آلیس مونرو فراز و فرود داستان هایش را در ذهن مخاطب می سازد

به گزارش تا بینهایت به نقل از روابط عمومی کتابفروشی هنوز، کتابفروشی نشر هنوز در بیست و سومین برنامه سه شنبه های هنوز میزبان مژده دقیقی با موضوع آلیس مونرو و داستان هایش بود. مژده دقیقی در ابتدای این نشست با بیان این مطلب که رگه هایی از زندگی واقعی مونرو را می توان در داستان هایش جستجو کرد، بخش هایی از داستان زندگی عزیز را برای حاضران خواند.

آلیس مونرو فراز و فرود داستان هایش را در ذهن مخاطب می سازد

وی سپس گفت: آلیس مونرو در حرفه نوشتن نسبتاً دیر به پیروزیت رسید. نخستین مجموعه داستانش، پایکوبی سایه های شاد را در سال 1968 در 37 سالگی منتشر کرد. اگرچه همین مجموعه نخستین جایزه فرماندار کل کانادا را نصیبش کرد ولی در دهه 1970 به تدریج آوازه اش به بیرون از کانادا رسید. او از کودکی می دانست می خواهد نویسنده گردد.

دقیقی ادامه داد: آلیس مونرو در سال 1931 در شهر کوچک وینگهم کانادا به جهان آمد. پدرش کشاورز و مادرش معلم مدرسه بود. او در بعضی از داستان هایش، به ویژه در مجموعه چشم انداز کسل راک و چند داستان از مجموعه آخرش زندگی عزیز به گوشه ای از زندگی خود و خانواده و اجداد اسکاتلندی ایرلندی اش اشاره می نماید.

به گفته این مترجم، مونرو تا پیش از انتخاب نویسندگی به عنوان یک حرفه، مشاغلی چون پیشخدمتی و تصدی کتابخانه را تجربه نموده بود و حتی مدتی نیز در مزارع تنباکو مشغول به کار بود. او در سال 1949 با بورس تحصیلی به دانشگاه وسترن انتاریو راه پیدا کرد و در رشته ادبیات انگلیسی مشغول به تحصیل شد. با این حال او سال 1951 دانشگاه را ترک کرد تا ازدواج کند. او سال 1963 به ویکتوریا نقل مکان کرد و کتابفروشی کتاب مونرو را با همسرش افتتاح کرد که هنوز همسر سابق در این کتا فروشی مشغول به کار است.

دقیقی ادامه داد: مونرو 21 سال پس از ازدواج در حالی که سه دختر داشت از همسرش جدا شد و نویسنده مقیم در دانشگاه وسترن انتاریو شد. او در سال 1976 دوباره و این بار با جرالد فرملین که شاعر، فیلسوف و جغرافیدان بود ازدواج کرد. او عشق بزرگ زندگی آلیس بود و در بهار سال 2013 درگذشت.

به گفته دقیقی، داستان های مونرو بی شک از داستان های ماندگار ادبیات داستانی است و داستان هایش از نظر قدرت ادبی به رمان پهلو می زند و در بستری آرام از زندگی اتفاق می افتند. ولی در زیر جریان آرام داستان های او اغلب رازی، رویدادی تلخ یا شیرین رفته رفته آشکار می گردد. او راوی شکیبایی لحظه های روشنگر است. با شناختی عمیق از ذهن و روان انسان ها و طنزی عمیق و زیرپوستی. او فراز و فرود داستان هایش را در ذهن مخاطب می سازد.

وی ادامه داد: مونرو به ویژه در داستان های اولیه اش به مضامینی چون بلوغ و کنار آمدن با خانواده پرداخته است. اما با گذر سن، توجه او به میانسالی و تنهایی بیشتر شده است. زادگاه مونرو شهر کوچک وینگهم در ایالت انتاریوی کاناداست و فضای داستان هایش هم غالباً شهرهای کوچک این ایالت است. داستان هایش معمولاً روندی آرام دارند، ولی حادثه ای در زیر این سطح آرام جریان دارد که مونرو در طول داستان با ظرافت از آن رازگشایی می نماید و در انتها خواننده را شگفت زده برجا می گذارد.

به گفته دقیقی، مونرو مضامین داستان های خود را از زندگی روزمره مردم انتخاب می نماید و نگاه ویژه ای به مسائل و جزییات زندگی زنان دارد. اگرچه به مسائل و دغدغه های دختران جوان علاقه دارد، در کتاب های اخیرش به مسائل زنان میانسال و سالمند توجه بیشتری نشان داده است. خاطره در داستان هایش نقش مهمی دارد. شخصیت هایش را عمیقاً می شناسد و درباره زندگی آنها تامل می نماید و دیالوگ ها را با مهارت به کار می گیرد. صداقت در بیان، زبان شفاف و روان و دقت در جزییات از ویژگی های داستان های اوست.

مترجم مجموعه داستان فرار با بیان این مطلب که در داستان های مونرو مسائلی مطرح می گردد که زنان کم و بیش در جوامع با آن روبرو هستند، گفت: اما در داستان های او خبری از شعارهای برابری خواهانه خبری نیست. زنان داستان هایش مانند نویسنده با زندگی خود در جست و جوی برابری هستند و اغلب در عمل به استقلالی زنانه دست می یابند.

به گفته دقیقی، مونرو با هر کتابی که نوشته گام در راستا کمال داستان نویسی برداشته است. وقتی داستان های او را مطالعه می کنید به مرور شاهد پیچیده و لایه لایه شدن داستان هایش می شویم. گویی شناختش از ذهن و روان انسان ها با گذشت زمان عمق بیشتری پیدا نموده است.

وی اضافه کرد: مونرو تاکنون جوایز ادبی معتبری را از آن خود نموده است و مهمترین جایزه او نوبل ادبیات است. اما به خاطر اینکه او فردی منزوی و خجالتی است، حتی حاضر نشد که برای دریافت جایزه اش در مراسم جایزه شرکت کند. او نخستین نویسنده ای است که داستان کوتاه می نویسد و پیروز به دریافت جایزه نوبل ادبیات شده است و دریافت جایزه ادبیات نوبل توسط او دوباره نگاه ها را معطوف به داستان کوتاه نموده است.

به گفته دقیقی، مونرو پس از دریافت جایزه ادبی تریلیوم برای مجموعه داستان زندگی عزیز مطرح نمود از جهانی نویسندگی خداحافظی می نماید. او هر بار پس از انتشار مجموعه داستانش عنوان نموده که می خواهد از نویسندگی خداحافظی کند تا به سفر برود و از زندگی اش لذت ببرد اما پس از مدتی دوباره خبر انتشار کتاب جدیدش منتشر شده است. او پس از دریافت جایزه نوبل نیز مطرح نمود که از نویسندگی خداحافظی می نماید اما پس از مدتی خبر انتشار مجموعه داستانش منتشر شد.

دقیقی در انتها صحبت هایش گفت: مونرو با داستان هایی که نوشته توانسته مخاطبان گسترده ای به دست بیاورد. هر کتاب او اتفاق مهمی در جهانی نشر انگلیسی زبان محسوب می گردد. او حق بزرگی به گردن داستان کوتاه دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 455

به "آلیس مونرو فراز و فرود داستان هایش را در ذهن مخاطب می سازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلیس مونرو فراز و فرود داستان هایش را در ذهن مخاطب می سازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید