هشدار الغنوشی درباره آینده ساختار سیاسی تونس

رهبر حزب اسلامگرای النهضه تونس درباره درگیری و برخورد قوه مجریه با مجلس قانونگذای این کشور در آینده هشدار داد.

هشدار الغنوشی درباره آینده ساختار سیاسی تونس

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، انتخابات دور دوم ریاست جمهوری و مجلس قانونگذاری تونس 13 اکتبر ( 21 مهرماه) برگزار خواهد شد. هر چقدر به این زمان نزدیکتر می شویم، تب رقابت های انتخاباتی داغتر و دسته بندی های سیاسی شفاف ترمی گردد.

رهبر حزب اسلامگرای تونس درباره سناریوی پیروزی قیس سعید در انتخابات پارلمانی تونس هشدار داد و گفت: این پیروزی سبب می گردد که قوه مجریه با قوه قانونگذاری برخورد داشته باشد و این تنفر و برخورد در راس نظام به صلاح کشور نیست.

به نوشته روزنامه تونسی الصباح، راشد الغنوشی در یک نشست مطبوعاتی در تونس توضیح داد: النهضه از قیس سعید در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری حمایت می نماید و ما از مردم می خواهیم که در انتخابات پارلمانی به النهضه رای دهند چرا که این حزب می تواند با قیس سعید به عنوان رئیس جمهور همکاری کند. النهضه قیس سعید را جزیی از نیروهای انقلابی می داند البته ممکن است اختلافاتی با او داشته باشد اما عقلانیت سیاسی این قدرت را به ما می دهد که از این اختلافات عبور کنیم

وی درباره احتمال پیروزی حزب قلب تونس در انتخابات مجلس قانونگذاری گفت: النهضه در دولت و مجلس قانونگذاری دارای تجربه است به علاوه ، مسئولان این حزب دست شان به مفاسد اقتصادی و اقتصادی آلوده نیست. بر همین اساس النهضه با حزبی ائتلافی نخواهد کرد که دست مسئولانش به مفاسد اقتصادی آلوده باشد.

راشد الغنوشی اضافه کرد: النهضه با احزاب و گروه های سیاسی ائتلاف می نماید که حامل روح انقلاب باشند و در مبارزه با فقر و فساد مشارکت داشته و بر تفاوت دیدگاه های درعرصه سیاسی پایبند باشند.

رهبر حزب النهضه درباره برنامه این حزب در انتخابات مجلس قانونگذاری تونس گفت: مبارزه با فقر و سرانجام دادن به فساد اقتصادی از اولویت های این حزب است. ناگفته نماند که مبارزه با فقر نیازمند ابزارهای پاک و به دور از هر گونه بهره برداری سیاسی است.

این روزنامه تونسی در سرانجام نوشت: سخنان الغنوشی نشان می دهد که در شرایط کنونی النهضه تسلیم فشارهای قدرت یا توافق نمی گردد همانطوری که در سال 2014 تسلیم چنین قدرت و فشاری شد و با حزب نداء تونس ائتلاف کرد لذا النهضه ترجیح می دهد که از ساختار قدرت فاصله بگیرد و به عنوان یک جریان معارض تبدیل گردد و این تجربه جدیدی است البته درصورتی که تشکیل دولت آینده با بی ثباتی روبرو باشد.

نیبل القروی نامزد حزب قلب تونس در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به اتهام فساد اقتصادی، پولشویی و فرار اقتصادیاتی در زندان به سر می برد و مقامات قضایی تونس با آزادی او مخالفت نموده اند. این درحالی است که احزاب و شخصیت های سیاسی این کشور خواهان آزادی او هستند تا در تبلیغات انتخاباتی با رقیبش از حقوق و امکانات مساوی برخوردار باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 11 آبان 1398 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 416

به "هشدار الغنوشی درباره آینده ساختار سیاسی تونس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار الغنوشی درباره آینده ساختار سیاسی تونس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید