تور ترکیه ارزان: سقوط ارزش لیر باعث کاهش هزینه سفر به ترکیه نشد

به گزارش تا بینهایت، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و #جهانگردی گفت: با وجود سقوط ارزش پول ملی ترکیه، هیچ گونه ارزانی در مجموع مبلغ و هزینه #سفر به ترکیه اتفاق نیفتاده است.

تور ترکیه ارزان: سقوط ارزش لیر باعث کاهش هزینه سفر به ترکیه نشد

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه ارزان در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

به گزارش دنیای سفر به نقل از ایسکانیوز؛ ترکیه همیشه به عنوان یکی از کشورهای پیش رو در سطح دنیا و علی الخصوص منطقه در صنعت توریستی شناخته شده، به طوری که بر اساس داده های اداره فرهنگ و توریستی استانبول، 7 میلیون و 980 هزار و 311 توریست خارجی در 11 ماه امسال تنها از از این کلان شهر بازدید نموده اند که تعداد توریستان در ماه نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 127 درصد افزایش داشت.

ترکیه یکی از مقاصد اصلی توریستان ایرانی هم بوده و حجم نسبتاً بالایی از توریستان ورودی به این کشور از ایران است. در طول چند ماه گذشته اما با کاهش ارزش پول ملی ترکیه، حجم سفرهای ایرانیان به ترکیه نسبت به مدت مشابه در سال های قبل با افزایش رو به رو شده است، به طوری که بر اساس آمار رسمی دولتی ترکیه، ایران از ابتدای امسال تا به امروز پس از کشورهای روسیه، بلغارستان و آلمان در رتبه چهارمین کشور گردش فرست به ترکیه قرار گرفته است!

مطابق با اخبار منتشر شده در حال حاضر با افزایش تورم 36 درصدی در ترکیه، شرایط مالی این کشور کماکان دچار بحران و سردرگمی است، به گونه ای که ظرف یک سال گذشته لیر، واحد پول ملی این کشور 44 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است. ارزش این ارز در یک سال گذشته در بازار تهران نیز یک هزار و 450 تومان کاهش یافته است که در واقع همین امر را باید مهم ترین عامل در افزایش تقاضا برای سفر به این کشور از اقصی نقاط دنیا و به ویژه ایران با توجه به بعد مسافت اندک دانست.

بر همین اساس، حرمت الله رفیعی؛ رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و دنیاگردی ایران در گفت وگو با خبرنگار تسنیم ضمن تأیید افزایش حجم تقاضا برای سفر به ترکیه به وسیله ایرانیان گفت: در چند ماه اخیر با کاهش ارزش پایه واحد پولی این کشور، تقاضای سفر به این کشور از مبدأ ایران صد در صد افزایش داشته است.

وی بعلاوه با بیان این مطلب که بیشترین حجم افزایش تقاضا برای سفر به ترکیه مربوط به شهر وان بوده است، بیان نمود: اغلب توریستان برای خرید به این شهر ترکیه سفر می نمایند؛ چرا که اکنون فصل افزایش تقاضا سفر یا اصطلاحاً high cseason نیست و غالب تقاضای هموطنان برای مسافرت به این شهر، خرید از حراجی ها است.

این فعال حوزه توریستی ادامه داد: در سایه بعضی تبلیغات صورت گفته مبنی بر کاهش ارزش پول ملی این کشور، به یک باره شاهد افزایش تقاضا برای سفر به ترکیه در دفاتر خدمات مسافرتی بودیم، به طوری که در مقطعی در شهر وان هتل خالی وجود نداشت.

به اعتقاد رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و دنیاگردی ایران، هر چند پاییز و زمستان فصل سفرهای تفریحی به ترکیه نیست اما بیشتر سفرها به این کشور از ابتدای پاییز با هدف خرید بوده است.

رفیعی بعلاوه تأکید کرد: کاهش ارزش پایه پولی این کشور تأثیری در کاهش هزینه های سفر به این کشور نداشته است، در واقع سفر به ترکیه نسبت به ادوار گذشته مقرون به صرفه نشده بلکه همان طور به جای مانده است؛ در حقیقت باید گفت مردم با توجه به اینکه نرخ سفر به این کشور نسبت به سال گذشته تغییری نداشته و در حقیقت گران تر نشده است از سفر به این کشور استقبال نموده اند!

بنابر صحبت های وی، در حقیقت هیچ گونه مقرون به صرفهی در مجموع مبلغ و هزینه سفر به ترکیه اتفاق نیفتاده است اما عمده دلیل افزایش سفرهای ایرانیان را با توجه به این امر باید ناشی از عدم تغییر قیمت ها و تأثیر روانی انتظارات تورمی شکل گرفته در ایران ارزیابی کرد.

وی اظهار داشت: سیاست ترکیه بر این اصل راسخ است که این کشور فقط در بازه های زمانی که با عدم استقبال مسافران روبه رو است با هدف تحریک تقاضا اقدام به کاهش هزینه های هتلینگ و خدمات سفر خود برای توریستان می نماید، اما در سایر زمان ها و مواقعی که استقبال توریستان از این کشور مناسب و زیاد باشد به ویژه با توجه به تورم و کاهش ارزش پول این کشور اقدام به اعمال تخفیفات و کاهش هزینه های خدمات خود برای مسافران نمی نماید.

در حال حاضر هزینه مقرون به صرفه ترین سفر هوایی از ایران به ترکیه چیزی در حدود 5 میلیون تومان است که شامل هزینه بلیت رفت و برگشت و سه شب اقامت در یک هتل معمولی برای یک نفر می گردد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2023

به "تور ترکیه ارزان: سقوط ارزش لیر باعث کاهش هزینه سفر به ترکیه نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ترکیه ارزان: سقوط ارزش لیر باعث کاهش هزینه سفر به ترکیه نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید