دولت سعودی دست داشتن در حمله به نفتکش ایرانی را تکذیب کرد

به گزارش تا بینهایت، وزیر مشاور در امور خارجه سعودی مدعی شد که ریاض عامل حمله به نفتکش ایرانی در نزدیکی ساحل جده نبوده است.

دولت سعودی دست داشتن در حمله به نفتکش ایرانی را تکذیب کرد

به گزارش گروه بین الملل تا بینهایت، عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه سعودی امروز (یکشنبه) در گفت و گو با تا بینهایت، هرگونه عاملیت دولت سعودی در حادثه نفتکش ایرانی در نزدیکی ساحل جده را تکذیب کرد.

به نوشته خبرگزاریاسپوتنیک، او در پاسخ به این سؤال که آیا عربستان عامل حمله به نفتکش ایرانی بوده است، مدعی شد: طبیعتا نه؛ از ما چنین رفتارهایی سر نمی زند.

در ادامه تا بینهایت از او سؤال کردند که آیا دولت سعودی وارد روند تحقیقات در مورد نفتکش حادثه دیده ایرانی می گردد، یا نه، پاسخ داد: داستان هنوز کاملا تعیین نیست. بنابراین می خواهم که منتظر بمانیم و متوجه شویم که چه چیزی اتفاق افتاده است و سپس نتیجه گیری کنیم. بنابراین به این جمله بسنده می کنم که این حادثه در نزدیکی سواحل ما اتفاق افتاده است. [همین]

او در مورد حادثه حمله به تأسیسات آرامکو نیز گفت که ریاض از سازمان ملل خواسته است تا در روند تحقیقات مشارکت کند؛ بعضی کشورها نیز وارد پروسه تحقیقات شده اند تا تعیین گردد مکان حمله از کجا بوده است.

الجبیر مدعی شد که این حمله از شمال اجرا شده نه از جنوب و به محض سرانجام تحقیقات، نتایج آن اعلام خواهد شد.

سخنگوی اداره مرزبانی سعودی روز گذشته (شنبه) در در اولین واکنش به حادثه برای نفتکش ایرانی در دریای سرخ و در نزدیکی ساحل جده مدعی شد که مرزبانی سعودی قصد یاری رسانی داشته اما نفتکش ایرانی جی پی اس خود را خاموش نموده و تماس ها را بی پاسخ گذاشته است. (جزئیات بیشتر)

بامداد روز آدینه، بدنه یک فروند نفت کش ایرانی (سابیتی) متعلق به شرکت ملی نفت کش در 60 مایلی بندر جده عربستان سعودی دچار انفجار شد. این نفت کش پس از مدتی به شرایط پایدار رسید و جهت خود را به سوی خلیج فارس در پیش گرفت.

در پی این ماجرا، دیروز سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه، بیان کرد: آنالیز های اجرا شده توسط شرکت ملی نفت کش ایران نشان می دهد که کشتی ایرانی از مکانی نزدیک به کریدور عبوری این نفت کش از شرق دریای سرخ، دو بار و به فاصله حدود نیم ساعت مورد هدف قرار گرفته و آسیب دیده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 471

به "دولت سعودی دست داشتن در حمله به نفتکش ایرانی را تکذیب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت سعودی دست داشتن در حمله به نفتکش ایرانی را تکذیب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید