سفارت آمریکا برای سناریوهای سخت در کابل آماده می گردد

به گزارش تا بینهایت، یک نقشه راه مربوط به شرایط اضطراری به سفارت آمریکا در کابل نسبت به سناریوهایی که احتمالا با وخامت شرایط امنیتی در افغانستان بروز نمایند، هشدار می دهد.

سفارت آمریکا برای سناریوهای سخت در کابل آماده می گردد

به گزارش خبرنگاران، پایگاه شبکه العربیه به نقل از پلیتیکو گزارش داد، در حالی که طالبان کنترل خود بر منطقه ها مختلف اطراف مرکز را تقویت می نماید، با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، این کشور وارد یک دالان تاریک شده و سفارت آمریکا در کابل از همه طرف در معرض خطر قرار می گیرد.

همزمان بعضی دیپلمات های آمریکایی بر این باور هستند که نمی توان به دوام این دولت ضعیف افغان اعتماد کرد چه برسد به حمایت این دولت از هیئت های دیپلماتیکی که باید در این کشور باقی بمانند.

به نظر می رسد سفارت آمریکا همچنان در حالت آماده باش است و که یک نقشه راه فوق العاده که متعلق به سه سال قبل است، رو نموده که مهمترین سناریوهایی را که احتمالا دیپلمات های آمریکایی در صورت بروز هر گونه شرایط فوق العاده ای با آنها روبرو شوند، مطرح نموده است.

شاید از مهمترین نکات این نقشه راه، اجرای یک حمله تروریستی در داخل کابل و یا منطقه ها اطراف مرکز و یا حتی شروع درگیری هایی خشونت آمیز باشد که محدوده امنیتی سفارت را به خطر بیندازند، البته این هیئت دیپلماتیک برای خطرات یاد شده و مقابله با آنها آماده شده است.

بعلاوه این نقشه راه شامل سناریوی تعطیلی بلند مدت و یا موقت خدمات عمومی، سوخت، آب، کالاها و خدمات (شامل وسایل ارتباطی) است که از توان سفارت در حفظ امنیت و سلامت کارکنانش می کاهد.

یکی دیگر از این سناریوهای فرض شده وخامت شرایط امنیتی در سراسر افغانستان است به شکلی که نیروهای امنیتی در کابل کاهش یابند و یا به نوعی حضور نداشته باشند که این مساله از توانایی کشور میزبان در پاسخگویی به نیازها می کاهد.

بعلاوه یکی دیگر از سناریوها نسبت به شیوع یک بیماری با احتمال ایجاد همه گیری هشدار می دهد.

طبق این نقشه راه، وقوع هر کدام از این سناریوها به معنای اعزام دیپلمات های آمریکایی به کشورشان و یا بستن سفارتخانه نیست، حتی سقوط دولت افغانستان هرگز به تعطیلی سفارتخانه منجر نخواهد شد اما از مسؤولان ارشد سفارتخانه خواسته شده شرایط کلی را ارزیابی نموده و اقدامات محدودی از جمله کاهش تعداد کارمندان را در پیش بگیرند.

طبق این نقشه راه، یکی از نکات مهم احتمال از بین رفتن دسترسی های زمینی و هوایی به فرودگاه بین المللی حامد کرزای در کابل و احتمال لغو پروازهای تجاری است.

در حال حاضر سفارت آمریکا در مرکز افغانستان سفیر رسمی نداشته و این سفارتخانه به دست راس ویلسون که یک دیپلمات آمریکایی است، با سمت کاردار مدیریت می گردد.

این نقشه راه در حالی منتشر شده که خروج نیروهای بیگانه از افغانستان رو به انتها است و طالبان بر توسعه کنترل خود بر استان ها و منطقه ها مختلف این کشور ادامه می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1745

به "سفارت آمریکا برای سناریوهای سخت در کابل آماده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفارت آمریکا برای سناریوهای سخت در کابل آماده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید