واکنش سازمان انرژی اتمی به لغو احتمالی معافیت های هسته ای برجامی

به گزارش تا بینهایت، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به لغو احتمالی معافیت های هسته ای ایران از سوی آمریکا اظهار داشت: آمریکا با توجه به فضای اقتدار ایران در جهان و ادامه فعالیت های هسته ای اش سعی دارد با این اقدامات و اخبار افکار عمومی جهان را منحرف کند.

واکنش سازمان انرژی اتمی به لغو احتمالی معافیت های هسته ای برجامی

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش حوزه سیاست خارجی تا بینهایت، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا درباره انتشار بعضی گزارش ها مبنی بر لغو بعضی معافیت های هسته ای در چارچوب برجام از سوی آمریکا گفت: در حالی که ایران با اقتدار اهداف خود را به ویژه در رابطه با فروش فرآورده های نفتی به ونزوئلا، حضور مقتدرانه در دریاهای آزاد دنیا و از همه مهمتر پیشرفت های چشمگیر صنعت هسته ای کشور پیش می برد، انتشار اخباری درباره لغو معافیت های هسته ای، کوشش مذبوحانه ای است که آمریکا برای انحراف افکار عمومی داخلی و دنیا از شکست های پی در پی خود در برابر ایران انجام می دهد.

وی گفت که لغو معافیت ها برای همکاری هسته ای طبق برجام در عمل هیچ تاثیری بر فرایند کار ایران ندارد. البته آمریکا تمایل دارد که اقداماتش در راستای فشار بر ایران تاثیر بگذارد اما در عمل اتفاقی نمی افتد، این اقدامات فقط سر و صدای رسانه ای است نه چیزی بیشتر، آنها به خوبی این واقعیت را می دانند.

کمالوندی درباره همکاری های هسته ای ایران با کشورهای باقی مانده در برجام گفت: سوخت ما در روسیه بدون هیچ مسئله ای هر وقت احتیاج داشته باشیم به ایران می آید و اگر سوخت موجود تمام گردد هم قادریم در آینده خودمان بدون احتیاج به یاری هیچ کشوری آن را فراوری کنیم.

وی ادامه داد: در رابطه با بازطراحی راکتور اراک خیالمان راحت است؛ چون ما هر دو شکل راکتور قدیم و جدید را خودمان به تنهایی هم می توانیم بسازیم. همین الان طراحی ها چه در حوزه راکتور و چه سوخت آن توسط نیروهای متخصص ایرانی در حال اجرا است. چین و سایر کشورهای اروپایی با ما در این کار همراهی می نمایند اما کار اصلی طراحی راکتور و سوخت آن با خودمان است. در ساخت تجهیزات هم این توانمندی در نیروهای ایرانی وجود دارد که در صورت عدم همراهی دیگران به تنهایی آن را انجام دهد. شاهد بودیم که مدار ثانویه و پمپ ها را خودمان ساختیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: البته فرایند کار در بازطراحی راکتور اراک به دلیل مشکلاتی که در اجرای برجام و اعمال تحریم ها وجود دارد آهسته است اما کار در جهت خود و رو به جلو جریان دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که ایران از سرعت کار در بازطراحی راکتور اراک راضی است؟ اظهار کرد: ما از سرعت کار راضی نیستیم، می توانست بیشتر و بهتر باشد، به ویژه اگر اروپا بیشتر همراهی می کرد سرعت کار بیشتر می شد البته اروپایی ها هیچ وقت با آمریکا در این زمینه هم صدا نشده اند اگر این اتفاق می افتاد تکلیف برای ایران روشن بود، اما تا به امروز حتی در مواضع و حرف هم در رابطه با اینگونه تحریم ها با آمریکایی همراهی نکرده اند هر چند که در عمل چندان سرعت عمل ندارند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1035

به "واکنش سازمان انرژی اتمی به لغو احتمالی معافیت های هسته ای برجامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش سازمان انرژی اتمی به لغو احتمالی معافیت های هسته ای برجامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید