سراب گیان، چشمه پرآب غرب ایران را بشناسیم

به گزارش تا بینهایت، نهاوند در فاصله 112 کیلومتری همدان، شهر سراب های ایران است. کافیست یک ساعت و نیم از همدان که خودش قدیمی ترین شهر ایران است دور شوید تا به نهاوند برسید. بعد از نیم ساعت کنار یکی از چشمه های این شهرید و زیر سایه درخت هایش که گسترده شده میتوانید خستگی راه را به در کنید. مثلا کدام یکی شان؟ سراب گیان.

سراب گیان، چشمه پرآب غرب ایران را بشناسیم

سراب گیان کجاست؟

سراب گیان زیاد از همدان دور نیست. یک ساعت و نیم در راه هستید و بعد از گذشتن از چند روستا به نهاوند می روید. ولی وقتی به نهاوند رسیدید معنایش این نیست که رسیده اید. چون باید 18 کیلومتر دیگر به طرف جنوب غربی اش بروید تا به محل مورد نظر برسید. سوغات نهاوند گردو، حلوا گرودیی، نقل و کلوا و گز آردی ست، پس بد نیست قبل از رفتن به سمت سراب در نهاوند کمی بچرخید و خودتان را از سوغاتش بی نصیب نگذارید.

چرا سراب گیان را ببینیم؟

می پرسید سراب اصلا چیست و چرا باید برای دیدنش یک ساعتی را در راه باشیم؟ سراب از دو بخش سر و آب تشکیل شده و به معنی سرچشمه آب است. محلی ها به این منطقه سراب گیون می گویند، گیون در لکی به معنی جان است و یکی از پرآبترین چشمه های غرب کشور به شمار میرود. این سراب که به ثبت ملی هم رسیده. از جنوب به کوه های گرین و از غرب به روستاهای مظفرآباد و میهن آباد می رسد و از رود گیان سرچشمه می گیرد. تپه باستانی گیان هم در 2 کیلومتری اش قرار گرفته.

چشمه گیان در ثانیه 1 متر مکعب آبدهی دارد و آبدهی سالانه اش در حدود 2500 لیتر در ثانیه است، پس با چشمه ای بسیار پرآب طرفیم. آب چشمه مصارف آشامیدنی و کشاورزی دارد و مازادش به رودخانه گاماسیاب می ریزد.

جاهای دیدنی همدان، معرفی روستاهای گردشگری این استان

اگر بخواهید چند ساعتی در جای خوش آب و هوایی باشید که رودخانه دارد و یک عالمه درخت و از گرمای وسط شهر خلاصتان کند، باید به این منطقه بروید. چون میانه آبش 5 درجه سانتی گراد است. جاده ای که به سراب می رسد و به تازگی دارای روشنایی شده. خودش خیلی باصفاست، دو طرفش درخت های بلوط دارد و جوری این درخت ها روی جاده را پوشانده اند که یک لحظه فکر می کنید در گیسوم هستید یا جاده دو هزار. برخی می گویند این درخت ها بقایای جنگل های قدیم زاگرسند و وجود درخت های چنار 300-400 ساله را هم گواهی بر قدمت این منطقه می دانند.

شما در راستاتان نزدیک 100 کیلومتر پارک جنگلی درپیش دارید که بید و چنار و زالزالک و چنار دارد و نه فقط یک نوع درخت. آب چشمه از دل کوه و بین سنگ ها بیرون می آید و در حاشیه این محوطه سکوهایی برای برپا کردن بساط کباب و پیک نیک هم وجود دارد. در برخی قسمت ها تخت هایی هم بین رودخانه گذاشته اند. آنهایی که به این منطقه رفته اند می گویند کل راستا جنگلی این منطقه را میتوان در نیم ساعت طی کرد.

مهمترین جاهای دیدنی همدان

برترین فصل سفر

برترین وقت رفتن به این منطقه اردیبهشت تا اوایل آبان ماه است. در پاییز برگ های درخت ها زرد و نارنجی شده اند و زمین اطراف سراب را می پوشانند.

جاذبه های نزدیک

انتهای سراب به قله گاچال می رسد. نهاوند فقط یک سراب ندارد. کمی که از سراب گیان فاصله بگیرید به سراب دیگری به نام گاماسیاب می رسید. گامسیاب بزرگترین چشمه ایران است. که رودخانه ای به همین نام را هم تشکیل می دهد و آبش باغ های اطراف را هم سیراب می نماید. کمی بالاتر از این منطقه که خودش یکی از تفرجگاه های نهاوند است، دهانه غاری هم وجود دارد. سرآب فارسیان در 32 کیلومتری جنوب غربی نهاوند و سرآب کنگاور کهنه در 45 کیلومتری جنوب نهاوند، از دیگر جاهایی ست که حال و هوایی مثل سراب گیان دارند.

راستا دسترسی

فاصله تهران تا نهاوند 411 کیلومتر چیز در حدود 5 ساعت است. برای رفتن به سراب گیان میدان عارف نهاوند را به سمت روستای دهنو بروید. در ادامه راستا برای دسترسی به سراب از روستای گیان به نزدیکی های دامنه کوه ها می رسید.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1963

به "سراب گیان، چشمه پرآب غرب ایران را بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سراب گیان، چشمه پرآب غرب ایران را بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید