6 علت که نشان می دهد چرا گربه ها عاشق جعبه هستند

به گزارش تا بینهایت، گربه ها عاشق جعبه هستند، این را همه می دانند. در حقیقت نمی توانید کسی را پیدا کنید که از این موضوع خبر نداشته باشد. اگر شما هم مثل من سرپرست گربه هستید می دانید که خرید از خبرنگاران همانقدر که به شما مربوط است به گربه تان هم مربوط است. چون به محض رسیدن جعبه های خبرنگاران به خانه، گربه هایتان در حال نقشه کشیدن برای جعبه ها و تقسیم آن ها در بین خودشان هستند.

6 علت که نشان می دهد چرا گربه ها عاشق جعبه هستند

گاهی رفتارهای گربه ها وقتی در جعبه هستند و جنگی که ببین آن ها بر سر صاحب یک کارتن کوچک و حتی پاره شده در می گیرد آنقدر خنده دار است که دوست دارید ساعت ها به آن نگاه کنید. اما واقعا چرا گربه ها عاشق جعبه هستند؟ تا به حال به علت این عشق افلاطونی و افسانه ای بین این دو فکر نموده اید؟ اگر فکر نموده اید و به جواب درستی نرسیده اید باید بگویم که من جواب را پیدا نموده ام.

در این مطلب از خبرنگاران مگ قرار از راز این عشق پرده بردارم و به شما بگویم که چرا گربه ها عاشق جعبه هستند. پس چند دقیقه ای از جایتان تکان نخورید و این مطلب را بخوانید تا از این به بعد بتوانید از دید گربه ها به جعبه نگاه کنید. حتی شاید بتوانید جعبه های بهتر و با کیفیت تری در اختیارشان قرار دهید.

چرا گربه ها عاشق جعبه هستند؟

امکان ندارد شما بتوایند فکر یک گربه را بخوانید و منطق کارهای او را درک کنید. حتی اگر سال های سال است با گربه سر و کار دارید و از آن ها نگهداری می کنید باز هم می توانند شما را غافلگیر نمایند. سوالات بی پاسخ زیادی درباره گربه ها وجود دارد که به نظر نمی رسد هیچ وقت به جواب دقیقی درباره آن ها برسیم. علاقه گربه به جعبه ها یکی از همین موضوعات است که هنوز جواب دقیقی برایش پیدا نشده اما با آنالیز رفتارها و شرایط، به 6 احتمال برای توجیه این علاقه رسیده ایم. در ادامه قرار است با این 6 علت و احتمال آشنا شوید.

1. جعبه ها احساس ایمنی و امنیت به گربه ها می دهند

احتمالا احساس ایمنی و امنیت اولین علت علاقه گربه ها به جعبه است. پنهان شدن یا پیدا کردن مکانی سر بسته و دنج معمولی ترین واکنش گربه ای است که ترسیده یا درگیر استرس است. او به طور غریزی با نگاه کردن به جعبه به این نتیجه می رسد که اگر در جعبه بنشیند هیچ چیز دیگری نمی تواند پشت یا کنار او پنهان گردد. میدان دید او در جعبه کامل و مستقیم است و همه چیز در نزدیکی او اتفاق می افتد. جعبه ها به گربه ها یاری می نمایند که آرامش پیدا نموده و اضطراب خود را تسکین دهند.

جالب است بدانید که گربه های اسفینکس (گربه های بدون مو) بیشتر از دیگر گربه ها نشستن و خوابیدن در جعبه را دوست دارند. محیط نو می تواند برای یک گربه بسیار استرس زا باشد و یک جعبه در محیط نو به راحتی امن ترین پناهگاه او می گردد. پس اگر گربه تان را به خانه نو برده اید یا گربه نوی به خانواده تان اضافه شده است حتما یک جعبه در نزدیکی او قرار دهید تا احساس امنیت بیشتری داشته باشد.

در یک مطالعه دانشگاهی که در پناهگاه حیواناتی در هلند اجرا شده، 19 گربه تازه وارد را به دو گروه تقسیم کردند. به یکی از این دو گروه در طول روز جعبه های کوچک و بزرگ دادند و به گروه دیگر هیچ جعبه ای ندادند. در خاتمه روز با اندازه گیری شاخص های استرس در گربه ها معین شد گروهی که جعبه در اختیار داشتند اضطراب کمتری را تجربه نموده اند و در خاتمه روز احساس امنیت بیشتری دارند.

2. بازی با جعبه برای گربه ها سرگرم نماینده است

شاید بتوان گفت گربه ها عاشق جعبه هستند چون بازی کردن با آن ها بسیار برایشان لذتبخش است و می توانند با پنهان شدن و کمین کردن برای طعمه های خیالی، حس غریزی درندگی خود را زنده نمایند. گربه ها می توانند در جعبه بچرخند، به داخل و خارج آن بپرند و برای اسباب بازی ها یا پاهای صاحبشان کمین نمایند. اگر به گربه تان یک توپ بدهید مدتی با آن بازی می نماید اما وقتی یک جعبه به او می دهید انگار که برترین چیز در جهان را از شما هدیه گرفته است. یک جعبه مقوایی برای گربه برابر با دیزنی لند برای بچه ها است!

3. گربه ها عاشق جعبه هستند چون غرایز آن ها را فعال می نماید

همانطور که در بخش قبل اشاره کردم، یک جعبه می تواند غریزه سرکوب شده درندگی و شکار را در گربه شما فعال کند. گربه ها در طبیعت شکارچی هستند. بارزترین معینه یک شکارچی هم پنهان شدن و تماشای طعمه، تعقیب آن و انتظار برای زمانِ درستِ شکار کردن است. گربه های خانگی ما دیگر برای تغذیه نیازی به شکار کردن ندارند اما از اجرای مراسم شکارِ طعمه فرضی در جعبه ها احساس خوبی پیدا می نمایند.

4. پنجول کشیدن و جویدن جعبه ها لذتبخش است

گربه ها استاد پنجول کشیدن و خراشیدن هستند و همه جای خانه، از مبل و پرده تا فرش ها، از خودشان یادگاری به جا می گذارند. جعبه ها هم یک گزینه عالی برای پنجول کشیدن هستند چون آنقدر خوب پاره و رشته رشته می شوند که گربه ها با تمام وجود از آن لذت می برند. وقتی گربه جایی را خراش می دهد عطر پاستیل های کف دست و پنجول های خود را در آن نقطه باقی می گذارد. پس این منطقی است که پناهگاه مخفی خود را حسابی پنجول بکشد تا بوی خودش را بگیرد و تا آخر عمر به عنوان قلمروی اختصاصی اش باقی بماند.

5. گربه ها عاشق جعبه هستند چون گرمای دلچسبی دارد

این جالب ترین علت علاقه گربه ها به جعبه است. یک گربه در دمای 30 تا 36 درجه سانتیگراد راحت است اما خانه های ما معمولا دمایی بین 22 تا 24 درجه دارند. این یعنی اختلاف دمایی 14 تا 21 درجه بین دمای محبوب انسان و گربه برای زندگی وجود دارد و آن ها مجبورند در خانه های سرد ما زندگی نمایند. پس وقتی داخل جعبه می روند تا بخوابند یعنی فقط سردشان است. جعبه به راحتی در نقش عایق عمل می نماید و گربه ها می توانند به راحتی در دمای محبوبشان استراحت و بازی نمایند.

6. جعبه ها برای خوابیدن راحت تر هستند

محبت آمیز می گویم، پول خود را برای خرید یک جای خواب فانتزی و گران قیمت هدر ندهید. یک پتو در جعبه قرار دهید تا گربه شما مثل یک شاهزاده به قصر مقوایی اش وارد گردد و از اقامت در آن لذت ببرد. جعبه ها مکانی دنج و مجلل (از نگاه گربه) هستند که برترین فضا برای خوابیدن را فراهم می نمایند.

چگونه با خیال راحت یک جعبه برای گربه تهیه کنیم؟

حالا که می دانید گربه ها عاشق جعبه هستند وقت آن رسیده که با انجام چند کار ساده یک جعبه خالی امن و عالی در اختیار گربه عزیزتان قرار دهید. برای ایمن کردن جعبه ها به روش زیر عمل کنید:

  • منگنه ها را از جعبه خارج کنید تا بدن گربه شما در حین بازی یا خواب زخم نگردد. منگنه می تواند سوراخ های دردناکی روی بدن گربه ایجاد کند.
  • چسب ها و نوارهای پلاستیکی که دور جعبه پیچیده شده اند را جدا کنید. اگر این اقلام را از جعبه جدا نکنید می تواند به راحتی دور اندام های گربه بپیچد و به او آسیب برساند. یا حتی دور گلوی او پیچیده و گربه را خفه کند.
  • اگر در اطراف جعبه برش هایی برای جای دست ایجاد شده است بهتر است آن ها را با یاری کاتر و قیچی بزرگتر کنید سرِ تا گربه تان در حین پاره کردن آن قسمت ها گیر نکند.
  • اگر اثری از چسب نوارچسب ها روی جعبه به جای مانده است با پارچه ای خیس پاک کنید یا یک لایه نازک از مقوای آن قسمت را جدا کنید تا گربه به سراغش نرود. برخی از گربه ها عاشق طعم چسب هستند و اگر این قسمت ها را ببلعند درگیر انسداد روده می شوند.
  • مطمئن شوید که هیچ قطعه پلاستیکی داخل و بیرون از جعبه وجود ندارد. پلاستیک، حتی به اندازه کم، به راحتی گربه شما را خفه می نماید.

مرور کلی

حتما شما هم عکس و فیلم های بامزه از گربه هایی که در جعبه پنهان شده اند یا با گربه های دیگر در حال بازی و جنگیدن بر سر جعبه هستند را دیده اید. در حقیقت گربه ها عاشق جعبه هستند اما علت اصلی آن را کسی نمی داند. در این مطلب به آنالیز مهم ترین دلایل این عشق افلاطونی پرداخته ایم.

منبع: holidaybarn

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 خرداد 1403 بروزرسانی: 27 خرداد 1403 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2302

به "6 علت که نشان می دهد چرا گربه ها عاشق جعبه هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 علت که نشان می دهد چرا گربه ها عاشق جعبه هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید