با کارشکنی ریاض، نشست اقلیمی سازمان ملل در وقت اضافه هم بی نتیجه ماند

به گزارش تا بینهایت، نشست اقلیمی سازمان ملل متحد امروز در حالی دو روز دیرتر از موعد مقرر خاتمه یافت که شرکت کنندگان در آن نتوانستند به توافق برسند و تصمیم گیری در مورد آلاینده های کربنی را به سال آینده موکول کردند.

با کارشکنی ریاض، نشست اقلیمی سازمان ملل در وقت اضافه هم بی نتیجه ماند

به گزارش گروه بین الملل تا بینهایت، نشست اقلیمی سازمان ملل متحد که قرار بود روز جمعه به سرانجام برسد، به دلیل اختلاف نظر جدی میان کشورهای شرکت کننده تا امروز، یعنی دو روز بیش از برنامه زمانی مقرر، ادامه یافت، اما باز هم به نتیجه نرسید و عملا با شکست سرانجام یافت.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مذاکرات که از دو هفته پیش در مادرید اسپانیا و با شرکت حدود 200 کشور آغاز شده بود، طولانی ترین نشست اقلیمی سازمان ملل در تاریخ 25 ساله این نشست ها بوده است.

در سرانجام این گفت وگوها، شرکت کنندگان به صدور بیانیه ای اکتفا کردند که بر لزوم کاهش دمای کره زمین و کمک به کشورهای فقیر متأثر از تغییرات اقلیمی تأکید می کند. با این وجود، در این نشست در مورد آلاینده های کربنی و بازار کربن که مهمترین مسئله پیش روی شرکت کنندگان بود، تصمیمی اتخاذ نشد و توافق در مورد آن به نشست سال آینده در گلاسگو اسکاتلند موکول شد.

بر اساس طرح موسوم به بازار کربن، قرار بود کشورها یا شرکت ها بابت میزان تولید دی اکسید کربن که مهمترین گاز گلخانه ای است، هزینه بپردازند و مجوزهای تولید بیش از سهمیه گاز دی اکسید کربن به محصولی قابل خرید و فروش تبدیل شود و این مجوزها به مرور کاهش یابند.

با این وجود، شماری از کشورهای اروپایی و آفریقایی این طرح را ضعیف توصیف کرده و با این استدلال که تصویب چنین طرحی می تواند ساز و کارهای کنونی کنترل آلایندگی را تضعیف کند، با تصویب آن مخالف بودند.

محمد آدو مدیر گروه پاور شیفت افریکا در این مورد می گوید: خوشبختانه قوانین ضعیف مبتنی بر ساز و کار بازار، که از سوی برزیل و استرالیا ترویج می شد و می توانست تلاش ها برای کاهش آلایندگی را تضعیف کند، کنار گذاشته شد.

در جریان دو هفته ای که نشست مادرید در جریان بود، روزانه صدها نفر با حضور در برابر محل برگزاری دیدارها به آنچه که بی عملی دولت ها در مقابله با تغییرات اقلیمی می خواندند، اعتراض می کردند.

هرچند در جریان نشست مادرید بر لزوم کاهش بیش از پیش آلایندگی کربنی تأکید و با تأسیس صندوقی برای پرداخت خسارت به کشورهای فقیر آسیب دیده از تغییرات شدید اقلیمی موافقت شد، اما معترضان می گویند کشورهای ثروتمند به اندازه کافی در این زمینه همکاری نمی کنند.

جنیفر مورگان مدیر عامل مؤسسه گرین پیس اینترنشنال می گوید: مانع تراشان اقلیمی، از جمله برزیل و عربستان سعودی به واسطه رهبری ضعیف شیلی، تلاش کردند معامله های کربنی را تبلیغ کردند و دانشمندان و جامعه مدنی را محو کردند.

نشست اقلیمی سازمان ملل قرار بود در ابتدا در شیلی برگزار شود، اما به دلیل بروز اعتراضات عمومی در این کشور، دولت شیلی نشست را به مادرید انتقال داد. سانتیاگو پینرا رئیس جمهور شیلی که کشورش ریاست نشست این دوره را بر عهده دارد، به دلیل حمایت از ادامه فعالیت نیروگاه های کربنی تا سال 2040 مورد انتقاد فعالان واقع شده است.

در مقابل، منتقدان اعمال محدودیت بر تولید آلاینده های کربنی می گویند مشخص سقف، می تواند بر رشد اقتصادی کشورها به خصوص بر رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه تأثیر منفی بگذارد.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 642

به "با کارشکنی ریاض، نشست اقلیمی سازمان ملل در وقت اضافه هم بی نتیجه ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با کارشکنی ریاض، نشست اقلیمی سازمان ملل در وقت اضافه هم بی نتیجه ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید