وقتی یک جوان دهه شصتی اکباتان را رصد می نماید ، ماجرای وحشت اهالی از عروسک ترسناک روی فنس ها چه بود؟

به گزارش تا بینهایت، یاشار ربیعه مهندس نرم افزار و متولد 1365 در شهرک اکباتان ساکن است. او به همراه دوستانش پربازدیدترین و فعال ترین وب سایت محلی مرکز را راه اندازی نموده اند. در این فضای مجازی، واقعی ترین، عجیب ترین، مجذوب کننده ترین و متفاوت ترین اتفاقاتی را که در اکباتان می افتد، می توانید رصد کنید.

وقتی یک جوان دهه شصتی اکباتان را رصد می نماید ، ماجرای وحشت اهالی از عروسک ترسناک روی فنس ها چه بود؟

خبرنگاران - سمیرا باباجانپور: محله اکباتان یا شهرک اکباتان یکی از تجربه های پیروز شهرنشینی در تهران مدرن است. دلیل این ماجرا را به خوبی می توان از بافت معماری و البته ساکنانش مشاهده کرد. علاقه ویژه ای که ساکنان شهرک اکباتان به محل زندگی خود دارند، تفاوت های ویژه ای را با سایر محله های تهران رقم زده است.

خواندنی های بیشتر را اینجا دنبال کنید

اکباتان آنلاین

اکباتان اگرچه امروز یک شهرک کاملاً مدرن به نظر می رسد، اما تعامل و شکل زندگی مردم در این شهرک آن را در شمار سنتی ترین محله های تهران آورده است. این موضوع را در صحبت های یاشار ربیعه درباره دلیل راه اندازی وب سایت تعاملی اکباتان آنلاین می توان مشاهده کرد. او می گوید: سال 1388 دانشجوی مهندسی نرم افزار بودم. آن سال ها شبکه های اجتماعی در حال توسعه بود. چون بزرگ شده اکباتان هستم و به مسائل این شهرک واقف بودم، به این فکر افتادم که یک بستر مجازی مخصوص اهالی شهرک اکباتان راه اندازی کنم. آن موقع خبری از اپلیکیشن و این برنامه ها نبود. فقط وب سایت بود و علاقه مندان به فضای اینترنت وب گردی می کردند. با همکلاسی هایم برنامه نویسی برای راه اندازی یک وب سایت را آغاز کردیم، اما به سرانجام نرسید. این ماجرا تا سال 1392 به تعویق افتاد و در نهایت به همراه یکی از دوستانم اکباتان آنلاین را راه اندازی و وب سایت را به شکل حرفه ای طراحی کردیم. ما هم مثل همه مردم اکباتان این محله را دوست داریم و می خواهیم همه مسائلش برطرف گردد.

او ادامه می دهد: به طور کل هر آنچه به شهرک مرتبط باشد در دستور کار قرار می دهیم. نمایش زیبایی ها و منظره ها، آنالیز مسائل مرتبط با شهرک، انتشار پیغام های ارسالی ساکنان، ساخت مطالبی برای فرهنگ سازی بیشتر، حوادث شهرک اکباتان، اطلاع رسانی های برنامه های شاد و جشن ها بخش عمده مطالب حوزه کاری ما است.

ایده نشریه محلی

قطعاً کاری که این گروه انجام می دهند اولین نمونه کار در اکباتان نبوده است، اما نمونه ای که ربیعه پیگیری می نماید نمونه ایدئال از یک کار محلی بدون وابستگی های سازمانی و دولتی است که به نتیجه مطلوب رسیده است. او درباره نمونه های مشابه و رقبای کاری شان هم این طور شرح می دهد: از قدیم دفترچه هایی در اکباتان توزیع می شد به نام هگمتانه. در این دفترچه ها همه مکان های اداری، تجاری و... معرفی و شماره تماسشان درج می شد. مجله هم سالی یک بار چاپ می شد و چون زمان انتشارش طولانی بود گاهی اطلاعاتش به روز نبود. با این حال به صورت جدول نام مکان و نشانی هر جایی از اکباتان را در خود داشت. شماره هر جا را که می خواستیم در این دفترچه پیدا می کردیم. این نشریه محلی ایده اولیه برای راه اندازی وب سایت ما بود. الآن هم بخش کوچکی از کار ما ادامه همان نشریه است.

او می افزاید: در کنار وب سایت و با ظهور شبکه های اجتماعی فعالیتمان گسترده تر شد و دیتابیس کاملی از همه مشاغل و موقعیت های اکباتان را در کنار اخبار شهرک و ... قرار دادیم.

وقتی از ربیعه درباره نشریات خبری و محلی می پرسیم می گوید: اکباتان چندین نشریه کاغذی داشت اما متأسفانه به دلیل مسائل فنی چاپ و کاغذ اغلبشان منتشر نمی گردد. مجله ای به نام شهر ما در اکباتان بود که در آن هم خبر وجود داشت، هم تفریح و هم جدول. در واقع ایده ما ترکیبی از مجله هگمتانه و شهر ما شد و در کنار آن از ظرفیت آنلاین و شبکه های اجتماعی استفاده کردیم.

مرکزی برای رسیدگی و گزارش مسائل محله

ربیعه می گوید: زمانی که فعالیت مان منحصر وب سایت می شد، مردم به وسیله موتورهای جستجو به ما دسترسی پیدا می کردند. با این حال تعامل دوطرفه زیادی نداشتیم، اما از زمانی که شبکه های اجتماعی آمدند این تعامل دگرگون شد و فضای تعامل کاملاً دوطرفه ای شکل گرفت. در این فضا به سمت حل مسائل مردم و البته انعکاس صدای ساکنین محله رفتیم. وقتی مراجعات زیاد شد با شهرداران ناحیه جلساتی برگزار کردیم و صادقانه با آن ها ارتباط گرفتیم. اوایل وقتی کارمان را آغاز کردیم خودمان مسائل را گزارش و پیگیری می کردیم اما الآن طوری شده که اهالی 80 درصد سوژه ها را برای ما می فرستند.

مسائل شبانه روزی حل و فصل می شوند

بسیاری از مسائل امروز در تهران برای مدیریت شهری فقدان اشراف کامل به همه مسائل و البته تأخیر در گزارش مسائل است. ربیعه دراین باره می گوید: چند وقت پیش دریچه فاضلاب یکی از خیابان های اکباتان سرقت شده بود. ساعت 12 شب یکی از ساکنان برای من تصویری فرستاد که در آن از احتمال سقوط در چاهک فاضلاب خبر داده بود. تصویر را همان لحظه برای شهردار ناحیه ارسال کردم و نیم ساعت بعد تصویر حل شدن مشکل به وسیله شهرداری ناحیه ارسال شد. ما کار ویژه ای انجام ندادیم اما واقعیت این است که کاری که ممکن بود انجامش دو سه روز طول بکشد یا حادثه آفرین باشد، در نیم ساعت حل شد. از این اتفاقات خیلی در اکباتان افتاده و با همکاری مسئولان به خصوص شهرداری برطرف شده است.

رصد ماجراهای عجیب در اکباتان

هرچند گروه اکباتان آنلاین روزانه پیگیری مسائل و مسائل مردم محله شان هستند، اما در این میان سوژه های جالبی نیز به آن ها گزارش می گردد. ربیعه دراین باره می گوید: چند هفته پیش یک عروسک خیلی ترسناک به فنس های یکی از بلوک ها آویزان بود. مردم هم به شدت از این می ترسیدند و خرافات زیادی برای آن ساخته شد. در سرانجام معین شد عروسک برای یک تئاتر بود که فردی برای شیطنت به فنس ها آویزان نموده و رفته بود. همین باعث تشویش زیادی در محله شد. خوبی شبکه اجتماعی هم این است که افراد با هم مشارکت می نمایند. وقتی این موضوع مطرح شد بعداً تصویر صحنه ای از تئاتری را که عروسک در آن نقش بازی نموده بود هم برای ما ارسال کردند.

او می افزاید: در کنار این سوژه های نادر اما اتفاقات خیلی خوب هم در شهرک داریم. برای مثال آدینه ها خیلی از افراد مسن، دسته جمعی مشغول جمع آوری زباله و ته سیگارهای رهاشده در بین بلوک ها می شوند. یا قرار می گذارند در لابی ها کتاب هایشان را به اشتراک بگذارند. در هر محله ای از تهران این اتفاقات دیده نمی گردد، اما در شهرک اکباتان زیاد است.

خانواده ای به وسعت یک شهرک

نقل است که محله اکباتان به دلیل سکونت هنرمندان رشته های مختلف، فرهنگی ترین محله تهران است. ربیعه دراین باره می گوید: چند سال پیش آماری در زمینه سرانه مطالعه در محله های تهران گرفته شد که نشان داد سرانه کتاب خوانی در اکباتان بیشتر از نقاط دیگر تهران است. واقعاً بعید می دانم در محله های دیگر تهران این قدر کتابخانه وجود داشته باشد. در بیشتر بلوک ها فضایی وجود دارد که تبدیل به کتابخانه شده است و این نشان از علاقه مردم شهرک به کتاب و کتاب خوانی دارد. سبک زندگی مردم اینجا با دیگر نقاط تهران فرق می نماید. هرچند بافت گذشته از بین رفته است، اما هنوز آن تعاملات همسایگی تا حدودی حفظ شده است. ما شعار دیگری هم در شهرک داریم با این عنوان: خانواده ای به وسعت یک شهرک. مردم اکباتان خیلی به محله شان تعصب دارند؛ هرچند از این محله مهاجرت نمایند. گاهی عکس های قدیمی را در وب سایتمان می گذاریم که بسیاری از ساکنان امروز یا قدیمی اکباتان که به خارج از کشور مهاجرت نموده اند برای ما پیغام های احساسی و محبت آمیز می فرستند.

روزانه بیش از 500 پیغام دریافت می کنیم

کاری که خالصانه و برای برطرف مسائل مردم باشد، قطعاً راستا درست خود را طی می نماید. یاشار ربیعه هرچند هیچ حکمی از سوی سازمان ها و دستگاه های دولتی و اجرایی نگرفته است، اما دلسوزی و البته مطالبات مردمی از او مردی با پشتکار و جدی در برطرف مسائل محله اش ساخته است. او می گوید: روزانه بیش از 500 پیغام از مردم دارم که همه را می خوانم و پاسخ می دهم و پیگیری می کنم. امروز هرکسی هر مسئله ای در شهرک اکباتان می بیند برای ما می فرستد و انتظار دارد ما پیگیر شویم. همین ارتباط گاهی مسائلی را هم برای ما به وجود می آورد و مردم به ما خرده می گیرند، در حالی که مسئول به وجود آمدن یا حل مشکل نیستیم؛ با این حال در فضای کاملاً محلی و محبت آمیز کارها را پیگیری می کنیم. الآن انتظار از انعکاس مشکل فراتر رفته و مردم انتظار پیگیری و حل آن مشکل را دارند که با افتخار این کار را انجام می دهیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 شهریور 1401 بروزرسانی: 4 شهریور 1401 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2115

به "وقتی یک جوان دهه شصتی اکباتان را رصد می نماید ، ماجرای وحشت اهالی از عروسک ترسناک روی فنس ها چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی یک جوان دهه شصتی اکباتان را رصد می نماید ، ماجرای وحشت اهالی از عروسک ترسناک روی فنس ها چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید