نور آفتاب و سرطان پوست

به گزارش تا بینهایت، هوای آفتابی، نعمت بزرگی است که شاید خیلی از کشورهای جهان از آن محروم باشند ولی باید به یاد داشته باشید که در ایران که اغلب هوای آفتابی داریم، به خصوص در منطقه ها کویری و جنوب کشور باید خیلی نسبت به سرطان پوست حساس باشیم.

نور آفتاب و سرطان پوست

نور آفتاب و سرطان پوست

نویسنده: دکتر رضا قهستانی*

هوای آفتابی، نعمت بزرگی است که شاید خیلی از کشورهای جهان از آن محروم باشند ولی باید به یاد داشته باشید که در ایران که اغلب هوای آفتابی داریم، به خصوص در منطقه ها کویری و جنوب کشور باید خیلی نسبت به سرطان پوست حساس باشیم.

سرطان پوست شایع ترین سرطان جهانست ولی خوشبختانه مرگ و میر ناشی از آن کم و پیشگیری آن خیلی ساده تر است. به راحتی می توانیم با شناسایی خال های پوستی و برداشتن به موقع آنها و رعایت دستورات ساده حفاظت در برابر آفتاب، از بروز سرطان پوست پیشگیری کنیم. دقت کنید که هر ضایعه پوستی و زخم باید ظرف چند هفته خوب گردد و اگر در نقاطی مانند صورت قرار داشته باشد، فرایند بهبود زودتر از پاهاست. اگر متوجه شدید که زخم شما خوب نشده و یا وسعت آن در گذر زمان بیشتر هم شده است حتما باید با متخصص پوست مشورت کنید. چون برعکس دیگر سرطان ها که سایز نخود شدن توده سرطانی مشکل حادی نیست اما سرطان پوست از نوع ملانوم در این سایز اغلب مرگ آور است. فقط می خواستم اهمیت موضوع را درک کنید و برای چکاپ پوست خود حتما با متخصص پوست مشورت کنید، به خصوص اگر محل زندگی شما آفتاب زیادی دارد، مراجعه سالیانه داشته باشید و از پزشک تان بخواهید از سر تا نوک پا آنالیز شوید. به خصوص برای پیشگیری تاکید می کنیم که بچه ها را در ساعات پیک آفتاب که 10 صبح تا 4 بعدازظهر است، برای بازی به بیرون منزل نفرستید.

پوشیدن دستکش، لباس آستین دار و کلاه لبه دار(لبه حدود 7 سانتی متر)، عینک و بعلاوه استفاده از ضد آفتاب را از قلم نیاندازید. امروزه ثابت شده که اگر بدن فردی 60 ساله پر از لکه های پوستی سرطانی از نوع سلول های بازال باشد حتما در بچگی بسیار در آفتاب بوده است. برای ایران ضدآفتاب های با SPF 30 تا 50 مطلوب است. اگر بالاتر از 50 باشد، نشانه حساسیت بهتر نیست و از 15 هم نباید کمتر باشد. خطر ابتلا به نوع دیگری از سرطان پوست در مشاغل در معرض آفتاب مانند کشاورزان بیشتر است و باید حتما برای تشخیص و درمان به موقع با متخصص پوست مشورت نمایند.

پی نوشت ها :

*متخصص پوست و مو

منبع: www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1790

به "نور آفتاب و سرطان پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نور آفتاب و سرطان پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید