نهاوند؛ شهری به قدمت پیش از تاریخ

به گزارش تا بینهایت، خبرنگاران/همدان سرپرست تیم پنجمین فصل کاوش معبد لائودیسه نهاوند با اشاره به خاتمه فصل کاوش گفت: نتایج این فصل کاوش نشان داد که شهر نهاوند استقرار دوره پیش از تاریخ داشته است.

نهاوند؛ شهری به قدمت پیش از تاریخ

محسن جانجان در گفت وگو با خبرنگاران، درباره دستاوردهای پنجمین فصل کاوش معبد لائودیسه اظهار کرد: با توجه به کاوش های اجرا شده به این اطمینان رسیدیم که شهر نهاوند استقرار دوره پیش از تاریخ داشته این در حالیست که تا به امروز گمان می کردیم پایه و بنیان این شهر مربوط به دوران سلوکی است که پس از کاوش معین شد شهر سلوکی بر روی بقایا و استقراری از دوران پیش از تاریخ واقع شده است.

وی توضیح داد: فصل پنجم کاوش معبد لائودیسه در راستای اهداف معینی انجام شد، این اهداف کشف سر نخ هایی از معبد و آزاد کردن محدوده های فاقد آثار بود که معضل 50 ساله مردم منطقه است و ممنوعیت ساخت و ساز دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نهاوند ادامه داد: خوشبختانه در این فصل کاوش حداقل دو هکتار از مجموعه 12 هکتاری می تواند آزاد شود و مردم منطقه با تعریف ضوابط خاصی ساخت و سازها را انجام دهند.

جانجان توضیح داد: در فصل پنجم کاوش 5 محدوده تعریف کردیم؛ محدوده اول عرصه پیشنهادی بوده که خط قرمز ماست و طبق روال گذشته همچنان ساخت و ساز در آن ممنوع است، علاوه بر این چهار محدوده A.B.C.D هم معین شد که محدوده های A و B در این فصل کاوش شد و معین تکلیف خواهند شد که آیا می توانند در عرصه بمانند یا باید خارج شوند.

وی با بیان اینکه حدوداً محدوده معبد لائودیسه معین است، مطرح نمود: در این فصل با توجه به محدودیت هایی مانند تخریب بعضی از ملک ها و کمبود اعتبار، این محدوده کاوش نشد و در فصل بعد که امسال است، انجام خواهد شد.

سرپرست تیم پنجمین فصل کاوش معبد لائودیسه با بیان اینکه امیدواریم با یک فصل دیگر محله دو خواهران معین تکلیف و معبد لائودیسه هم کشف شود، گفت: فصل پنجم سرنخ ها و دستاوردهای خوبی به همراه داشت.

جانجان یادآور شد: فصل پنجم فصل مهمی بود که پس از تجزیه و تجلیل داده ها، نتایج آن در مقالات علمی چاپ می شود و تقویت محل معبد لائودیسه و حل شدن قسمت زیادی از مشکل مردم منطقه از مهمترین دستاوردهای آن بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1148

به "نهاوند؛ شهری به قدمت پیش از تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نهاوند؛ شهری به قدمت پیش از تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید