میدل ایست: ایران از عربستان خواسته به فروش نفتش یاری کند

به گزارش تا بینهایت، تارنمای میدل ایست آی پنجشنبه شب در گزارشی مدعی شد که مقام های عراقی جزئیات گفت وگوهای ایران و عربستان را در اختیار این تارنما قرار داده اند.

میدل ایست: ایران از عربستان خواسته به فروش نفتش یاری کند

به گزارش ایرنا، میدل ایست آی نوشت: مقام های عراقی آگاه از مذاکرات ایران و عربستان در بغداد می گویند که ایران از عربستان خواسته است تا به فروش نفتش و دور زدن تحریم های آمریکا یاری کند و در ازای آن حملات حوثی ها به تاسیسات نفتی سعودی را محدود می نماید.

بر اساس این گزارش، ایران و عربستان پس از قطع مناسبات دیپلماتیک در سال 2016 ماه گذشته یک سلسله گفت و گوهای مستقیم را در پایتخت عراق شروع کردند.

یک مقام به میدل ایست آی گفت که هدف آنها از این گفت وگوها سرانجام حالت مناقشه و تنش توسط نهادهای مرتبط با دو کشور در همه سطوح است.

به نوشته این تارنما، دور جدید گفت و گوهای محرمانه هفته گذشته در حضور شمار معدودی از مقام های عراقی برگزار گردید.

منابع عراقی می گویند جنگ در یمن همچنان پر بحث ترین موضوع روی میز و محور گفت وگوهای چهار ساعته مذاکرات هفته گذشته بود.

در جریان این گفت و گوها، سعودی ها به دنبال آن بودند تا تضمینی برای سرانجام حملات حوثی ها به نهادهای نفتی و مالی خود بدست آورند.

در عین حال، ایرانی ها بر شکستن فشار مالی که پس از خروج آمریکا از برجام افزایش یافته است، بودند.

میدل ایست آی نوشت: یک مقام ارشد عراقی نزدیک به ایران و آگاه از پیشرفت مذاکرات گفت که ایرانی ها مشخصا خواهان یاری سعودی ها برای فروش دوباره نفت خود بودند.

این مقام گفت: آنها پیشنهاد دادند که نفت خود را با قیمتی پایین تر از بهای بین المللی به سعودی ها بفروشند، به شرطی که سعودی ها این نفت را از راستا خود در بازارهای جهانی بفروشند.

یک مقام ارشد عراق در دفتر مشاور امنیت ملی این کشور که پیشرفت مذاکرات ایران و عربستان را دنبال می نماید، به میدل ایست آی گفت: باز کردن یک روزنه جدید برای فروش نفت ایران بروشنی نشان می دهد که ایران به دنبال بهره برداری از این شرایط و گسترش نفوذ خود به حیطه های جدید در منطقه است.

وی درباره گفت و گوهای وین نیز گفت که این گفت وگوها ممکن است ماه ها و شاید سال ها ادامه پیدا کند.

مقام های عراقی که با میدل ایست آی صحبت کردند، گفتند که دولت آنها از ابتدا درگیر گفت وگوهای مستقیم میان عربستان و ایران بوده و کوشش نموده است تا دو طرف را در بغداد گرد هم آورد.

دو مقام کلیدی عراقی تحت نظر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق این گفت وگوها را مدیریت می نمایند. یکی از آنها قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق است و دیگری محمد عبدالرضا الهاشمی معروف به ابو جهاد است. وی مشاور الکاظمی است.

این گزارش حاکی است که ایرانی ها همچنین اعلام کردند که حوثی ها باید شرکای حکومت در یمن باشند.

سعودی ها نیز در برابر آن خواهان سرانجام حملات حوثی ها به نهادهای نفتی و مالی و سرانجام تنش نهادهای ایرانی و متحدان آنها علیه عربستان سعودی در کشورهایی مانند عراق، یمن، لبنان و سوریه شدند.

مقام های عراقی گفتند، سعودهای همچنین خواهان مشارکت گسترده تر سنی ها در نهادهای حکومتی عراق شدند.

یک مقام دفتر مشاور امنیت ملی عراق گفت: روشن است که دو طرف علاقه واقعی برای رسیدن به یک توافق دارند. تا به امروز هیچ نتیجه ای حاصل نشده است اما جو، مثبت و خوب است.

منبع: فرارو
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1637

به "میدل ایست: ایران از عربستان خواسته به فروش نفتش یاری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدل ایست: ایران از عربستان خواسته به فروش نفتش یاری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید