ما عادی نمایند ولی آمریکا به آنان فشار می آورد و اجازه این کار را نمی دهد.

وی اضافه نمود: هدف تحریم های آمریکا مردم عادی هستند این نوعی تروریست است. آنان مردم را تحت فشار قرار می دهند تا مواضعشان را تغییر دهند این تعریف تروریسم است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه امروز آزادی دریانوردی ما را تهدید می نمایند، تاکید نمود: آنان ادعا می نمایند کشتی ما را براساس نظر اتحادیه اروپا گرفتند ولی می دانیم قوانین اتحادیه اروپا فرامرزی نیست همه باید به قوانین بین المللی متعهد باشند. اگر کشورها به قوانین بین الملل احترام نگذارند هرج و مرج می گردد.

ظریف با بیان ایران با هزار و 500 مایل ساحل بزرگترین کشور خلیج فارس است، توضیح داد: نیمی از تنگه هرمز تحت کنترل ماست کسی نمی تواند امنیت هرمز را بدون ایران تامین کند، آنان بدانند نمی تواند ناامنی ایجاد نمایند اگر کسی امنیت خلیج فارس را می خواهد باید برای همه کشورها باشد ما آماده تعامل با کشورهایی هستیم که در این زمینه علاقه مند هستند.

وزیر امور خارجه گفت: چرا کشورها اجازه می دهند آمریکا برای آنان قلدری کند، آمریکا زورگو است و ما زیر بار زور نمی رویم.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره خطر اصلی خلیج فارس، اعلام نمود: پهپاد آمریکا وارد آب های ایران شد و با سلاح های ایرانی آن را زدیم هیچ بحثی در اینکه در آب های ایران حضور داشت، وجود ندارد.

وی گفت: نشان دادیم علاقه مند به افزایش تنش ها نیستیم، دو سال با جان کری مذاکره کردم به سند 150 صفحه ای رسیدیم ما دو جانبه و چند جانبه صحبت کردیم اما آمریکا تصمیم گرفت از این توافق خارج گردد و سیاست فشار حداکثری و جنگ مالی علیه ایران را ایجاد کرد.

وزیر امور خارجه توضیح داد: آنها بودند که جنگ علیه ما را آغاز کردند ما کاری علیه آنها نکردیم. آمریکایی ها فکر می کردند ایران هفت روزه فرو می پاشد. چنگیز و صدام به ایران حمله کردند همه رفتند ایران ماند و از هفت هزار سال پیش تاکنون آنجا پابرجا هستیم.

ظریف در پاسخ به پرسشی درباره مکانیزم ایران برای ارتباط با آمریکا برای کاهش درگیری ها؛ گفت: اگر بخواهیم پیغام فوری به آمریکا بدهیم از این طریق سفیر سوئیس در تهران که حافظ منافع آمریکا است اقدام می کنیم.

به رغم تحریم آمریکا وظیفه ام را انجام می دهم

وی با بیان اینکه به تازگی به اسکاندیناوی دعوت شده است، به سفرش به آسیا در آینده نزدیک اشاره نمود و درباره تحریمش توسط آمریکا، گفت: به رغم اینکه آمریکا من را تحریم کرد، ولی دارم کارم را انجام می دهم.

وزیر امور خارجه یادآور شد: هیچ دارایی در خارج از ایران ندارم و تنها چیزی که می توانم انجام دهم صحبت کردن است، من یک دیپلمات هستم و سلاح حمل نمی کنم و حتی بلد نیستم شلیک کنم.

ظریف درباره بحران افغانستان و سوریه گفت: ایران، روسیه و ترکیه در خاتمه دادن به بحران سوریه پیروز بودند و روند آستانه باعث کاهش تنش در سوریه شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال جنگ ایران و امریکا، گفت: البته کسانی در آمریکا به جنگ علاقه مند هستند ولی همه طرف ها باید کوشش نمایند به این مرحله نرسند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص جزییات سفرش به فرانسه اضافه نمود: گفت وگو ها و پیشنهادهایی با رییس جمهوری فرانسه داریم. ما همواره آماده ایم با طرف های باقی مانده در برجام گفت و گو کنیم و آماده ایم پیشنهادات فرانسه را آنالیز کنیم

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 295

به "ظریف: آمریکا قادر به ناامن کردن خلیج فارس نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: آمریکا قادر به ناامن کردن خلیج فارس نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید