تست مصاحبه شغلی؛ حاضرید کسی مثل خودتان را استخدام کنید؟

به گزارش تا بینهایت، در تست مصاحبه شغلی شما با تعدادی از سوالات رایج در مصاحبه های استخدامی روبرو می شوید و بعد قضاوت شما نسبت به قابل قبول بودن یا نبودن پاسخ های رایجی که به این سوالات وجود دارد سنجیده می گردد.

تست مصاحبه شغلی؛ حاضرید کسی مثل خودتان را استخدام کنید؟

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - در بازار امروزی پیدا کردن شغل از حفظ آن دشوارتر است. مدیران مصاحبه استخدامی را بسیار مهم می دانند. بسیاری از متقاضیان شغلی در همان 5 تا 10 دقیقه اول مصاحبه فرصت خود را از دست می دهند. از سویی دیگر مصاحبه پیروزیت آمیز اغلب منجر به پیشنهاد شغلی می گردد. چطور می توان یک مصاحبه شغلی پیروز داشت و شغل دلخواه را تصاحب کرد؟

لزوم آشنایی با مصاحبه های شغلی

در جریان یک آنالیز که در دانشگاه کلمبیا در نیویورک صورت گرفت معلوم شد کارگر متوسطی که بالاتر از 35 سال سن داشته باشد، هر سه سال یک بار شغلش را عوض می نماید. کارکنان زیر 35 سال به طور متوسط هر 18 ماه یک بار شغل شان را عوض می نمایند. با توجه به این آنالیز شما در سه سال آینده یک بار در مصاحبه استخدامی شرکت می کنید. این امکان هم وجود دارد که به خاطر این مصاحبه احساس اضطراب کنید. احتمالا آزمون زیر در این راستا می تواند به شما یاری کند.

تست آنلاین آشنایی با مصاحبه شغلی

⇓⇓⇓

تست آشنایی با مصاحبه شغلی (تشریحی)

برای لحظه ای جای خود را عوض کنید. فرض کنید که شما مصاحبه نماینده هستید. فرض کنید که شرکت شما موسسه متوسطی است و کسی که در مصاحبه استخدامی شرکت نموده از صلاحیت متوسطی برخوردار است. متقاضی شغل جواب های زیر را به سوالات شما داده است. آیا این جواب ها برای شما قابل قبول است؟ (در انتها امتیازات خود را با هم جمع بزنید.)

1- سوال: چرا می خواهید شغل فعلی تان را ترک کنید؟

جواب: با رییسم کنار نمی آیم. خلق و خوی متفاوتی داریم.

قابل قبول (0 امتیاز) غیر قابل قبول (1 امتیاز)

2- سوال:درباره شرکت ما چه می دانید؟

جواب: 475 کارمند دارد. هفده سال است که تاسیس شده، سال جاری 10 درصد سوددهی داشته و اخیرا بر کیفیت کالای خود افزوده است. به گفته نشریات در دهه آینده تقاضای بیشتری برای محصول شما وجود خواهد داشت.

قابل قبول (1 امتیاز) غیر قابل قبول (0 امتیاز)

3- سوال: چرا فکر می کنید می توانید به شرکت ما یاری کنید؟

جواب: برای اینکه من آدمی باهوش، به شدت علاقه مند به کار و پرتلاش هستم.

قابل قبول (0 امتیاز) غیر قابل قبول (1 امتیاز)

4- سوال:چرا در هفت سال گذشته 4 بار شغل عوض نموده اید؟

جواب: می خواستم پیشرفت کنم و به همین دلیل وقتی شغل با درآمد بیشتر پیدا کردم آن را پذیرفتم.

قابل قبول (0 امتیاز) غیر قابل قبول (1 امتیاز)

5- سوال: بعد از دانشگاه 9 سال یک شغل داشته اید. فکر نکردید این دورنمای شغلی شما را محدود می نماید؟

جواب: اوضاع بر وفق مراد بود. شرکت مرتب به من ارتقای درجه می داد. مسئولیت های بیشتری به من محول می شد و پول بیشتری می گرفتم. به همین جهت در آن سازمان باقی ماندم.

قابل قبول (1 امتیاز) غیر قابل قبول (0 امتیاز)

6- سوال:چرا باید شما را استخدام کنیم؟

جواب: من از این شهرت برخوردارم که کار ها را خیلی سریع یاد می گیرم. در شرکت قبلی ام واحد دوازده نفری مان را کامپیوتری کردم و در مدت هشت ماه سرپرست واحد شدم.

قابل قبول (1 امتیاز) غیر قابل قبول (0 امتیاز)

7- سوال:چرا آخرین شغل تان را پس از دو ماه ترک کردید؟

جواب: فکر نمی کردم تا این اندازه کسل نماینده و تکراری باشد. ضمناًً آنجا فرصت ارتقای شغلی وجود نداشت.

قابل قبول (0 امتیاز) غیر قابل قبول (1 امتیاز)

8- سوال:چرا هفت ماه است که بیکار هستید؟

جواب: بازار کار خوبی وجود نداشت، از این رو به دانشگاه رفتم تا دوره دیگری را بگذرانم و مدرک بگیرم. ضمناًً در این مدت داوطلبانه کار های خیر کردم.

قابل قبول (1 امتیاز) غیر قابل قبول (0 امتیاز)

9- سوال: درباره یکی از طرح هایی حرف بزنید که خوب از کار در نیامد و برای شما یا رییس تان ناراحت نماینده بود.

جواب: راستش را بخواهید اصلا چنین چیزی را به خاطر ندارم. هر طرحی که روی آن کار کردم پیروز بوده است.

قابل قبول (0 امتیاز) غیر قابل قبول (1 امتیاز)

10- سوال:آیا سوالی هست که بخواهید درباره وظایف تان بپرسید؟

جواب: بله. ساعات کاری دقیقا چگونه است، زمان تعطیلات و مرخصی در چه تاریخی است، مزایای رفاهی پزشکی چگونه است و آیا برنامه ای برای دوره بازنشستگی دارید؟

قابل قبول (0 امتیاز) غیر قابل قبول (1 امتیاز)

تفسیر نتیجه

خب بدیهی است که هر چقدر نمره شما بالاتر شده باشد این یعنی شما شناخت بیشتری از نکات قابل توجه برای شرکت ها و ملاک های مهم استخدام شان دارید. اما آنچه در این تست مهم تر است شرحات هر تست است. شما حتی اگر در این آزمون نمره 9 هم گرفته باشید ممکن است همان یک نمره منفی کار دستتان بدهد و یک فرصت استخدامی خوب از دست شما برود.

شرحات تست مصاحبه کاری و یافتن شغل دلخواه

با خواندن شرحات هر تست متوجه می شوید که واقعا جواب های بالا تا چه حد مجاب نماینده هستند و چه تاثیری در مصاحبه نماینده داشته اند. هر شرح متناظر با تست مربوطه است.

1- غیر قابل قبول. برخورد به دلیل تفاوت های شخصیتی هرگز جایز نیست و هیچ تضمینی وجود ندارد که شرایط مشابهی در شرکت جدید به وجود نیاید. متقاضی شغل اگر به برداشت های کاری متفاوت خودش و رییسش اشاره کند جوابش قابل قبول تر است.

2- قابل قبول. شخص مصاحبه نماینده متوجه می گردد که متقاضی شغل به اندازه کافی درباره شرکتی که می خواهد در آن کار کند آنالیز نموده است.

3- غیر قابل قبول. تعریف از خود معمولا جایز نیست. این ادعا ها را نمی توان به سادگی ثابت کرد. مثلا اگر گفته می شد که من دو سال قبل جایزه بهترین کارمند شرکت را برنده شدم و یا فلان موسسه از من قدردانی نموده است جواب بهتری بود.

بیشتر بخوانید: اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی

4- غیر قابل قبول. دلیل تغییر شغل های رشد شغلی و یا یاد دریافت مهارت های جدید نبوده بلکه هدف دریافت پول بیشتر بوده است. مصاحبه نماینده ها دوست ندارند بشنوند که دریافت پول بیشتر تنها انگیزه متقاضیان شغل است.

5- قابل قبول. بله، درست است که متقاضی شغل مدتی طولانی در یک شغل باقی ماند، اما نشانه هایی از رشد و پیشرفت را به نمایش گذاشت.

6- قابل قبول. مصاحبه نماینده در این مرحله می خواهد به اعتماد به نفس متقاضی شغل پی ببرد.

7- غیر قابل قبول. انتظار غیر واقع بینانه ای بود که متقاضی شغل در مدت دو ماه انتظار ارتقای درجه داشته باشد. از این گذشته، اگر متقاضی قبل از اینکه در شرکت قبلی آغاز به کار کند کمی درباره آن شرکت آنالیز می کرد متوجه می شد که امکان ارتقای شغلی اصلا وجود ندارد.

8- قابل قبول. حتی واجد شرایط ترین افراد هم گاهی چند ماهی بیکار می شوند. مصاحبه نماینده راضی است که متقاضی وقت خود را به شکلی سازنده گذرانده است.

9- غیر قابل قبول. هیچ کامل و صد در صد بدون عیب و نقص نیست. متقاضیانی که بگویند در کار قبلی شان هیچ مشکل یا اشتباهی نداشته اند حقیقت را پنهان نموده اند.

10- غیر قابل قبول. متقاضی با پاسخ ها و همچنین با سوالاتش ارزیابی می گردد. سوالات متقاضی نشان می دهد او بیش از هر چیز به مزایای کوتاه مدت شخصی توجه دارد. او باید طوری سوال کند که بگوید به شرکت و آینده آن علاقه مند است. البته منافع جانبی هم مهم است. اما متقاضی بعدا هم می تواند در این باره اطلاعات لازم را به دست آورد.

سخن آخر

با دانستن اینکه منظور شخص مصاحبه نماینده از طرح هر سوال سنجیدن کدام ویژگی شماست می توانید پیروزیت بیشتری در مصاحبه های خودتان کسب کنید و چند قدم به شغل دلخواه تان نزدیک می شوید. پس پیشنهاد می کنیم با دقت بیشتری سوالات و جواب ها را مرور کنید و اگر نظری داشتید آن را حتما در بخش نظرات سایت خبرنگاران با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1467

به "تست مصاحبه شغلی؛ حاضرید کسی مثل خودتان را استخدام کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست مصاحبه شغلی؛ حاضرید کسی مثل خودتان را استخدام کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید