خبرنگاران 35 میلیون تن محصولات زراعی و باغی از عوامل خسارت زا مصون ماند

به گزارش تا بینهایت، تهران - خبرنگاران - رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با اقداماتی که توسط این سازمان اجرا شده حدود 35 میلیون تن محصول زراعی و باغی از عوامل خسارت زا مصون مانده است.

خبرنگاران 35 میلیون تن محصولات زراعی و باغی از عوامل خسارت زا مصون ماند

جهت دریافت خدمات طراحی ساختمان ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، کیخسرو چنگلوایی با اشاره به نقش مهم کشاورزی و منابع طبیعی در تامین امنیت غذایی گفت: بر اساس آمارهای سازمان خواروبار و کشاورزی هر ساله عوامل خسارت زای زنده در مزارع و انبارها بیش از 40 درصد به محصولات کشاورزی خسارت وارد می نمایند که این رقم در کشور ما حدود 35 درصد است.

وی اضافه نمود: براساس بند چهار ماده 61 احکام دایمی به منظور حفظ فراوری و نیل به خودکفایی در فراوری محصولات اساسی کشاورزی از جمله گندم، جو، ذرت، برنج و دانه های روغنی گسترش مبارزه تلفیقی با آفات و بیماری های گیاهی، مصرف بهینه سموم، کود شیمیایی، مواد زیست شناختی (بیولوژیکی) و داروهای دامی و همچنین مبارزه زیست شناختی (بیولوژیکی) توسط این سازمان صورت می گیرد .

این مقام مسئول، توسعه کشت زیستی (ارگانیک) مدیریت تلفیقی فراوری و اعمال استانداردهای ملی کنترل کیفی فراوریات و فرآورده های کشاورزی در راستای پوشش فراوری را از دیگر اقدامات اجرا شده مطرح کرد.

چنگلوایی با بیان اینکه طبق ماده 31 قانون برنامه ششم توسعه نیز فراهم نمودن امکانات مصرف بهینه سموم، دفع آفات نباتی و کودهای شیمیایی، استفاده بیشتر از کود آلی (کمپوست) و مبارزه زیستی و تدوین ضوابط ورود نیز بر عهده سازمان حفظ نباتات می باشد تصریح نمود:ساخت و ترکیب ساخت (فرمولاسیون) کود و سم، توسعه کشت محصولات سالم و محصولات زیستی (ارگانیک)، اعمال استانداردهای ملی کنترل کیفی فراوریات و فرآورده های کشاورزی گسترش مبارزه تلفیقی با آفات و بیماری های گیاهی، مصرف بهینه نهاده ها از جمله انواع سم و کود و حمایت از درمانگاههای گیاه پزشکی در راستای ارتقای سلامت انسان و جامعه از اقدامات حاکمیتی این سازمان است.

وی جلوگیری از ورود، استقرار و پراکنش آفات، بیماری ها و علف های هرز قرنطینه ای به کشور را از جمله ماموریت های این سازمان جهت حفظ و حراست گیاهان از گزند عوامل خسارت زا عنوان و اضافه نمود:به کارگیری شبکه های مراقبت، ردیابی پایش و رصد آفات و بیماریها، مدیریت عوامل خسارتزای گیاهی با بهره گیری از روشهای نوین کنترل با تاکید بر شیوه های سازگار با محیط زیست، مدیریت و نظارت بر تامین و توزیع آفتکشها و تجهیزات مورد احتیاج از دیگر اقدامات اجرا شده توسط این سازمان است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور به برنامه ریزی، راهنمایی و نظارت بر عملیات پیشگیری و مهار ملخ صحرایی و سن گندم نیز اشاره و گفت: در صورت عدم مدیریت بیماری ها و آفات و علف هرز بیش از 14 میلیارد دلار به بخش کشاورزی آسیب خواهد رسید.

چنگلوایی ادامه داد: سازمان حفظ نباتات برای تحقق امنیت غذایی و دسترسی راحت به غذا از نظر کمیت و کیفیت سعی در مدیریت و استفاده بهینه از آفت کش ها و آموزش کشاورزان، بهره برداران و مروجان به روشهای مختلف، حذف سموم پرخطر و جایگزین کردن سموم کم خطر و حذف بالغ بر 100 قلم سم پرخطر از فهرست سموم مجاز کشور در سال های اخیر کرده است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه ایران در صندلی دهم مصرف سم در جهان قرار گرفته است اضافه نمود: مصرف جهانی سم به ازای هر کیلوگرم محصول 444میلی گرم می باشد که این میزان در ایران 33 میلی گرم است.

چنگلوایی با بیان اینکه طی سه سال گذشته 150 قلم آفت کش های جدید کم خطر با دز پایین در هیأت نظارت بر سموم و42 آفت کش بیولوژیک نیز به تصویب رسیده بر فراهم نمودن زمینه فراوری برای فرومونهای پیش آگاهی، پروتیین هیدرولیزات و عوامل مفید گلخانه برای نخستین بار در کشور، تسهیل فرآیند اخذ مجوز مصرف آفتکشهای بیولوژیک و فرآورده ها و تجهیزات کنترل غیرشیمیایی آفات تاکید نمود.

وی اعطای تسهیلات یارانه ای به فراورینمایندگان عوامل بیولوژیک و اجرای 51 پایلوت مدیریت تلفیقی برای 10 آفت کلیدی و اجرای 82 پایلوت ارزیابی مدلهای پیش آگاهی برای 7 آفت در کلیه استانها و جایگزینی سایر روشها به جای استفاده از گاز متیل بروماید را از اقدامات مهم این سازمان مطرح کرد که منجر به حفظ حدود 35 میلیون تن محصول کشاورزی زراعی و باغی از گزند خسارت عوامل خسارتزا و کاهش مصرف آفت کش ها در سطح نزدیک به چهار میلیون هکتار شده است.

به گزارش خبرنگاران، طبق آمارها عملیات ردیابی آفت های قرنطینه خارجی در 9 ماهه سال جاری در سطحی افزون بر 700 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور با نظارت دفتر پایش و تحلیل خطر سازمان و با مشخص برش های استانی مربوطه انجام شد.

طی مدت مذکور روی بیش از 18 میلیون محموله پیاز گیاهان زینتی وارداتی و بیش از یک هزار تن محموله غدد بذری سیب زمینی وارداتی ضوابط قرنطینه ای اعمال شد.

در 9 ماهه سال 99 مجوز 49 کلینیک گیاه پزشکی با هدف استفاده از توانمندی بخش خصوصی در انجام امورات قرنطینه گیاهی صادر و تمدید شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1393

به "خبرنگاران 35 میلیون تن محصولات زراعی و باغی از عوامل خسارت زا مصون ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 35 میلیون تن محصولات زراعی و باغی از عوامل خسارت زا مصون ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید