هزینه 250 میلیون دلاری برای طراحی صندوق پژو 206 ، با این پول می شد یک خط فراوری خودرو طراحی کرد

به گزارش تا بینهایت، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از هزینه 250 میلیون دلاری طراحی صندوق خودروی پژو 206 اطلاع داد.

هزینه 250 میلیون دلاری برای طراحی صندوق پژو 206 ، با این پول می شد یک خط فراوری خودرو طراحی کرد

ایسنا نوشت: بهرام پارسایی با اشاره به تهیه گزارش مربوط به صنعت خودرو در کمیسیون اصل 90 گفت: در جریان تهیه این گزارش آنچه که برای من اثبات شده فساد کلان و عدم نظارت بر خودروسازی و تبدیل خودروسازان به یک مافیای قدرتمند است.

وی افزود: یکی از مواردی که ما در این گزارش به آن رسیدیم و من چند بار این موضوع را ناباورانه مطالعه کردم هزینه سنگین طراحی صندوق خودروی پژو 206 است. همان طور که می دانید پژو 206 ساخت فرانسه و طراحی شده در فرانسه است و در ایران تنها یک صندوق به آن اضافه شده و تبدیل به پژو SD شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: طبق اسناد فقط بابت طراحی صندوق پژو 206، 250 میلیون دلار هزینه شده که با ارز امروز قیمت آن به 3 هزار میلیارد تومان می رسد. این در حالی است که با این میزان پول می شد یک خط کامل فراوری خودروی جدید را طراحی کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما معتقدیم موارد این چنینی است که باعث می گردد قیمت تمام شده خودروهای بی کیفیت در کشور ما چندین برابر خودروهای باکیفیت خارجی باشد و هزینه آن هم از جیب مردم پرداخت می گردد.

پارسایی درباره طراحی 120 میلیارد تومانی خودروی سمند در دهه 70 نیز اظهار کرد: در آن موقع بزرگترین اختلاس کشور، اختلاس 123 میلیارد تومانی بود. در چنین شرایطی این میزان هزینه برای طراحی خودروی سمند آن هم با ارز 400 تومانی انجام شده در حالی که استاندارد جهانی در این طراحی رعایت نشده و برای مصرف کننده هم جذابیتی نداشت.

وی ادامه داد: بین سال های 84 تا 93 نیز به دلیل غیراستاندارد بودن و جذاب نبودن سمند سه مرحله تغییرات در آن ایجاد کردند که آن هم مجموعا 110 میلیارد تومان هزینه داشته است، یعنی برای طراحی خودروی سورن 22 میلیارد تومان، برای طراحی خودروی دنا 49.5 میلیارد تومان و برای طراحی خودروی دنا پلاس 39.5 میلیارد تومان هزینه شده است.

به گفته پارسایی، طراحی خودرو یکی از منافذی است که خودروسازان به دلیل روحیه و عملکرد انحصار طلبی شان نهایت سوء استفاده را از آن داشته اند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان این که خودروسازها 25 هزار میلیارد تومان خودرو پیش فروش کردند، 30 هزار میلیارد تومان به بانک ها و 25 هزارمیلیارد تومان به قطعه سازان بدهکارند و 30 هزار میلیارد تومان هم زیان انباشته دارند، اضافه نمود: این که چرا تاکنون با آنها برخورد نشده جای سوال دارد اما به نظر می رسد یکی از راه هایی که به راحتی می توانستند به جیب مردم دستبرد بزنند همین به اصطلاح طراحی های کارشناسی نشده است که به خاطر آن به منافع کلان رسیدند.

وی همچنین مدعی شد: در دولت دهم هم ایران خودرو را وادار کردند در یکی از کشورها خط فراوری راه بیندازد به همین منظور 90 میلیون دلار در آنجا هزینه شد که بعد از صرف این هزینه کشور مقصد گفت که تا 10 سال دیگر به آنها برق نمی دهد و این حجم سرمایه ملی در آنجا از دست رفت هیچ کسی هم مؤاخذه نشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس در خاتمه خواهان ورود جدی قوه قضاییه برای آنالیز تخلفات خودروسازان شد و گفت: امیدواریم خودروسازان که در موارد مختلف اقدام به حیف و میل و غارت اموال مردم کردند روزی جوابگوی عملکرد خود باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 275

به "هزینه 250 میلیون دلاری برای طراحی صندوق پژو 206 ، با این پول می شد یک خط فراوری خودرو طراحی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه 250 میلیون دلاری برای طراحی صندوق پژو 206 ، با این پول می شد یک خط فراوری خودرو طراحی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید