انتقاد رسانه چینی از دروغ ترامپ درباره آمار مرگ و میر کرونا

به گزارش تا بینهایت، سیاست بازان آمریکا جان انسانها را تنها اعدادی صرف و بی روح و ابزاری سیاسی تلقی می نمایند و این رفتار عبور از خط سرانجام اخلاق و انسانیت به شمار می رود.

انتقاد رسانه چینی از دروغ ترامپ درباره آمار مرگ و میر کرونا

به گزارش گروه بین الملل تا بینهایت به نقل از رادیو بین المللی چین، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا چندی پیش در نشست خبری کاخ سفید مکرراً چین را متهم کرد که شمار قربانیان ناشی از ویروس کرونا را دستکم گرفته است. وی حتی در جدولی میزان مرگ و میر در هر صد هزار نفر در 10 کشور را مقایسه و تاکید نمود، شاخص آمریکا 11.24 درصد هزار است که در مقایسه با اسپانیا، فرانسه و ایتالیا کمتر است؛ وی شاخص چین را 0.33 در صد هزار نفر و آن را غیر ممکن دانست. او پیشتر در توئیتی به دروغ گفت که تعداد فوتیهای چین از آمریکا بسیار بالاتر است.

انسان فقط یک بار زندگی می نماید و مرگ هر فرد از این بیماری حادثه ای تأسفبار و غم انگیز است. زمانیکه سیاستبازان امریکا بر احترام به زندگی و دفاع از جان مردم چشم می پوشند و جان انسانها را تنها اعدادی صرف و بیروح و ابزاری سیاسی تلقی می نمایند، این رفتار عبور از خط خاتمه اخلاق و انسانیت به شمار می رود. از همین رو اتهامهای بی پایه رهبر آمریکا مورد انتقاد کاربران این کشور قرار گرفته و می گویند: این مسابقه مرگ و میر نیست؛ آدمها جان می دهند.

سیاستبازان آمریکا، فوتیهای بیماری همه گیر را ابزاری سیاسی تلقی نموده و دروغهایی مانند بالا بودن تعداد فوتیهای چین نسبت به آمریکا جعل می نمایند که نشان می دهد در برابر افزایش فشارهای داخلی و در کار مقصر شمردن دیگران دچار جنون شده اند. همانطور که روزنامه نیویورک تایمز نوشت: جمهوریخواهان بیش از پیش معتقد می شوند که معرفی چین به عنوان مجرم اصلی شیوع ویروس ممکن است بهترین شیوه برای پیروزی در یک انتخابات سخت باشد.

برای چین نجات جان انسانها همواره اولین معیار بود. بر اساس احترام و ارزش زندگی انسانها بود که ووهان 17 آوریل آمار موارد قطعی ابتلا به ویروس کرونا و فوتیهای آن را اصلاح کرد و تعداد فوتیها از 2579 مورد به 4632 نفر اصلاح و 1290 به رقم قبلی اضافه شد.

همانطور که سخنگوی وزارت خارجه چین خاطر نشان کرد، اصلاح داده های بیماری واگیر یک روال عادی بین المللی است. در اوایل همه گیری به دلیل کمبود توانایی پذیرش و درمان، ضعف در اطلاع رسانی اندک نهادهای پزشکی به نظام اطلاعات مهار بیماری و عوامل دیگر، وجود پدیده هایی مانند گزارش دیر یا اشتباه امری عینی است، اما به هیچ وجه پنهانکاری عمدی نیست. این پدیده تائید همه اعضاء جامعه جهانی را دارد.

سیاستبازانی که دست از سر چین بر نمی دارند، باید بیشتر به شرایط شیوع ویروس در کشورهای متبوعشان توجه نمایند. طبق داده های دانشگاه جان هاپکینز تا ساعت 6 دوشنبه 1 اردیبهشت به وقت پکن موارد قطعی ابتلا در مریکا از 750 هزار و فوتیها از 40 هزار فراتر رفته است. در روزهای اخیر ناکارآمدی دولت آمریکا بارها مورد انتقاد و سرزنش رسانه های این کشور قرار گرفته، فرمانداران ایالتها و شهرداران نیز یکی پس از دیگری شکایت و گله نموده اند. بیل د بلازیو شهردار نیویورک 31 فروردین گفت که بارها از دولت فدرال یاری خواسته، اما جوابی از رییس جمهور و معاونش دریافت ننموده است. وی گفت: اصلا باورکردنی نیست، مگر رییس جمهور به اظهارنظر در هر امری علاقه نداشت؟ چرا حالا هیچ حرفی نمی زند؟

در مسائل کلیدی مربوط به جان مردم سکوت نموده و بی تفاوت نشسته اند، اما با تمام نیرو به اتهام افکنی و مقصر شمردن دیگران می پردازند؛ شاید علت اصلی ناکامی آمریکا در مقابله با ویروس کرونا همین باشد. اگر همچنان شیوع بیماری را سیاسی نمایند و حتی شمار و آمار فوتیها را به ابراز سیاسی تبدیل نمایند، بزرگترین تراژدی برای مردم آمریکا رقم خواهد خورد.

سیاست بازان آمریکا قصد دارند با دروغگویی از بحران بگذرند، در حالیکه این کار آنها را در نهایت درگیر بحران بزرگتری خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 960

به "انتقاد رسانه چینی از دروغ ترامپ درباره آمار مرگ و میر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد رسانه چینی از دروغ ترامپ درباره آمار مرگ و میر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید