از عوارض ظروف استیل چیزی میدانید؟

به گزارش تا بینهایت، انتقال کم حرارت و چسبیدن مواد غذایی به ظروف چند نمونه از عوارض استفاده از ظروف استیل در آشپزی و آشپزخانه است، البته رعایت نکات مهم برای خرید و نگهداری ظروف استیل مهم است.

از عوارض ظروف استیل چیزی میدانید؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از پارسینه، بسیاری افراد از آلودگی هوا، آب و خطرات مواد شیمیایی خانگی مطلع هستند. مطالعات در حال حاضر نشان می دهند که بعضی ظروف نیز می توانند جسم ما را آلوده نمایند. در این بخش از نمناک چندین مثال از این که چگونه وسایل آشپزی سنتی می تواند برای سلامتی شما و خانواده تان خطرناک باشد را ارائه نموده ایم.

ظروف آشپزی استیل ضد زنگ:

وسایل فلزی ضد زنگ که از آلیاژ فلز تشکیل شده است عمدتا شامل آهن و کروم و درصد متفاوتی از مولیبدن، نیکل، تیتانیوم، مس و وانادیم است. اما حتی فلزات ضد زنگ به فلزات دیگر اجازه می دهد وارد مواد غذایی شوند. عناصر اصلی در فولاد ضد زنگ اثرات منفی بر سلامت ما دارند، زیرا آهن، کروم و نیکل در ترکیبات آن ها وجود دارند.

فلزات ضد زنگ درجات مختلفی دارد. ظروف فلزی ضد زنگ از آلیاژ های مختلف از جمله آهن قراضه ساخته شده است، محصولات سبز ساخته شده از فلزات ضد زنگ بازیافت شده می توانند رادیو اکتیو باشند و بدون شناسایی وارد محصولات خانگی شوند.

علاوه بر خطر رادیواکتیو، نوع فلز مورد استفاده در وسایل آشپزی ضد زنگ بهترین فلزی نیست که برای تهیه مواد غذایی استفاده می گردد. بیشتر ظروف استیل ضد زنگ که در مغازه ها فروخته می شوند از این نوع هستند که کروم و نیکل را وارد غذا می نماید. نمک های کروم و نیکل در هنگام بلعیدن باقی می مانند و از بین نمی فرایند. این مواد می تواننددر بدن مشکل ایجاد نمایند.

فولاد ضد زنگ بر پایه 18 / 8 یا 18 / 10 در صد کروم و نیکل به آلیاژ اضافه شده است. درصد کروم و نیکل آن چیزی است که ظروف فولادی ضد زنگ و تابه و یا دیگر وسایل فولادی ضد زنگ را در آشپزخانه فراوری نموده است.

به طور کلی ظروف استیل تاحدودی سبکتر و بسیار مقاومتر از ظروف آهنی هستند. ترکیبات به کار رفته در ظروف استیل مقاومت آن را افزایش می دهند و آن ها را در برابر آسیب های ناشی از حرارت، خراشیدگی و سائیده شدن مقاوم می سازند.

به دلیل تمیزی و ایمنی، مواد غذایی باید تنها داخل استیل ضد زنگ و ضد آلرژی، مقاوم در برابر خوردگی نمک ها و اسیدها، پخته گردد.

معایب ظروف استیل

یکی از معایب ظروف استیل، انتقال کم حرارت است. چسبیدن مواد غذایی به ظروف استیل یکی دیگر از معایب آن ها است. برای جلوگیری از چسبیدن مواد غذایی به سطح ظروف استیل، هنگام پخت و پز، باید به طور مرتب، مواد غذایی هم زده گردد تا تمام مواد حرارت یکسانی برای پخت دریافت نموده و به ظرف نچسبند.

ظروف استیل مانند دیگر ظروف فلزی، در صورت تماس طولانی مدت با مواد غذایی، موجب تغییر در ترکیبات آن می گردد و یا بعضی مواد غذایی موجب آزاد شدن یون های فلزی ظروف استیل می گردد که با مواد غذایی ترکیب می شوند؛ بنابراین توصیه می گردد که هرگز برای نگهداری طولانی مدت مواد غذایی که ترکیبات اسیدی دارند و یا نمک سود شده اند از ظروف استیل استفاده نکنید.

نکات مهم برای خرید و نگهداری ظروف استیل:

تا حد ممکن از محصولات شرکت های معتبر، خریداری کنید.

به دقت به صاف و صیقلی بودن کف ظروف توجه کنید. با گذشت مدتی از استفاده، برای برداشت غذا از این ظروف، کف ظرف صاف و صیقلی آسیب می بیند. از نظر بهداشتی هرچه تعداد و میزان آسیب ها در دیواره و کف ظروف به هنگام خرید کمتر باشد، ایمن تر و بهتر است.

دستگیره و دسته های ظروف استیل بسیار مهم هستند. هنگام خرید به جنس دسته ها، پیچ ها یا پرچ های به کار رفته شده در آن توجه کنید، زیرا این موارد ممکن است با مواد غذایی در تماس باشند.

تا حد ممکن از محصولات شرکت های معتبر، خریداری کنید.

مضرات ظروف استیل

از ظروف استیل برای نگهداری طولانی مدت، غذا های نمکی یا اسیدی مثل گوشت، گوجه فرنگی، آلو، چغندر، ترشی ها و ... استفاده نگردد.

ظروف استیل را نباید روی شعله بزرگتر از خود قرار دهید، همچنین نباید بیش از اندازه داغ شوند.

از مواد سفید کنننده و سیم ظرفشویی برای شستن ظروف استیل استفاده نکنید.

ظرف استیل داغ را نباید بلافاصله زیر آب سرد بگیرید و یا با آب سرد پر کنید.

نکته مهم

در ساخت ظروف استیل بعضی از شرکت هایی فراوری نماینده از سرب استفاده می نمایند. این فلز در مقادیر ناچیز نیز بسیار خطرناک و مسموم نماینده است. با توجه به نامشخص بودن استفاده یا عدم استفاده از سرب، بهتر است از این ظروف کمتر استفاده گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1246

به "از عوارض ظروف استیل چیزی میدانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از عوارض ظروف استیل چیزی میدانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید