پیش بینی های دیجیتالی که درست از آب درآمدند

به گزارش تا بینهایت، آن ها از تلفن های هوشمندشان به عنوان یک تلویزیون استفاده می نمایند، با آن ویدیو می بینند، بازی می نمایند یا داده های سنگینی که روی کامپیوترهایشان بود را به تلفن هایشان منتقل می نمایند و کارهایشان را با آن ها انجام می دهند.

پیش بینی های دیجیتالی که درست از آب درآمدند

باید این را بپذیریم که تقریبا هر صنعت قدیمی با حضور فناوری های دیجیتال از بین رفته است. شاید 10 سال پیش این انتظار را داشتیم که در سال 2019 با تحولات بیشتری روبه رو شویم و تکنولوژی بیشتر از این بر مشاغل و زندگی ما تأثیر بگذارد.

به هرحال همواره پیش بینی ها درست از آب در نمی آیند. تکنولوژی از همان 10 سال پیش تغییرات زیادی داشته و تا آن جا که توانسته زندگی ما را متحول نموده است.

به تازگی مقاله ای در سایت businessinsider منتشر شده و در آن 40 اتفاق بزرگ که در سال 2019 در برنامه ها و سیستم عامل ها به وجود آمده اند و بخشی از آن ها پیش بینی های گذشته بوده اند را منتشر نموده است.

در این میان موضوعاتی همچون رسانه دیجیتال، تجارت الکترونیکی، اینترنت اشیا، پرداخت ها، فناوری اقتصادی، حمل و نقل و لجستیک و سلامت دیجیتال مطرح هستند. بعضی از پیش بینی های گذشته شامل تکامل تلفن هوشمند، یک اتومبیل با حضور الکسا، تنظیم مقررات سیستم عامل های فنی از همه زوایا، به دست آوردن اسنپ چت توسط آمازون، میکروفن های دستیار در کلیه دستگاه های اطراف و خانه، حضور شبکه های G 5 در اختیار برای فراوری نمایندگان، دوربین های مجهز به هوش مصنوعی، یک پرداخت تمام عیار و بدون مشکل توسط آمازون، به دست آوردن راه اندازی رباتیک انبار توسط UPS ، FedEx یا DHL و کسب سلامت دیجیتال توسط آمازون، اپل یا Google بود که تمام این موارد محقق شدند. هر چند نمی توانیم همه 40 اتفاق محقق شده را در این صفحه جای دهیم، اما مهمترین و جذاب ترین های آن ها را انتخاب نموده ایم.

اپلیکیشن ها و پلت فرم ها

سال 2018 تحول گسترده ای در فضای برنامه ها و سیستم عامل ها به وجود آمد و ظهور فناوری های جدید و خاص مانند صدا، واقعیت مجازی، دستگاه های متصل و G 5 باعث تغییر رفتار مصرف نماینده در سال آینده می گردد. در مرحله بعدی تکامل تلفن های هوشمند آغاز به تغییر شکل می نماید و تحولات به دو سیستم عامل - صدا و VR - زمینه نبرد جدیدی برای سازندگان برنامه ایجاد می نماید.

ادغام شرکت ها در ارتباط با مناظر ارتباطات و رسانه ها ادامه خواهند داشت و صدا به همه جنبه های زندگی مصرف نمایندگان نفوذ می نماید. تلفن های هوشمند برای زندگی روزمره مصرف نمایندگان امری لازم است. هر کس صاحب یکی از این تلفن های هوشمند است و اینجا، جایی است که همه ما بیشتر وقت دیجیتالی خود را در آن می گذرانیم و این مرکز زندگی ما شده است.

این درحالی است که پیش بینی می گردد تکنولوژی جدیدی را نمی توان جایگزین کامل گوشی های هوشمند کرد و انتظار می رود آن چه حالا به عنوان گوشی های هوشمند می شناسیم، تحول پیدا کند. موبایل از یک چیزی شبیه به آجر به تلفن های کشویی تبدیل شد و از تلفن هایی با صفحه کلید های QWERTY به تلفن های مستطیل شکل بدون صفحه کلید واقعی تبدیل شدند؛ شاید باید گفت: از گوشی های قدیمی بلک بری با صفحه کلید های پر و پیمان به آیفون هایی فقط با یک دکمه و حالا بدون دکمه تبدیل شده اند.

حال معتقدیم تلفن های تاشو که دارای صفحه نمایشی به اندازه تبلت هستند، اما می توانند به اندازه و شکل یک تلفن هوشمند معمولی تا شوند، قدم بعدی در تکامل تلفن های هوشمند باشند. این دستگاه ها در سال 2019 توسط شرکت هایی ازجمله سامسونگ، کنوو، ال جی و هوآوی به بازار عرضه شدند و انتظار می رود در سال آینده مورد استقبال بیشتری قرار بگیرند.

از نخستین تلفن های همراهی که وارد بازار شدند و سایز آن ها به شدت بزرگ بود، شرکت های سازنده به دنبال ساخت تلفن های کوچکتر رفتند و سایز آن ها را کوچک و کوچکتر کردند، اما زمانی که تلفن های هوشمند وارد بازار شدند؛ رفته رفته سایز تلفن ها بزرگتر شدند و حالا مصرف نمایندگان به سمت تلفن های هوشمند بزرگتر می روند تا آن جا که شرکت های اصلی سازنده تلفن های هوشمند همراه وقتی تلفن های جدیدشان را سالیانه وارد بازار می نمایند، آن ها را حداقل در دو سایز متفاوت ارایه می دهند و مردم بیشتر جذب تلفن های بزرگ می شوند. حالا با حضور تلفن های تاشو این پیش بینی احتمالا درست است که مردم به سمت آن ها کشیده شوند.

دستگاه ها درحال تحول رفتار هستند و مردم دیگر تنها از تلفن های هوشمندشان برای برقراری تماس، فرستادن پیغام و … استفاده نمی نمایند. آن ها از تلفن های هوشمندشان به عنوان یک تلویزیون استفاده می نمایند، با آن ویدیو می بینند، بازی می نمایند یا داده های سنگینی که روی کامپیوترهایشان بود را به تلفن هایشان منتقل می نمایند و کارهایشان را با آن ها انجام می دهند.

یکی دیگر از تحولاتی که می توان آن را متعلق به سال 2019 دانست، خودرو های هوشمندی هستند که با دستیار های شخصی اداره می شوند. این کار را آمازون با الکسا کرد و باید انتظار داشت تا چند سال آینده این خودرو ها به قدری فراگیر شوند که بتوان از آن ها به عنوان خودرو های شخصی و خانواده استفاده کرد.

آمازون ادعا می کرد الکسا را به قلب خانواده ها می آورد و پیش بینی ها درست از آب در آمدند و آمازون توانست این کار را بکند و حالا تنها نوبت فراگیری است تا مصرف نمایندگان به سمت آن سوق پیدا نمایند و واقعا الکسا را به قلب خانواده هایشان ببرند.

تلفن های تاشو که دارای صفحه نمایشی به اندازه تبلت هستند و می توانند به اندازه و شکل یک تلفن هوشمند معمولی تا شوند، قدم بعدی در تکامل تلفن های هوشمند باشند که در سال 2019 توسط شرکت هایی ازجمله سامسونگ، کنوو، ال جی و هوآوی به بازار عرضه شدند

اینترنت اشیا و پیشرفتی فوق العاده

IoT (اینترنت اشیا) به خوبی توانست جای خود را در خانه و محل کار ما در سال 2018 باز کند. شاید گستردگی آن کم باشد، اما اگر شما به دیجیتالی کردن زندگی تان اهمیت می دهید، حتما به فکر آن هستید که از کم آغاز کنید تا بتوانید تمام زندگی تان را دیجیتالی کنید. حالا اینترنت اشیا می تواند به قلب خانه ها و اداره های وارد گردد و اکنون به چیزی تبدیل شده که می تواند یک وسیله اصلی برای اداره زندگی دیجیتال مصرف نمایندگان باشد.

اینترنت اشیا از خانه های هوشمند آغاز شد و ما پیش بینی نموده بودیم در سال 2019 می تواند مواردی برای خانه های هوشمند فراوری گردد که واقعی هستند و می توانند زندگی معمولی و روتین ما را به یک زندگی دیجیتالی واقعی تبدیل نمایند.

پیش بینی نموده بودیم که Google با شرکای خود همکاری خواهد نمود تا میکروفن های دستیار را در انواع دستگاه های مختلف در منزل قرار دهد و این موضوع کاملا محقق شد. حالا اگر یک دستیار شخصی گوگل در خانه داشته باشید، درواقع یعنی تمام لوازم منزل تان دستیاران شخصی شما هستند.

هر وسیله جدید که وارد بازار می گردد و رقیبی برای آن وجود ندارد با قیمت هایی فضایی به دست مصرف نمایندگان می رسد، اما اگر عرضه بیشتر گردد و تقاضا هم به همان نسبت بالا برود، قیمت ها می شکند و می توان تمام آن ها را با قیمت هایی منصفانه و بدون فشار به دست آورد.

پیش بینی ها درست بود و قیمت های وسایلی که برای خانه هوشمند احتیاج است پایین آمدند و تنها بعضی از آن ها هنوز به قیمت هایی عادلانه نرسیدند.

یکی دیگر از نکاتی که به اینترنت اشیا می تواند یاری کند، G 5 است که در این مورد هم پیش بینی ها درست بود و نخستین ارایه خدمات G 5 در سال 2019 به دست مردم رسید. البته که هنوز هم در اختیار افراد زیادی از مردم نیست، اما پیش بینی ها هم همین را می گفتند و درنهایت قرار بر این بود تا سال 2023 اکثر نقاط جهان به اینترنت G 5 دسترسی کامل داشته باشند.

کلینیک تکنولوژی برای سلامت و بهداشت

سال 2018 برای سلامت دیجیتال سال پرباری بود؛ سرمایه گذاری های گسترده، ادغام شرکت ها و ظهور فناوری های بزرگ در صحنه مراقبت های بهداشتی. در این سال شاهد آن بودیم که نوآوری های بسیاری با پشتوانه سرمایه گذاری به خط مقدم مراقبت های بهداشتی آمدند و حضور گسترده این فناوری ها فشاری بر افراد متعهد برای پذیرش سلامت دیجیتال وارد کرد و پیروز بود، اما برای سال 2019 هم پیش بینی هایی اجرا شده بود که بیشتر آن ها محقق شدند. آمازون، اپل و گوگل با دستیابی به سلامت دیجیتال، تحول بزرگی ایجاد کردند.

در سال 2018 و 2019 با استفاده از فناوری های سلامتی که روی گجت های اپل مانند اپل واچ وجود داشت، جان چندین انسان نجات داده شد و همین می تواند دستاورد بزرگی برای آن ها باشد. هرچند که آن ها معتقدند این کمترین کاری بوده که ساعت های هوشمند می توانستند برای نجات جان یک انسان انجام دهند

شرکت های بزرگ فناوری تقریبا در سال 2018 عناوین جدیدی را برای سلامت دیجیتال فراوری کردند و اپل، آمازون و گوگل اصلی ترین شرکت هایی بودند که موج های خاصی را در صنعت ایجاد کردند. مدیرعامل اپل تیم کوک در سال 2018 گفته بود که بزرگترین سهم اپل در بشر در بهبود سلامت و رفاه مردم خواهد بود.

آمازون و گوگل هم هرکدام به نحوی برای پیشرفت سلامت دیجیتال کوشش هایی کردند؛ به عنوان مثال آمازون حدود یک میلیارد دلار برای برنامه PillPack در ژوئن سال 2018 هزینه کرد، اما با این حال این شرکت ها نتوانستند اهداف کامل خود را در برنامه های مراقبت های بهداشتی دیجیتال به خوبی نشان دهند، اما آن ها یک شبکه گسترده ایجاد کردند، مجموعه ای از حق ثبت اختراع مراقبت های بهداشتی و کارمندان واحد های مراقبت های بهداشتی ایجاد نموده و مبالغی را برای راه اندازی های بهداشتی دیجیتال سرمایه گذاری کردند.

این احتمال وجود داشت که در سال 2019، تمرکز مراقبت های بهداشتی از شرکت های بزرگ با موضوع جدی تری دنبال گردد. به عنوان مثال آمازون و اپل، هر دو کلینیک های پزشکی خود را در سال 2018 ساختند و این راهی بود که آن ها می توانستند با دستیابی به یک فناوری پزشکی به نتیجه خوبی در زمینه سلامت دیجیتال برسند.

البته که اپل پیروز هم به نظر می رسد. در سال 2018 و 2019 با استفاده از فناوری های سلامتی که روی گجت های اپل مانند اپل واچ وجود داشت، جان چندین انسان نجات داده شد و همین می تواند دستاورد بزرگی برای آن ها باشد. هرچند که آن ها معتقدند این کمترین کاری بوده که ساعت های هوشمند می توانستند برای نجات جان یک انسان انجام دهند و برنامه های پیشرفته تری برای این کار دارند.

این سه شرکت تنها شرکت هایی نبودند که برای سلامت دیجیتال کوشش کردند. بسیاری از شرکت های ساخت محصولات بیمارستانی کوشش کردند تا به فناوری های بزرگ برای نجات جان انسان ها دست یابند. یکی از پیروز ترین ها ربات های پرستار یا حتی ربات های جراح بودند.

ربات هایی که احتیاجی به حضور پزشک ندارند، می توانند کنار بیمار باشند و آن ها را به پزشک معالج شان وصل نمایند. به این فکر کنید در بیمارستان بستری شده اید و پزشک معالج تان در آن لحظه در بیمارستان حضور ندارد و مشکل فوری برای بیمار پیش می آید، ربات ها می توانند در هر لحظه بیمار را به پزشک با تماس تصویری متصل نمایند.

همچنان این ربات ها می توانند بدون یاری یک فرد، کار های درمانی را روی بیمار انجام دهند. همچنین ربات های جراح می توانند بدون حضور پزشک جراح، با کنترل از راه دور، یک جراحی را با پیروزیت به سرانجام برسانند، حتی آن ها توانستند یک جراحی قلب انجام دهند، بدون آن که مسئله ای پیش آید.

منبع: فرادید
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 479

به "پیش بینی های دیجیتالی که درست از آب درآمدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی های دیجیتالی که درست از آب درآمدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید