خبرنگاران ضرورت توجه به فاصله گذاری اجتماعی

به گزارش تا بینهایت، شهرکرد-خبرنگاران- حالا دیگر ویروس کرونا، کم کم سراسر دنیا را تسخیر نموده است و جای امنی را باقی نگذاشته است، این پدیده دنیای اکنون با فاصله گذاری اجتماعی از تسری به دیگری، باز خواهد ماند.

خبرنگاران ضرورت توجه به فاصله گذاری اجتماعی

کووید 19 یکی از بیماریهای نوظهور این روزها در دنیا است که باعث شده است در بسیاری از کشورهای دنیای به جای پرداختن به مسائل روز، بیشتر نگاه ها معطوف آن گردد.

این ویروس در دنیا اکنون، رفتارهای تحت پروتکل های جدید بهداشتی را رقم زده است و به یک بازتعریف در حوزه برخوردار و رفتارهای احتماعی منجر شده است.

سازمان بهداشت دنیای به منظور قطع زنجیره انتقال ایران ویروس، پیشنهادها و پروتکلهایی دارد که از آن جمله قرنطینه خانگی و در خانه ماندن است.

از سال 2005 که بعضی از ویروس های فراگیر در دنیا نمود بیشتری داشت، در ویرایش سوم کتاب بهداشت دنیای ، به پروتکلهای جدید بیش از پیش اشاره شد و که متخصصان ، قطع شدن زنجیره انتقال این ویروس های فراگیر را ، رعایت پروتکل های بهداشتی با تاکید بر حفظ اصول اولیه بهداشت فردی و عمومی عنوان کردند.

از اواخر سال 2019 نیز که ویروس جدید کرونا با عنوان کووید 19 در دنیا شناخته شد، پروتکل های بهداشتی مورد تاکید همه کشورها از جمله ایران نهاده شد.

از روز هشتم فروردین سال 99 در ایران نیز طرح فاصله گذاری اجتماعی به منظور قطع زنجیره انتقال کرونا، شروع شد و در تمامی استانها رعایت آن الزامی شده است.

فاصله گذاری اجتماعی طرحی برای کنترل کرونا

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری با اشاره به شیوع ویروس نو پدید کووید 19 گفت: در طرح فاصله گذاری اجتماعی نقش همکاری و مشارکت جمعی و ممنوعیت ترددها بسیار حائز اهمیت است

مجید شیرانی روز شنبه اضافه کرد:به طور معمول، در هر اپیدمی عفونی چندین مرحله برای کنترل بیماری صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: در مرحله اول جداسازی بیمار،در مرحله دوم قرنطینه و جداسازی افراد مشکوک و در تماس با فرد بیمار صورت می گیرد، که به نوعی هر دو مرحله به تیم های بهداشتی و درمانی اختصاص دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان ادامه داد: در مرحله بعدی که فاصله گذاری اجتماعی است، نقش همکاری و مشارکت جمعی و ممنوعیت شدید ترددها بسیار حائز اهمیت است.

شیرانی، با اشاره به اقدامات اجرا شده برای پیشگیری از گسترش بیماری اضافه کرد: خوشبختانه با همکاری خوب مردم، استان تا حد زیادی در پیشگیری از گسترش افقی بیماری پیروز عمل شده است.

وی گفت: برای پیشگیری از بروز موج جدید بیماری، فاصله گذاری اجتماعی و رعایت محدودیت تردد را ضروری است.

وی،در ادامه از مردم استان خواست برای حفظ سلامت و جان افراد در معرض خطر ، دارای بیماری های زمینه ای و مسن ترها از رفت و آمد با آنها خودداری نمایند.

شیرانی خاطر نشان کرد: ممکن است افراد جوان تر اگر چه خودشان با علایم خفیف و حداقل عوارض بیماری را پشت سر می گذارند، اما می توانند به عنوان ناقل بیماری برای سایر افراد خطرآفرین باشند.

وی، در خصوص پیش بینی میزان و مدت زمان درگیری با بیماری اضافه کرد: اگر چه ویروس نوپدید است و رفتار شناخته شده ای ندارد، اما برای آنالیز این مساله ضمن توجه به رفتار بیولوژیکی آن، رفتار مردم و عملکرد سیستم بهداشت و درمان و حاکمیتی نیز حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: در حال حاضر اوج شیوع بیماری است و در صورت داشتن عملکرد خوب و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، بعد از 2تا 3 هفته شاهد شیب نزولی شیوع بیماری خواهیم بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان در ادامه با اشاره به کوشش خستگی ناپذیر و شبانه روزی کادر بهداشتی و درمانی، اداری و مدیریتی استان در پیشگیری و کنترل بیماری و درمان بیماران اضافه کرد: این کوششگران علاوه بر افزایش شیفت کاری در شرایط پر استرس و نگران نماینده فعالیت می نمایند، ضمن اینکه علاوه بر نگرانی از ابتلا خودشان، احتمال انتقال بیماری به اعضای خانوادهایشان به واسطه آنها وجود دارد و این امر خود نگرانی های این مدافعان سلامت را مضاعف نموده است.

شیرانی گفت: در چنین شرایطی که کادر درمانی و پرستاران و نیروهای خدوم بهداشتی و درمانی در شرایط سخت کاری و روحی و روانی سخت قرار دارند، با وجود نداشتن درمان اختصاصی برای بیماری، برای حفظ سلامت و جان بیماران در کوشش هستند و دور از انتظار نیست مردم هم با رعایت بهداشت فردی، توجه به توصیه های بهداشتی به قطع زنجیره انتقال، پیشگیری و کنترل کرونا و بازگشت شرایط عادی به جامعه یاری نمایند.

الزام به رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی در استان

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار و سخنگوی نیز از اجرایی شدن طرح فاصله گذاری اجتماعی چهارمحال و بختیاری از روز آدینه تا 15 فروردین همزمان با سراسر کشور در این استان اطلاع داد.

جعفر مردانی اضافه کرد: این طرح در راستای یاری به قطع زنجیره انتقال و تشدید مبادی ورودی و خروجی ،برای مقابله و پیشگیری هرچه بیشتر شیوع ویروس کرونا در حال اجراست.

وی ادامه داد: این طرح به فرمانداران شهرستانهای 10 گانه استان نیز ابلاغ شده و انتظار می رود با اهتمام ویژه ای در راستای اجرای آن اقدام گردد.

مردانی توضیح داد: از روز آدینه تا سرانجام طرح، هیچ مسافر و فرد غیربومی حق ورود به استان را ندارد و مسافران و افراد غیربومی که هم اینک در استان حضور دارند، باید سریع تر استان را ترک نموده در غیر این صورت با مشکل روبرو می شوند.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: چنانچه فرد غیربومی اصرار ورود به استان را داشته باشد و از قوانین سرپیچی کند، پلیس فرد متخلف را 500 هزار تومان جریمه می نماید و خودروی وی به مدت یک ماه در پارکینگ توقیف می گردد.

مردانی از تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و اصناف غیرضروری در استان تا 15 فروردین اطلاع داد و گفت: تمامی مراکز تفریحی، گردشگری، اقامتی و برنامه های جمعی رسمی و غیررسمی تا این تاریخ تعطیل است.

وی گفت: این در حالی است که فروشگاه های زنجیره ای 24 ساعته باز هستند و اصنافی نظیر فروشندگان لبنیات، میادین میوه و تره بار، مراکز عرضه محصولات پروتئینی و کالاهای اساسی مردم باز هستند و هیچ محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.

مردانی با بیان اینکه بیش از 80 درصد مردم این استان غربالگری شده اند، اضافه کرد: این همراهی مردم سبب شده تا استان جزو 5 استان برتر کشور در غربالگری ویروس کرونا شناخته گردد.

به گزارش تا بینهایت، ویروس جدید کرونا کووید 19 نام دارد، این ویروس اکنون به بسیاری از کشورهای دنیا سرایت نموده است و سازمان بهداشت دنیای را بر آن داشت تا در خصوص بهداشت دنیای؛ شرایط فوق العاده اعلام کند.

شست وشوی دست ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن های مکرر و لغو سفرهای غیرضروری و اجتماعات، نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می نمایند.

تا هشتم فروردین سال 99 با فوت 2 بیمار مبتلا به کرونا طی 24 ساعت گذشته، فوتی های ناشی از ابتلا به این ویروس در استان به 13 نفر رسید.

با شناسایی بیماران جدید، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان به 95 نفر رسید و با این وجود همچنان شرایط در استان با ثبات و تحت کنترل است و این استان در مقایسه با جمعیت استان و تعداد بیماران جدید شناسایی شده در کشور طی 24 ساعت گذشته، در شرایط بهتری واقع شده است.

از تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا در استان تا به امروز 58 نفر بهبود یافته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 874

به "خبرنگاران ضرورت توجه به فاصله گذاری اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ضرورت توجه به فاصله گذاری اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید