ظریف: مذاکره ایران و آمریکا چندان محتمل نیست

به گزارش تا بینهایت، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ای مذاکره میان تهران و واشنگتن را چندان محتمل ندانست.

ظریف: مذاکره ایران و آمریکا چندان محتمل نیست

فارس نوشت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه در مصاحبه ای مذاکره میان آمریکا و ایران را چندان محتمل ندانست.

وی که با مارتا راداتز مجری شبکه ای بی سی نیوز آمریکا مصاحبه می کرد، گفت: ادامه روند فشار ممکن است در بازار معامله املاک موثر باشد اما این روند در تعامل با ایران موثر نخواهد بود.

ظریف که با برنامه این هفته شبکه خبری ای بی سی مصاحبه می کرد گفت در صورتی که آمریکا کارزار فشار اقتصادی خود علیه ملت ایران را ادامه دهد، این اقدام پیامدهایی را به همراه خواهد داشت.

ظریف تحریم های آمریکا را تروریسم اقتصادی توصیف کرد که مردم عادی ایران را هدف قرار داده چون با وجود آنکه غذا و دارو از تحریم ها معاف شده اند اما تراکنش های اقتصادی مربوط به آنها از تحریم ها معاف نیستند.

وزیر امور خارجه ایران افزود: اگر هدف رئیس جمهور ترامپ اعمال فشار بر مردم عادی ایران باشد وی قطعا به این هدف دست یافته است اما وی به اهداف سیاسی خود به وسیله فشار بر مردم ایران دست نخواهد یافت.

دولت ترامپ سه شنبه 8 می سال گذشته (18 اردیبهشت ماه 1397) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد. وزارت خزانه داری آمریکا خاطرنشان کرد تحریم ها علیه ایران را پس از دوره های زمانی 90 و 180 روزه امضا احیا خواهد نمود.

ترامپ پس از خروج از برجام خواهان مذاکره با ایران درباره یک توافق جدید شده است. وی پنجشنبه گذشته نیز در جمع تا بینهایت گفت اگر ایران خواهان مذاکره باشد من در دسترس هستم.

ظریف درباره چشم انداز گفت وگوهای احتاقتصادی با آمریکا گفت که مذاکره با آمریکا چندان محتمل نیست چون در واقع این مذاکرات ادامه روند فشار می باشد.

وزیر امور خارجه ایران به تجربه تجاری ترامپ در معاملات املاک اشاره نمود و گفت که این تجربه ها در تعامل با ایران کارایی ندارد.

ظریف گفت: این رویکرد ممکن است که در بازار املاک به کار آید اما در تعامل با ایران کارایی ندارد. این رویکرد حتی ممکن است که در کوتاه مدت و نه طولانی مدت در تعامل با دیگر کشورها موثر باشد اما در تعامل با ایران نه در کوتاه مدت و نه میان مدت و نه طولانی مدت موثر خواهد بود.

وزیر امور خارجه ایران تاکید نمود: تنها چیزی که با ایران کارایی دارد احترام است.

وی در ادامه این مصاحبه گفت: من قبلا نیز گفتم که تهدیدات علیه ایران کارایی ندارد. هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید. کوشش کنید که احترام بگذارید و این کار شاید موثر واقع گردد.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه مصاحبه به استقرار نظامیان و تجهیزات آمریکایی در کشورهای حاشیه ای خلیج فارس اشاره نمود و گفت: ما اینجا را به یک دلیل خلیج فارس می نامیم چون درهمسایگی ما واقع است و ما حق دفاع از خود را داریم.

وی افزود: فقط تصور کنید اگر ایران به سواحل کالیفرنیا یا فلوریدا می آمد. چه احساسی به شما دست می داد؟ چگونه با آن تعامل می کردید؟ آمریکا اقدام به ارسال ناورهای هسته ای به آب های ما و نزدیکی ما نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 215

به "ظریف: مذاکره ایران و آمریکا چندان محتمل نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: مذاکره ایران و آمریکا چندان محتمل نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید