اسلامی: فقط از یک چهارم ظرفیت بندر چابهار استفاده می گردد، به دنبال تحرک بخشی بین ایران و هند در بحث ترانزیت و حمل ونقل هستیم

به گزارش تا بینهایت، وزیر راه و شهرسازی گفت: بندر چابهار در حال حاضر حدود 11 میلیون تن ظرفیت دارد، اما میزان بهره برداری از آن پایین است و حدود 20 تا 25 درصد آن مورد استفاده قرار می گیرد.

اسلامی: فقط از یک چهارم ظرفیت بندر چابهار استفاده می گردد، به دنبال تحرک بخشی بین ایران و هند در بحث ترانزیت و حمل ونقل هستیم

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در خاتمه ملاقات امروز خود با وزیر خارجه هند در محل وزارت راه و شهرسازی در مورد کمیسیون مشترک دو کشور در بحث حمل و نقل گفت: توسعه همکاری های مالی ایران و هند، محور های گوناگونی داشته و در کمیسیون مشترکی که با حضور وزیر امور خارجه کشورمان برگزار گردید، توافقات جدیدی برای توسعه همکاری ها حاصل آمد.

وی ادامه داد: بخش مهم این توافق ها تحرک بخشی به همکاری های ایران و هند در بحث ترانزیت و حمل ونقل است که نقطه کانونی آن بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور است.

اسلامی توضیح داد: در سال های گذشته توسعه بندر چابهار با جدیت دنبال شده و حجم فعالیت های آن نسبت به سال 96 سه برابر شده است. با توجه به تعامل ایران و هندوستان، انتظار این کشور از ایران این است که این حجم افزایش پیدا کند.

وی اضافه کرد: بندر چابهار در حال حاضر حدود 11 میلیون تن ظرفیت دارد، اما میزان بهره برداری از آن پایین است و حدود 20 تا 25 درصد آن مورد استفاده قرار می گیرد.

وزیر راه و شهرسازی به علاقه هند به بندر چابهار اشاره نمود و گفت: مذاکرات این جلسه با وزیر خارجه هند حول بندر چابهار بود و به واسطه علاقه ای که هندی ها به چابهار دارند و با توجه به روابط که این کشور با روسیه و آسیای میانه، انتظار می رود که حجم جابه جایی از بندر چابهار افزایش پیدا کند.

وی بیان داشت: در این جلسه در چند محور با طرف هندی تفاهم و کمیته های تخصصی خاصی شکل داده شد که سرفصل های کاری آن ها توسعه و افزایش ظرفیت ترانزیت است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه با اشاره به اینکه بخش دیگر این توافقات با کشور افغانستان است، گفت: هفته گذشته کمیته ای سه جانبه در هندوستان برگزار گردید. در این جلسه ایران با کاهش تعرفه ها برای حمل ونقل جاده ای افغانستان موافقت کرد و کشتیرانی هندوستان هم شرایطی را فراهم کرد تا تعرفه ها کاهش یابد. قطعاً این مسائل برای استفاده از بندر چابهار جاذبه ایجاد خواهد نمود.

وی اضافه کرد: از طرفی سازمان بنادر و دریانوردی ایران هم تسهیلاتی را در این خصوص قائل شده که با توسعه سرمایه گذاری در بندر چابهار بتوان به آن هدف و برنامه مدنظر دست پیدا کنیم. هدف این تفاهمنامه تسریع فرایند توسعه کریدور شمال-جنوب با نقطه کانونی چابهار است.

وزیر راه و شهرسازی در مورد زمان بندی در نظر گرفته شده در این توافقنامه گفت: چندین تفاهم نامه حول محور بندر چابهار وجود دارد. بخشی از این تفاهنامه ها عملی شده و بخشی به دلایل مختلف انجام نگرفته که متأثر از شرایطی بوده که استکبار جهانی بر کشورمان تحمیل نموده است. به نظر می رسد با تبادل نظر های امروز زمینه اجرایی شدن تفاهم های پیشین فراهم گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 617

به "اسلامی: فقط از یک چهارم ظرفیت بندر چابهار استفاده می گردد، به دنبال تحرک بخشی بین ایران و هند در بحث ترانزیت و حمل ونقل هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلامی: فقط از یک چهارم ظرفیت بندر چابهار استفاده می گردد، به دنبال تحرک بخشی بین ایران و هند در بحث ترانزیت و حمل ونقل هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید