پیش بینی فوربس از آینده تحریم نفتی ایران

به گزارش تا بینهایت، خبرنگاران: نگرانی سعودی ها ممکن است به توافقی چهارجانبه دیپلماتیک بین ایران، عربستان، ایالات متحده آمریکا و حوثی های یمن بینجامد.

پیش بینی فوربس از آینده تحریم نفتی ایران

به گزارش تا بینهایت وب سایت نشریه آمریکایی فوربس در مطلبی به قلم جیم کرِین - محقق مطالعات انرژی در انستیتوی سیاست گذاری بِیکر در دانشگاه رایس در شهر هوستون تگزاس- از نگرانی شدید سعودی ها از تامین امنیت نشست نوامبر 2020 سران گروه بیست در ریاض خبر داده و در عین حال تاکید نموده این مساله ممکن است به یک توافق چهارجانبه بین ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی، ایران و حوثی های یمن بینجامد.

به گزارش عصر ایران، نویسنده این گزارش با توجه به سفر ماه گذشته خود به ریاض می نویسد، در جریان آن سفر اطلاع یافته است که مقامات سعودی به شدت از احتمال حملات پهپادی و موشکی حوثی ها به محل اجلاس سران گروه بیست در ریاض وحشت دارند؛ چون به گفته این نویسنده در ریاض این مساله شایع بود که حوثی ها پیش تر توانسته اند به جایی در نزدیکی محل برگزاری نشست حمله موشکی نمایند. براساس این گزارش، حوثی ها پیش تر بارها به ریاض و دیگر مناطق و شهرهای سعودی حمله نموده اند. نویسنده گزارش تاکید نموده دولت سعودی اهمیت فوق العاده ای برای برگزاری نشست سران گروه بیست در ریاض قائل است (این نشست قرار است در آبان ماه 1399 برگزار گردد.) زیرا پس از ماجرای قتل خاشقجی احتیاج مبرمی به کسب اعتبار بین المللی با برگزاری این نشست مهم سران دنیا احساس می نماید.

با این حال جنگ یمن که تا به امروز بیش از 100هزار کشته و 2 میلیون آواره به جاگذاشته هنوز مثل استخوان لای زخم مانده و دولتمردان ریاض پس از حملات سپتامبر پارسال به تاسیسات نفتی سعودی (حوثی های یمن مسوولیت آن را بر عهده گرفتند؛ اما ایالات متحده آمریکا و دولت سعودی این حملات را به ایران نسبت داده اند.) کوشش دارند از شدت تنش با ایران بکاهند. به نوشته این گزارش، نگرانی سعودی ها از امنیت برگزاری نشست سران گروه بیست در ریاض با وجود جنگ یمن ممکن است زمینه یک توافق مهم دیپلماتیک بین ایران، سعودی، ایالات متحده آمریکا و حوثی های یمن را ایجاد کند که منجر به انتها دادن جنگ داخلی یمن گردد یا دست کم حوثی ها را متقاعد کند که در زمان برگزاری نشست گروه بیست حملات موشکی و پهپادی نداشته باشند تا آبروی بین المللی عربستان به خطر نیفتد. نویسنده سپس تاکید نموده این توافق می تواند یک توافق قرن باشد و به جنگ یمن انتها دهد؛ اگر طرف های چهارگانه توافق حاضر شوند اندکی از مواضع اولیه خود کوتاه بیایند. او سپس پیشنهادی مطرح می نماید و می نویسد: در ازای معافیت اندک تحریم نفتی ایران به میزان مجاز کردن صادرات 500 هزار بشکه در روز، ایالات متحده و دولت سعودی از ایران بخواهند حوثی های یمن را تا زمان برگزاری نشست سران گروه بیست در نوامبر 2020 به میز گفت وگو بیاورد. به نوشته جیم کرِین این معامله ای خوب خواهد بود؛ چراکه هم خیال عربستان سعودی را از برگزاری آبرومند و امن نشست سران گروه بیست و ترمیم چهره بین المللی اش پس از قتل خاشقجی راحت می نماید، هم یک تنفسی برای تحریم های سنگین ایران خواهد بود و از سوی دیگر یک دستاورد دیپلماتیک برای ترامپ در آستانه انتخابات 2020 برای انتها دادن به جنگ یمن خواهد بود. در سوی دیگر برای حوثی ها نیز این دستاورد را خواهد داشت که آنها از سوی دولت سعودی و هم پیمانان ریاض به رسمیت شناخته می شوند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 791

به "پیش بینی فوربس از آینده تحریم نفتی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی فوربس از آینده تحریم نفتی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید