عراقچی: درباره لغو تحریم های بخشی تفاهم وجود دارد

به گزارش تا بینهایت، معاون وزیر امور خارجه با اشاره به مذاکرات وین، گفت: تحریم های بخشی و اشخاص همه باید برداشته گردد البته فکر می کنم در زمینه تحریم های بخشی تفاهماتی وجود دارد در عین حال اجازه فرسایشی شدن مذاکرات را نخواهیم داد.

عراقچی: درباره لغو تحریم های بخشی تفاهم وجود دارد

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

سید عباس عراقچی در حاشیه نشست امروز یکشنبه (5 اردیبهشت ماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در شرح نتایج مذاکرات وین و مباحث مرتبط با اختلاف نظر طرف های برجام برای رفع تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: امروز جلسه مبسوط با نمایندگان در کمیسیون امنیت ملی مجلس برگزار گردید و گزارش جامعی از مذاکرات وین خدمت نمایندگان مجلس ارایه کردیم. نمایندگان سوال های متعددی را بیان کردند که پاسخ داده شد.

ایستادگی ایران برای رفع همه تحریم ها و بازگشت به تعهدات پس از راستی آزمایی

معاون وزیر خارجه با اشاره به اینکه همه جزئیات و ابعاد مذاکرات وین در جلسه با نمایندگان مورد بحث نهاده شد، اضافه نمود: نقطه نظرات نمایندگان که بعضا می تواند به فرایند مذاکرات یاری کند نیز مطرح شد، پیرامون ابعاد مختلف قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و غنی سازی 60 درصدی نیز به طور مفصل صحبت شد.

رئیس تیم مذاکره کننده ایران در وین یادآور شد: چالش هایی در مذاکرات وجود دارد البته در مسیری نهاده شدیم که می تواند به انتها برسد اما درباره اینکه آیا می توانیم بر چالش ها و موانع فائق آییم، زود است لذا نمی توان گفت که خوشبین یا بدبین هستیم اما ناامید نیستیم و به وظیفه خود پایبندیم. مواضع قطعی ما کاملا روشن و معین است، تحریم ها باید برداشته گردد، راستی آزمایی انجام و سپس ایران به تعهدات خود بازگردد. در این خصوص ایستادگی کردیم و به نمایندگان هم شرحات کاملی داده شد.

لیست تحریمی مربوط به اشخاص حدود هزار و 500 مورد است

عراقچی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر نظر طرف های مقابل و آمریکا پیرامون لیست پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای رفع تحریم ها، گفت: این بحث در جریان است، تحریم هایی که آمریکا علیه ایران اعمال نموده دو نوع است؛ نخست تحریم های موضوعی یا به اصطلاح بخشی مانند تحریم های نفتی، بانکی، بیمه، کشتی رانی، پتروشیمی، ساختمان و خودرو و دیگری تحریم های مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی می گردد.

وی اضافه نمود: لیست تحریمی مربوط به اشخاص، لیست طولانی و حدود هزار و 500 مورد است اما ما در هر دو جهت حرکت می کنیم، تحریم های بخشی همه باید برداشته گردد و فکر می کنم در این زمینه تفاهماتی وجود دارد، تحریم های اشخاص هم به همین ترتیب باید برداشته گردد. مباحث پیچیده ای در این زمینه مطرح است که در حال آنالیز آنها هستیم.

منظور از تحریم های بخشی تحریم هایی است که جنبه عمومی دارند مثل تحریم های هوایی، دریایی، پتروشیمی، کشتی رانی، ساختمان، خودرو و بانکی و بیمه ای هستند و تحریم های خاص شامل تحریم افراد و اشخاص است.

طرح گام به گام مدت هاست که کنار گذاشته شده است

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا طرح گام به گام برای رفع تحریم ها اجرا خواهد شد، اظهار کرد: طرح گام به گام مدت هاست که کنار گذاشته شده است. جمهوری اسلامی ایران پیش از عید نوروز پیشنهاد گام به گام برای رفع تحریم ها را رد کرد و در مذاکرات جاری موضوع گام به گام به هیچ عنوان مطرح نیست. مباحث پیرامون مرحله آخر ادامه توافق یعنی ترتیبات مورد نظر جمهوری اسلامی در حال بحث و آنالیز است.

اگر طرف های مقابل دنبال خرید زمان باشند، مذاکرات را متوقف خواهیم کرد

عراقچی در پاسخ به سوال درباره اینکه گفت و گوها تا چه زمان ادامه دارد، گفت: زمان معینی را نمی توان پیش بینی کرد ما اجازه نخواهیم داد که مذاکرات فرسایشی گردد، اگر احساس کنیم که در طرف های مقابل ما جدیت وجود ندارد و یا دنبال خرید زمان یا اضافه نمودن موضوعات دیگر به مباحث هستند، مذاکرات را قطع خواهیم کرد، در عین حال عجله نمی کنیم و شتاب زدگی نداریم، زیرا مباحث جدی در مذاکرات مطرح است که باید با دقت کافی مورد نظر قرار گیرد و بحث و آنالیز گردد. بنابراین نه شتاب زده خواهیم بود و نه اجازه فرسایشی شدن می دهیم لذا با دقت مذاکرات را ادامه می دهیم تا چالش ها رفع گردد.

جزئیات نشست کمیسیون امنیت ملی مجلس با عراقچی

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نشست عصر امروز این کمیسیون را تشریح کرد.

شهریار حیدری نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی با اشاره به نشست عصر امروز این کمیسیون با حضور سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه، گفت: این نشست برای آنالیز مذاکرات وین و به صورت فوق العاده برگزار گردید.

وی با بیان اینکه در این جلسه عراقچی گزارشی از جزئیات مذاکرات وین به نمایندگان ارائه کرد، ادامه داد: به گفته عراقچی در مذاکرات وین دیدگاه های ایران در خصوص لغو کامل تمام تحریم ها اعلام شد.

نماینده قصر شیرین در مجلس با بیان اینکه عراقچی بیان کرد که مذاکرات با 1+4 همچنان ادامه خواهد داشت، اضافه نمود: به گفته عراقچی تحریم ها به دو بخش تقسیم شده اند، تحریم هایی که جنبه عمومی دارند و تحریم هایی که جنبه خاص دارند. تحریم هایی که جنبه عمومی دارند شامل تحریم های هوایی، دریایی، بانکی و بیمه ای هستند. تحریم های خاص شامل تحریم افراد و اشخاص است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد:در دور سوم مذاکرات قرار است درباره عملیاتی شدن نحوه برداشته شدن تحریم ها بحث و گفت وگو گردد.

حیدری توضیح داد: عراقچی بیان کرد پس از برداشته شدن تحریم ها و راستی آزمایی آن، جمهوری اسلامی به برجام بازخواهد گشت، البته آمریکا و 1+4 پذیرفته اند که تحریم هایی که جنبه عمومی دارند به طور کامل لغو شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1636

به "عراقچی: درباره لغو تحریم های بخشی تفاهم وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: درباره لغو تحریم های بخشی تفاهم وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید