جزئیات جدید از یارانه خانوار در سال 1400 ، یارانه سال آینده 2 برابر می شود؟

به گزارش تا بینهایت، به گزارش خبرنگاران، کمیسیون تلفیق مجلس در حال بررسی لایحه بودجه سال آینده است. این کمیسیون در خصوص یارانه، تصمیمات جدیدی گرفته که براساس آن مبلغ یارانه و ترکیب جمعیتی یارانه ها تغییر می کند.

جزئیات جدید از یارانه خانوار در سال 1400 ، یارانه سال آینده 2 برابر می شود؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

در سال جاری دولت دو یارانه معیشتی و نقدی را به ترتیب در روزهای دهم و بیستم هر ماه به طور منظم واریز کرد. در حال حاضر تعداد یارانه بگیران معیشتی 60 میلیون نفر و تعداد یارانه بگیران نقدی 78 میلیون نفر است.

در خصوص مبلغ این دو یارانه نیز یارانه نقدی به ازای هر نفر 45 هزار و 500 تومان بدون سقف تعداد اعضای خانوار است. یارانه معیشتی نهایتا تا سقف پنج نفر از اعضای خانواده پرداخت می شود و مبلغ آن بین 55 تا 205 هزار تومان است.

در خصوص یارانه سال آینده اعلام مجتبی توانگر عضو کمیسیون تلفیق اعلام کرده که برای 10 میلیون نفر از مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، مبلغ 267 هزار تومان؛ برای 25 میلیون نفر از اقشار ضعیف و دریافت کنندگان یارانه معیشتی، مبلغ 188 هزار تومان؛ 23 میلیون نفر، مبلغ 136 هزار تومان یارانه بنزین و به 20 میلیون نفر دیگر مبلغ 91 هزار تومان یارانه نقدی پرداخت می شود.

در مجموع 78 میلیون نفر یارانه دریافت می کنند. در بیشترین مقدار یک خانوار چهار نفره تحت پوشش نهادهای حمایتی ماهانه مبلغ یک میلیون و 68 هزار تومان و در کمترین مقدار مبلغ 360 هزار تومان پرداخت می شود.

در لایجه بودجه سال جاری آمده که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه دارد سه دهک بالای درآمدی را از لیست یارانه بگیران شناسایی و حذف کند. بنابراین اگر این کار انجام شود حدود 20 میلیون نفر حذف می شوند اما طبق یارانه پرداختی که کمیسیون مجلس اعلام کرده، یارانه کسی حذف نمی شود.

در حالی که مجلس برای پرداخت این یارانه ها مبلغ 147 هزار و 576 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته، دولت در لایحه بودجه مبلغ 73 هزار و 588 میلیارد تومان منابع را برای واریز یارانه نقدی و معیشتی بنزین اعلام کرده، در واقع مجلس بودجه پرداخت یارانه را دو برابر کرده است.

دو برابر کردن یارانه در حالی در کمیسیون تلفیق تصویب شده که دولت نتوانست مصوبه مجلس در خصوص پرداخت شش نوبت یارانه کرونا به 60 میلیون را اجرا کند و در نهایت گفت که به 34 میلیون نفر در چهار نوبت یارانه می دهد.

باید دید با توجه به محدودیت منابع دولت و کسری بودجه این مصوبه در صحن مجلس نیز رای می آورد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1444

به "جزئیات جدید از یارانه خانوار در سال 1400 ، یارانه سال آینده 2 برابر می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات جدید از یارانه خانوار در سال 1400 ، یارانه سال آینده 2 برابر می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید