رشد 73 درصدی بودجه پارک ها در سال98، گرنت فناوری اعطا می گردد

به گزارش تا بینهایت، مسعود برومند ظهر امروز در نشست خبری در وزارت علوم گفت: در لایحه بودجه سال 97 بیشترین رشد پژوهشی مربوط به بودجه پارک های علم و فناوری بوده که نسبت به سال 97، 73 رصد رشد داشته است.

رشد 73 درصدی بودجه پارک ها در سال98، گرنت فناوری اعطا می گردد

وی اضافه کرد: بودجه پژوهشگاه ها نیز در لایحه بودجه سال 97، 17 درصد رشد داشته است. همچنین بودجه پژوهشی دانشگاه ها نیز 14 درصد در سال آینده رشد خواهد داشت.

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: نسبت بودجه پژوهشی به بودجه کل کشور و فراوری ناخالص ملی حدود 7 دهم درصد خواهد بود.

وی اضافه کرد: بودجه کل پژوهش و فناوری کشور در سال آینده 14 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

وی توضیح داد: در امسال تاکنون 72 درصد بودجه پژوهشی وزارت علوم اختصاص داده شده که امیدواریم تا انتها امسال صد درصد این بودجه اختصاص یابد.

معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: متاسفانه زمانی که دانشگاه ها با کمبود تخصیص روبرو می شوند از بودجه پژوهشی برای دیگر مصارف استفاده می نمایند.

وی گفت: در وزارت علوم طرحی را تدوین نموده ایم که بسته مالی دانشگاه ها بر اساس میزان هزینه کرد در پژوهش و فناوری را تعیین کند که امیدواریم این طرح در سال 98 اجرایی گردد.

وی اظهار داشت: آیین نامه نشریات علمی در حال ارزیابی است و امیدواریم تا یک ماه آینده آیین نامه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی به دانشگاه ها ابلاغ گردد.

برومند توضیح داد: از سال آینده برنامه داریم گرنت فناوری اعطا کنیم که پارک ها و پژوهشگاهها بر اساس آن بتوانند بخشی از خروجی های پژوهشی را به فناوری تبدیل نمایند.

وی در خصوص قانون اختصاص یک درصد از بودجه دستگاه های دولتی به امر پژوهش نیز گفت: امسال بر اساس این قانون 85 میلیارد تومان به بخش پژوهش اختصاص داده شد که بخش زیادی از این بودجه به وسیله دستگاه های وابسته به وزارت نفت و وزارت بهداشت بوده است.

معاون پژوهشی وزارت علوم مطرح کرد: از میزان عدد این قانون راضی نیستیم و انتظار ما بیش از این است.

برومند گفت: برای اینکه میزان رقم قانون اختصاص یک درصد بودجه دستگاه های اجرایی به امر پژوهش افزایش یابد، در سال 98 به دنبال اجرای روش های جدیدی هستیم.

وی توضیح داد: در سال 96 حجم قراردادهایی که میان دانشگاه ها و بخش های صنعتی منعقد شده بود 951 میلیارد تومان بوده است.

ادامه دارد...

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 111

به "رشد 73 درصدی بودجه پارک ها در سال98، گرنت فناوری اعطا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 73 درصدی بودجه پارک ها در سال98، گرنت فناوری اعطا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید