پایان نگرانی برای دخترانی که نمی خواهند حس ناب مادر شدن را از دست بدهند

به گزارش تا بینهایت، خبرنگاران/آذربایجان غربی بالا رفتن سن ازدواج، دغدغه پیر شدن جمعیت کشور و ده ها مشکل، راهکاری تحت عنوان فریز تخمک دارد که هم می تواند افزایش جمعیت کشور را در پی داشته باشد و مهم تر از آن می تواند پایانی برای نگرانی دخترانی که نمی خواهند حس ناب مادر شدن را از دست بدهند.

پایان نگرانی برای دخترانی که نمی خواهند حس ناب مادر شدن را از دست بدهند

یکی از بحث های داغ این روزها در کشورمان، پیر شدن جمعیت و پیرو آن لزوم اهتمام برای فرزندآوری و افزایش جمعیت است، ولی بر کسی پوشیده نیست، که تورم، تشریفات زائد و بالا بودن انتظارات خانواده ها و مواردی از این دست، امر ازدواج را تحت شعاع قرار داده است و بدون شک تا زمانی که ازدواجی رخ ندهد، افزایش موالید نیز با کندی روبه رو خواهد شد.

در این بین علاوه بر اینکه یکی از سیاست های حاکم بر کشور تلاش بر جوان سازی جمعیت است، این موضوع برای خود جوانان نیز دغدغه شده است، به طوری که بالا رفتن سن ازدواج دختران یا سایر علل باعث شده احساس کنند لذت شیرین مادری و حس ناب آن را نخواهند چشید، حال آنکه علم پزشکی نوین برای این موضوع راه چارهی اندیشیده است.

فریز تخمک، دختران را برای مادر شدن امیدوار می کند

کمند توانا متخصص زنان و زایمان در ارتباط با فریز تخمک به خبرنگار خبرنگاران، گفت: در مواردی که دختر شرایط ازدواج ندارد و از این موضوع بیمناک است که به واسطه افزایش سن، فرصت مادر شدن را برای همیشه از دست بدهد، ذخیره تخمک ها را پیشنهاد می کنیم، تا بتواند بعد از ازدواج، از آنها استفاده کند و خانواده کاملی را تشکیل دهد.

وی با بیان اینکه استفاده از این روش در بسیاری از کشورها نهادینه شده اما در کشور ما به خصوص آذربایجان غربی نسبت به این موضوع شناخت چندانی در جامعه وجود ندارد، بر لزوم کار رسانه ای و فرهنگی در این ارتباط تاکید کرد.

این پزشک با بیان اینکه روش فوق برای دختران مجرد و دخترانی که به خاطر بیماری های مختلف تحت درمان هستند نیز کاربرد دارد، اضافه کرد: برخی مراحل درمانی در باروری فرد تاثیر منفی می گذارد ولی علم برای آن هم راه چاره دارد که همان فریز تخمک است.

توانا با بیان اینکه، شیمی درمانی، پرتودرمانی، اعمال جراحی تخمدان و مواردی از این دست ممکن است که فرد را در آینده دچار مشکل کند، اضافه کرد: بنابراین باید قبل از شروع درمان، از این روش استفاده کرد.

این مدرس دانشگاه گفت: چنانچه دختری مسائل سلامتی مرتبط با باروری را تجربه می کند، به عنوان مثال از کم خونی سلول داسی رنج می برد، به یک بیماری خود ایمنی و یا هر بیماری دیگری مبتلاست، می تواند به این روش به عنوان یک راه چاره قابل اعتماد بیندیشد.

توانا، یکی از مهم ترین مسائل در این زمینه را یافتن یک کلینیک تخصصی باروری معتبر و توانمند دانست و اظهار کرد: افرادی که مایل به انجام این کار هستند باید زیرنظر پزشک حاذق باشند.

این مدرس دانشگاه در ادامه سخنان خود اضافه کرد: همچنان که در رسانه های اجتماعی بحث زیادی در مورد مقدار پذیرش جامعه از فرآیند فریز تخمک در دختران مجرد وجود دارد، گروهی به شدت از این عمل حمایت کرده و گروه دیگری مخالف این کار هستند.

وی ضمن ابراز تاسف از خلاء قانونی در این زمینه بیان نمود: در ایران هنوز قانون کاملی برای تنظیم فرایند این موضوع تصویب نشده است که امید است با توجه به اهمیت بنیان خانواده و لزوم سوق دادن جوانان به سمت ازدواج و فرزندآوری به این مقوله توجه خاصی شود.

باید تبعات روحی و جسمی موضوع تبیین شود

دانشجوی مقطع دکترای ژنتیک فرحزاد شرجی در گفت و گو باخبرنگاران، اظهار کرد: کسی که به این وادی قدم می گذارد باید از نظر اخلاقی، روحی و جسمی از آمادگی کافی برخوردار باشد و از عوارض مختلف آن از طریق پزشک قبل از هر گونه اقدامی به صورت کامل آگاه شود.

وی با بیان اینکه فرآیند فوق برای بالا بردن امید به باروری در آینده انجام می گیرد و امکان انجام فرآیند تولید مثل را به زمان مناسبی در آینده موکول می کند، اظهار کرد: گرچه در ظاهر عملی مبارک، پسندیده و ارزشمند است که در افزایش جمعیت هم موثر واقع می شود، ولی باید به این موضوع هم توجه کرد که کشور ما از بافت فرهنگی و مذهبی برخوردار است و در این مسائل نو حساسیت ویژه ای وجود دارد، بنابراین می طلبد قبل از هر گونه اقدامی، خانواده ها در جریان قرار گیرند.

شرجی با اظهار اینکه، با توجه به حساسیت این موضوع در جامعه، لازم است که از نظر شرعی، قانونی و اجتماعی این مقوله مورد بررسی قرار گیرد، گفت: اقناع سازی در این ارتباط وظیفه رسانه هاست.

خانواده ها اقناع شوند

ل- الف دختر جوانیکه در صف ویزیت متخصص زنان دریکی از مطب های شهر بود در این خصوص در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه به این موضوع شناخت کامل دارد و دو سال روی آن تحقیق کرده است، گفت: برای این موضوع خودم از نظر مالی و سلامتی آمادگی کافی دارم ولی مطرح کردن آن با خانواده برایم سخت است.

وی با بیان اینکه در یک خانواده سنتی و مذهبی رشد کرده است که خواهرانش در سنین پایین ازدواج کرده و صاحب فرزند هستند، ادامه داد: والدینم تمایل داشتند من نیز بعد از دیپلم ازدواج کنم ولی به خاطر دانشگاه و دنبال کار گشتن این موضوع به تعویق افتاد، پس اگر این موضوع را مطرح کنم با من مخالفت خواهند کرد چون خودم را مقصر شرایط فعلی ام می دانند.

این دخترخانم که اذعان می کند از شرایط مالی و شغلی مطلوبی برخوردار است، اظهار کرد: تحصیلاتم نتیجه داده و توانستم در شغل مورد علاقه ام مشغول به کار شوم، ولی این موضوع حتی یک ذره مرا نسبت به مادر شدن بی میل نکرده و مادیات جای خانواده را برای من پر نمی کند.

وی بر لزوم آشنا کردن خانواده ها با این قبیل امور تاکید و شرح داد: چنانچه در فضای مجازی در این ارتباط اطلاع رسانی گسترده ای انجام شود، برای قانع سازی والدین مان به طور قطع مسائل کمتری خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1984

به "پایان نگرانی برای دخترانی که نمی خواهند حس ناب مادر شدن را از دست بدهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایان نگرانی برای دخترانی که نمی خواهند حس ناب مادر شدن را از دست بدهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید