نوآوری نو گوگل در عرصه موسیقی با استفاده از هوش مصنوعی

به گزارش تا بینهایت، گوگل یک سیستم هوش مصنوعی تازه به نام موزیک ال ام (MusicLM) ایجاد کرده است که می تواند موسیقی را در هر سبکی از توصیفات متنی تولید کند.

نوآوری نو گوگل در عرصه موسیقی با استفاده از هوش مصنوعی

به گزارش خبرنگاران انلاین و به نقل از اسنترستینگ انجینیرینگ، این غول فناوری به دلیل مسائل اخلاقی، تصمیم گرفته این سیستم را در دسترس عموم قرار ندهد. کئونوو چوی،، دانشمند هوش مصنوعی در آزمایشگاه گائودیو در توییتی نوشته است: این برای من بزرگتر از چت جی پی تی(چت جی بی تی یک چت بات (Chatbot) مبتنی بر هوش مصنوعی است که می تواند هر سوالی را جواب دهد. چت جی پی تی می تواند موضوع ها و مباحث پیچیده ای را در حوزه های تخصصی مختلف مثل فیزیک، ریاضی و برنامه نویسی درک کند) است. من می گویم گوگل تقریبا مسائل یک نسل موسیقی را حل کرده است.

اگرچه موزیک ال ام اولین سیستم هوش مصنوعی مولد برای موسیقی نخواهد بود، اما اولین سیستمی است که آهنگ هایی با صداقت بالا و ترکیب بندی پیچیده ایجاد می کند.

این الگوریتم می تواند پس از تمرین روی مجموعه داده ای شامل 280 هزار ساعت موسیقی، آهنگ هایی را تولید کند که برای توصیف پیچیدگی های قابل توجه، منطقی باشند. این سیستم می تواند بر روی ملودی های موجود، خواه همراه با سوت نواخته شوند، زمزمه شوند، خوانده شوند، یا بر روی یک ساز نواخته شوند، کار کند.

به گفته محققان گوگل، موزیک ال ام همچنین می تواند از موسیقی هایت تمرین شده، مجموعه ای از توصیف های متوالی بنویسد و آن ها را به یک داستان یا روایت موسیقی تبدیل کند. علاوه بر این، موزیک ال ام می تواند با ترکیبی از تصویر و زیر نویس عنوان کارگردانی شود، یا می تواند موسیقی تولید کند که از طریق یک نوع ساز خاص در سبک خاصی نواخته می شود. اگرچه این سیستم از نظر فنی می تواند صداها را تولید کند، اما نتایج ایده آلی در این زمینه به دست نمی اورد و شاید آواها و صداهایی تحریف شده را تولید کند.

مسائل حق نشر

مساله کلیدی برای گوگل، پتانسیل سیستم موزیک ال ام در استفاده از داده های آهنگ های تمرین شده ای است که حاوی ترانه ها و ملودی های دارای حق چاپ هستند. در یک آزمایش، محققان دریافتند که یک درصد از موسیقی تولیدی سیستم مستقیما از آهنگ های کپی شده اند، که موزیک ال ام پیشتر روی آن ها تمرین کرده است. تک کرانچ در گزارشی به این نکته اشاره کرد که این رقم به میزان ای بالا است که کسب وکارها را برای انتشار موزیک ال ام به شکل فعلی اش مردد کند.

محققان بر لزوم تلاش بیشتر در آینده برای رسیدگی به این خطرات مرتبط با تولید موسیقی تاکید کردند. با این حال، برخی از مردم هنوز از آهنگ های تولید شده مبتنی بر هوش مصنوعی در گوگل شگفت زده هستند. یکی از کاربران توییتر نوشت: از دیدن کیفیت آوازهای تولید شده تحت تاثیر قرار گرفتم. به نظر واقعی می رسد اما به زبانی خارجی.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1401 بروزرسانی: 14 بهمن 1401 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2194

به "نوآوری نو گوگل در عرصه موسیقی با استفاده از هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوآوری نو گوگل در عرصه موسیقی با استفاده از هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید