جوزف بورل: در همکاری با طرفهای برجام مصمم هستم

به گزارش تا بینهایت، به گزارش خبرنگاران، جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد شنبه به نامه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران پاسخ داد.

جوزف بورل: در همکاری با طرفهای برجام مصمم هستم

در نامه بورل آمده است: من امروز نامه ای را از وزیر خارجه ایران دریافت کردم که نگرانی های ایران در مورد مسائل مربوط به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک توسط فرانسه، آلمان و بریتانیا را طبق بند 36 به کمیسیون مشترک جهت حل و فصل ارجاع می داد.

وی در ادامه گفت: همان طور که قبلاً گفته ام ساز و کار حل و فصل اختلاف نیازمند کوشش های فشرده و مبتنی بر حسن نیت از سوی همه طرفهاست. در کسوت هماهنگ نماینده کمیسیون مشترک از تمام طرف های برجام انتظار دارم با این روحیه به این فرایند نگاه نمایند.

بورل در ادامه متذکر شد: کمیسیون مشترک که مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق ذیل مفاد برجام را بر عهده دارد از سال 2016 برای رایزنی درباره اجرای برجام و برطرف مسائل مرتبطی که هر یک از طرف ها مطرح نموده اند، تشکیل جلسه داده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته است: با نزدیک شدن به پنجمین سالگرد برجام مایلم از این فرصت استفاده کنم و اهمیت این توافق را یادآور شوم. برجام دستاوردی تاریخی برای نظام منع اشاعه هسته ای است و به ثبات منطقه و جهان یاری می نماید. من در ادامه همکاری با طرف های برجام و جامعه جهانی برای حفظ این توافق مصمم هستم.

به گزارش خبرنگاران، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به پیشنهاد تروئیکای اروپایی در تصویب قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس انرژی اتمی گفت: متعاقب اقدام غیرمسئولانه و غیرقانونی سه دولت اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در ارائه پیش نویس قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین تداوم عدم پایبندی نسبت به تعهدات بین المللی ناشی از برجام و مصوبات کمیسیون مشترک، روز گذشته وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی نامه ای به آقای [جوزف] بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ نماینده برجام، یک بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی را طبق بند 36 برجام به کمیسیون مشترک جهت حل و فصل ارجاع داد.

موسوی اضافه نمود: در نامه وزیر امور خارجه تأکید شده است که هرگونه مداخله در همکاری های پادمانی جاری بین ایران و آژانس مغایر با مفاد برجام بوده و می تواند بر مبانی همکاری های پادمانی موجود تأثیرات منفی داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یک بار دیگر ضمن اعلام آمادگی برای حفظ و اجرای کامل مفاد برجام توسط همه طرف های این توافق، به خصوص ضرورت انتفاع کامل ایران از آثار مالی نظام برطرف تحریم ها به نحو پیش بینی شده در برجام، تأکید کرد: در قبال هرگونه زیاده خواهی و رفتارهای غیرمسئولانه اقدامات لازم و متناسب را اتخاذ خواهد نمود و از سه کشور اروپایی قویاً می خواهد به جای حرکت در جهت سیاست فشار حداکثری ایالات متحده، با پایبندی نسبت به تعهدات خویش، زمینه حفظ و اجرای کامل برجام را فراهم آورند.

شایان ذکر است که پیش از این نیز در دو مرحله دیگر موارد عدم پایبندی ایالات متحده و سه کشور اروپایی طبق بند 36 برجام توسط جمهوری اسلامی ایران به کمیسیون مشترک ارجاع شده بود که با توجه به عدم حل و فصل اختلافات مزبور، منجر به کاهش تعهدات ایران طی پنج گام شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1097

به "جوزف بورل: در همکاری با طرفهای برجام مصمم هستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوزف بورل: در همکاری با طرفهای برجام مصمم هستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید